Reklama:

Bolesne miesiączkowanie- informacje dla pacjentek

Położne: Nowok Barbara, Drozd Katarzyna, Błaszczyk Anna.

Ten tekst przeczytasz w 3 min.

Bolesne miesiączkowanie- informacje dla pacjentek

panthermedia

Dolegliwości bólowe podczas miesiączkowania

Bolesne miesiączkowanie (dysmenorrhea) występuje u ok. 3%-12% kobiet, niektóre źródła podają nawet  do 30%. Jest to przypadłość typowo kobieca oraz bardzo często ignorowana i bagatelizowana przez otoczenie choć dotyczy tak wielu kobiet. Warto więc dowiedzieć się nieco więcej na ten temat.

Reklama:

Główną dolegliwością jest znacznie nasilony ból występujący w okolicy podbrzusza oraz kręgosłupa lędźwiowego. Ból może promieniować także do odbytu, krocza oraz ud. Dodatkowo mogą wystąpić nudności, wymioty, biegunki, bóle głowy, drażliwość oraz ogólne osłabienie. Dolegliwości wystąpić mogą na kilka dni przed miesiączką, w trakcie miesiączki, a nawet kilka dni po ustąpieniu krwawienia miesięcznego. Zazwyczaj są tak uciążliwe, że wyłączają kobietę z codziennego życia na okres przypadających dolegliwości.

Bolesne miesiączki możemy podzielić na:

  • bolesne miesiączkowanie pierwotne,

 Charakter dolegliwości bólowych jest skurczowy, ten charakteryzują często występujące dolegliwości dodatkowe. Pierwotne bolesne miesiączkowanie występuje bez dodatkowych procesów patologicznych w obrębie miednicy takich jak: stany zapalne, mięśniaki macicy, endometrioza, wady rozwojowe, zmiany w obrębie szyjki macicy. Dolegliwość typu pierwotnego dotyczy zazwyczaj młode dziewczyny (15-20 lat.) Bolesne miesiączkowanie pojawia się w cyklach owulacyjnych, średnio po dwóch latach od pierwszej miesiączki (menarhe).

 Przyczyną tej dolegliwości są zmiany w ukrwieniu i kurczliwości mięśnia macicy. Związane jest to ze zmianami aktywności prostaglandyn (wytworzonymi w nadmiarze za sprawą zaburzeń hormonalnych) i leukotrienów.

 W diagnostyce uwzględnia się wywiad, badanie ginekologiczne, obrazowanie miednicy mniejszej za pomocą USG oraz w niektórych sytuacjach histeroskopię i laparoskopię.

Leczenie farmakologiczne po uprzedniej wizycie i prawidłowej diagnozie. Dodatkowo można stosować profilaktykę polegającą na diecie owocowo-warzywnej, spokojnym trybie życia, zajęciach ruchowych (gimnastyka, pływanie).

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Inne tematy

Znów kłykciny?
Wczoraj zauważyłam u siebie "takie coś"... czy to kłykciny? Dodatkowo tak jakby w środku mam czerwony guzek średnicy około 2 cm. Czy da się to wyleczyć? Jestem w 10 tygodniu ciąży :-[ niestety mój l...
Czy to kłykciny?
Wczoraj zauważyłam u siebie "takie coś"... czy to kłykciny? Boję się czy da się to wyleczyć, bo jestem w 10 tygodniu ciąży... mój lekarz będzie dopiero prawie za dwa tygodnie. Czy nie wpłynie to nega...
gość
Guzek czy kłykciny
Hej, pare dni temu zauważyłam u siebie taki guzek na większej wardze sromowej, teraz widzę, że podszedł trochę krwią. Nie wiem czy poczekać jeszcze pare dni, czy iść do ginekologa. Czy to może być po...
gość
Wstydliwe
Witam serdecznie. Czy tak powinien wyglądać zdrowy tyłek . ? Tak od 16 roku życia mam problemy z oddawaniem kału. Ostatnio pojawiło się : ból , pieczenie , lekkie plamki krwi.
gość
Grudka na odbycie (zdjęcie)
Witam . Zrobiła mi się taka jakby grudka na odbycie. Dodam nie krwawi to , ale jest ogromny ból po skorzystaniu z WC. Co to jest ? Czym mogę to załagodzić?
gość
Gronkowiec złocisty na wargach sromowych
Hej. Zrobiłam wymaz z warg sromowych, na pełny wymaz z pochwy jeszcze czekam. Dolegliwości są głównie na zewnątrz, na sromie. Pomiędzy wargami sromowymi pojawia się zaczerwienienie, tak to mnie tam p...
Reklama:
Reklama: