Reklama:

Ciąża powikłana nadciśnieniem tętniczym

Dr n. med. Piotr Bodzek

Ten tekst przeczytasz w 6 min.

Ciąża powikłana nadciśnieniem tętniczym

panthermedia

Ciąża

W artykule przedstawiono najważniejsze zagadnienia dotyczące ciąży powikłanej nadciśnieniem. Szczególną uwagę zwrócono na praktyczne postępowanie lekarskie w tym ciężkim powikłaniu ciąży.

Reklama:

Obecnie nazwa „gestoza” zostaje wypierana innym nazewnictwem. Poniżej przedstawiono nową nomenklaturę schorzeń ciążowych przebiegających z nadciśnieniem tętniczym. 

1. Nadciśnienie bez białkomoczu:

  • przejaw zaburzeń istniejących przed ciążą (nadciśnienie przed ciążą) - występuje w pierwszej połowie ciąży
  • nadciśnienie spowodowane przez ciążę - PIH (Pregnancy Induced Hypertension - występuje w drugiej połowie ciąży.

2. Nadciśnienie z białkomoczem (stan przedrzucawkowy) - pojęcie to wyparło dawne określenia „gestoza” , „późna gestoza” i „EPH-Gestoza”.

3. Stan przedrzucawkowy nakładający się - jeżeli białkomocz nakłada się na nadciśnienie istniejące przed ciążą.

4. Rzucawka

Nadciśnienie izolowane

Odróżnienie nadciśnienia izolowanego od nadciśnienia z białkomoczem ma rozstrzygające znaczenie dla przebiegu ciąży, a także ma wpływ na umieralność płodów i noworodków. Nadciśnienie izolowane najczęściej nie pociąga za sobą ważnych konsekwencji dla przebiegu ciąży. Przypadki te wymagają ścisłej kontroli w celu wczesnego wykrycia białkomoczu, mogącego wskazywać na nakładanie się stanu przedrzucawkowego.  

Stan przedrzucawkowy

Skojarzenie nadciśnienia tętniczego z białkomoczem określa się obecnie jako stan przedrzucawkowy. Jest on poważnym zagrożeniem dla matki i płodu. Stanowi czwartą co do częstości (po powikłaniach zatorowo-zakrzepowych, krwotokach i zakażeniach) przyczynę śmierci ciężarnych.

Czynnikami ryzyka stanu przedrzucawkowego są:

  • ciąża u pierworódek,
  • predyspozycja genetyczna,
  • przebyte choroby (cukrzyca, schorzenia nerek, nadciśnienie),
  • czynniki położnicze (ciąża mnoga, zaśniad groniasty, obrzęk płodu),
  • ciężarne w bardzo młodym wieku,
  • nieprawidłowe odżywianie. 

Patogeneza stanu przedrzucawkowego jest złozona. Zasadnicze znaczenie mają cztery zjawiska: niedokrwienie trofoblastu, uogólnione uszkodzenie komórek śródbłonka, aktywacja układu krzepnięcia krwi oraz niedobór prostacykliny. Niedokrwienie trofoblastu wskutek niepełnej transformacji tętnic spiralnych prowadzi do reakcji miejscowej: agregacji płytek krwi, powstawania zakrzepów w obrębie tętnic spiralnych i następczego zaburzenia mikrokrążenia w przestrzeniach międzykosmkowych. Powoduje to zaburzenia rozwoju łożyska, prowadzące do jego zawałów, przedwczesnego odklejenia i opóźnienia wewnątrzmacicznego rozwoju płodu. Niedokrwienie trofoblastu prowadzi także do reakcji ogólnoustrojowej: polega ona na uogólnionym uszkodzeniu śródbłonka tętniczek i naczyń włosowatych w obszarach naczyniowych różnych narządów. Zmniejszenie wytwarzania prostacykliny i EDRF (czynnik o silnym działaniu wazodylatacyjnym = endothelium-derived relaxant factor) powoduje wzmożenie reaktywności tętniczek oraz rozwój nadciśnienia. Uszkodzenie śródbłonków w nerkach charakteryzuje obrzęk śródbłonka i odkładanie złogów włóknika, co prowadzi do wzrostu przepuszczalności białek i wydalanie ich z moczem (białkomocz). Następuje także uogólniona ucieczka płynów do przestrzeni zewnątrzkomórkowej (obrzęki).

fot. panthermedia

Uszkodzenia śródbłonka prowadzą do powstania zmian wielonarządowych:

1.  OUN -> obrzęk mózgu -> drobne krwotoki miąższowe -> zaburzenia wzroku (mroczki przed oczami), bóle głowy -> napad rzucawki (uogólnione drgawki toniczno-kloniczne, utrata przytomności, śpiączka).

2.  wątrobia -> obrzęk narządu -> krwotoki podtorebkowe -> bóle w nadbrzuszu (podwyższone AspAT i AlAT). Rzadko może dojść do pęknięcia torebki i krwawienia do brzucha (wstrząs).

3.  serce -> w ciężkich przypadkach niewydolność serca i obrzęk płuc.

4.  krzepnięcie krwi, aktywacja wykrzepiania śródnaczyniowego (przyczyna koagulopatii ze zużycia), spadek liczby płytek krwi i stężenia fibrynogenu.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Ciąża

czy to mozliwe?
Czy moge byc w ciazy gdy chłopak dotykał swojego penisa (bez wytrysku) a pozniej zrobił mi placówkę? Dodam ze miało to miejsce dwa dni po miesiączce
podejrzenie ciazy
W sobote 9 marca z partnerem mialam stosunek przerywany. Bylam 2 dni przed owulacja wiec mialam dni plodne. Dzien po stosunku zaczal bolec mnie lewy jajnik i to ciagnie sie do teraz( 17.03). Oprocz t...
prośba do kobiet w ciąży o wypełnienie ankiety
Dzień dobry! Jestem studentką trzeciego roku logopedii na Uniwersytecie Śląskim. Piszę pracę licencjacką, w której chciałabym zbadać świadomości kobiet w ciąży na temat wpływu leków na rozwój pren...
Mój okres jest inny niż zawsze
Witajcie drogie Panie mam do was ważne pytanie. Miesiąc temu spóźniał mi sie okres (4 dni) zfiksowalam i w mówiłam sobie i narzeczonemu ze jestem w ciąży i że śmiało teraz nie musimy się zabezpieczać...
Czy mogłam wpaść ?
Witam okres mam regularnie co 28 trwa 7 dni miesiączkę dostałam 11.03 kochałam się z facetem w prezerwatywie niestety Pękła..do 12.03 miałam okres 13.03 brak okresu i tego dnia się kochaliśmy w preze...
Przesunięcie miesiączki
Witam, stosuję antykoncepcję doustną Novynette. Dzisiaj tj. 14.03 wezmę 6-tą tabletkę z opakowania. Gdybym brała tabletki tak jak zawsze (robiąc 7 dniową przerwę), to wyszłoby, że będę mieć okres na ...
Reklama:
Reklama: