Reklama:

Bolesne miesiączkowanie- informacje dla pacjentek

Położne: Nowok Barbara, Drozd Katarzyna, Błaszczyk Anna.

Ten tekst przeczytasz w 3 min.

Bolesne miesiączkowanie- informacje dla pacjentek

panthermedia

Dolegliwości bólowe podczas miesiączkowania

Bolesne miesiączkowanie (dysmenorrhea) występuje u ok. 3%-12% kobiet, niektóre źródła podają nawet  do 30%. Jest to przypadłość typowo kobieca oraz bardzo często ignorowana i bagatelizowana przez otoczenie choć dotyczy tak wielu kobiet. Warto więc dowiedzieć się nieco więcej na ten temat.

Reklama:

Przykładowe ćwiczenia:

Ćwiczenie nr1. Pozycja wyjściowa: klęk podparty. Wykonaj: przejdź do siadu na piętach.

Ćwiczenie nr2. Pozycja wyjściowa: leżenie tyłem, kończyny górne wzdłuż tułowia.  Wykonaj: unieś nogi do pionu i wykonaj nożyce pionowe.

Ćwiczenie nr3. Pozycja wyjściowa: leżenie na boku lewym. Kończyny górne uniesione w górę. Wykonaj: Chwyć rękami za podudzia, przyciągnij kolana do podbródka i powróć do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie powtórz leżąc na prawym boku.

Dodatkowe metody.

  • W celu lepszego samopoczucia w trakcie ćwiczeń włącz ulubioną muzykę przy której lubisz się relaksować.
  • Ulgę przyniesie także łagodnie rozgrzewający bądź chłodzący okład na okolicę podbrzusza. W tym celu można wykorzystać poduszkę elektryczną lub nalać ciepłej wody do butelki i położyć na bolące miejsce.
  • Masaż okolic bólowych w postaci delikatnego pocierania.
  • Pomocna może stać się także herbata imbirowa, która zmniejsza stan zapalny, działa rozkurczowo, rozszerza naczynia krwionośne.
  • Częste spacery, przynajmniej 20 minut dziennie wpłyną zarówno na rozciągnięcie mięśni, krążenie a także samopoczucie.
  •  bolesne miesiączkowanie wtórne,

Dotyczą kobiet w wieku pomiędzy 30-40 rokiem życia. Dolegliwości bólowe najczęściej występują już przed miesiączką, zlokalizowane są zarówno w podbrzuszu jak i w okolicy krzyżowej.

Zazwyczaj spowodowane są występowaniem patologicznych procesów występujących w obrębie miednicy mniejszej (stany zapalne, endometrioza, mięśniaki macicy, wady rozwojowe pochwy i macicy, zmiany w obrębie szyjki macicy).

Podobnie jak typie w pierwotnym w diagnostyce uwzględnia się: wywiad, badanie ginekologiczne, USG oraz w razie konieczności histeroskopię i laparoskopię.

Leczenie uzależnione jest od przyczyny dolegliwości bólowych.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Inne tematy

zmiany naskórne
Przychodzę z ostatnio dokuczającym mi problemem, pojawiły się u mnie jakieś zmiany naskórne, jestem po wyleczniu się z HPV i pojawiło się u mnie coś nowego, myślałam, że to z powodu złej higieny part...
4 Lacti Baby. Weź udział w QUIZie i wygraj atrakcyjne nagrody
4 Lacti Baby w postaci kropli doustnych zalecany do stosowania dla osób dorosłych, dzieci i niemowląt od pierwszych dni życia. Probiotyk ten dostępny jest w kroplach łatwych do podania. 4 Lacti ...
Jak naturalnie zwiększyć odporność u dziecka?
Cześć Forumowicze! Jako rodzice zawsze staramy się dbać o zdrowie swoich dzieci. Jednak zdarza się, że dziecko uczęszczające do przedszkola często łapie infekcje i przeziębienie. Czy macie jak...
gość
Interpretacja wyników
Dzień dobry, robiłam badania kontrolne i chciałabym się dowiedzieć jak zinterpretować podane wyniki? Wynik negatywny oznacza brak zakażenia ?
gość
Pomozcie 😪
Czy to grzybica
dziwne zmiany na pochwie pomocy
Zmiany wyglądają tak jak na zdjęciu poniżej, bardzo bolą i mam je już około od tygodnia jak nie dłużej. Niedługo przed tym miałam opryszczkę na ustach.. Czy to może być to samo tylko w miejscu intymn...
Reklama:
Reklama: