Zaloguj
Reklama

Antykoncepcja na indeksie (Pearla)

Autorzy: Dr n.med. Grzegorz Południewski
Antykoncepcja na indeksie (Pearla)
Fot. medforum
(0)

Która z metod antykoncepcji jest najbardziej efektywna? W porównaniu i wyborze pomaga indeks Pearla. Najkorzystniejszymi czyli najniższymi, indeksami charakteryzują się rozwiązania długoterminowe: systemy wewnątrzmaciczne i implanty podskórne. Co więcej ich skuteczność teoretyczna jest równa praktycznej. Ale po kolei…

Reklama

Dodatkowe zalety

Antykoncepcja długoterminowa, do której zaliczamy wewnątrzmaciczne systemy i implanty, to najbardziej nowoczesne sposoby dostarczania hormonów. Eliminują błędy w przyjmowaniu (wystarczy raz je założyć i można zapomnieć na kilka lat). Są odporne na problemy żołądkowe, zaburzenia metaboliczne i interakcję z innymi lekami - absorbcja hormonów odbywa się przez śluzówkę lub bezpośrednio do krwi.
Nowe sposoby dostarczania hormonów do organizmu znacznie poprawiają skuteczność i wygodę użytkowania antykoncepcji. Poprzez zastosowanie tylko jednego hormonu zapewniają one stałe i równe jego stężenie w krwioobiegu i - dzięki temu - niezachwiane ciągłe działanie. Stężenie we krwi hormonów jest mniejsze niż przy stosowaniu tak samo działających, ale podawanych doustnie metod.

Ulga dla portfela

Nie bez znaczenia jest także aspekt finansowy. Rzadko kto decyduje się na antykoncepcję na tydzień czy kilka miesięcy. Najczęściej towarzyszy ona kobietom przez większość okresu ich aktywności seksualnej. Europejki planują średnio 1-2 dzieci, pozostały czas to okres aktywności seksualnej zabezpieczanej antykoncepcją.
Załóżmy, że w ciągu trzech lat kobieta stosuje ok. 1000 tabletek. Odpowiada to 39 pierścieniom, 117 plastrom lub jednemu wewnątrzmacicznemu systemowi hormonalnemu czy implantowi. Z ekonomicznego punktu widzenia najlepiej zastosować metodę nie tylko działającą dłużej, wygodniejszą, ale także tańszą.

Na każdym etapie życia

W ciągu życia zmienia się potrzeba antykoncepcji, nie tylko dlatego, że zmieniają się nasze oczekiwania związane z macierzyństwem. Antykoncepcja powinna być dopasowana „na miarę”, do potrzeb, preferencji, stylu życia pacjentki. Przykładowo, młode kobiety, ze względu na najwyższą płodność, powinny sięgać po metody o najwyższym wskaźniku skuteczności. Osiągane są one przez metody długoterminowe, niezależne od powtarzalnej aplikacji. Zarówno implant podskórny, jak i system wewnątrzmaciczny, dają szanse na naprawdę skuteczne zaplanowanie ciąży.
Kobiety dojrzałe, posiadające już dzieci, również oczekują metod skutecznych, wygodnych, o zminimalizowanych działaniach ubocznych. Długoterminowe rozwiązania, spełniają te warunki i zapewniają im ten komfort.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze