Reklama:

Mięśniaki macicy - informacje dla pacjentek

Dr Zofia Polska

Ten tekst przeczytasz w 7 min.

Mięśniaki macicy - informacje dla pacjentek

ojoimages

Praca w laboratorium

Omówiono problem występowania mięśniaków macicy - to co każda kobieta wiedzieć powinna.

Reklama:

Jeżeli mięśniaki zaczynają być dokuczliwe można próbować leczyć je farmakologiczne. Poprzez zastosowanie u pacjentki leków hormonalnych wywołuje się u niej tzw. menopauzę farmakologiczną. Mięśniaki u kobiet po menopauzie mogą wyraźnie się zmniejszyć lub nawet zaniknąć zupełnie. Im kobieta starsza tym macica staje się mniejsza. Stan taki jest stanem fizjologicznym i stanowi naturalny objaw starzenia się organizmu. W związku z tym, że narząd rodny zmniejsza się, zmniejszają się również mięśniaki. Stąd podczas leczenia u kobiet młodszych wywołuje się menopauzę za pomocą leków hormonalnych.

Pomniejszona w ten sposób macica, a wraz z nią mięśniaki, znacznie ograniczają objawy uciskowe spowodowane przez większe guzy. Należy nadmienić również, iż w wyniku wywołanej menopauzy następuje zatrzymanie miesiączki, a dzięki temu zapobiega się niedokrwistości, która może wystąpić przy obfitych krwawieniach miesiączkowych będących objawem mięśniaków podśluzówkowych. Niestety czasem trudno uniknąć negatywnych skutków takiego leczenia. Może ono powodować, iż u młodych kobiet występują typowe objawy menopauzy tj. uderzenia gorąca czy też skłonność do osteoporozy. Niestety badania wykazują, że po zaprzestaniu przyjmowania leków hormonalnych choroba powraca i to niejednokrotnie z większym nasileniem. Dlatego, bardzo można stosować równocześnie hormonalną terapię zastępczą (HTZ), która minimalizuje skutki menopauzy farmakologicznej.

  

Oprócz leczenia farmakologicznego w leczeniu mięśniaków macicy stosuje się leczenie operacyjne. Stosowane ono jest dość często. Leczenie operacyjne staje się niezbędne wtedy, gdy leczenie farmakologiczne nie przynosi zadowalających rezultatów a objawy stają się bardzo nasilone i uciążliwe. Bezwzględnym wskazaniem do operacji jest sytuacja, gdy guz szybko rośnie w celu wykluczenia zmiany złośliwej, lub gdy zostaną rozpoznane mięśniaki uszypułowane, gdyż istnieje wtedy niebezpieczeństwo skręcenia się szypuły guza, co może doprowadzić do martwicy tkanek.

Wykonanie zabiegu operacyjnego

Metoda zabiegu operacyjnego dobierana jest do każdej chorej indywidualnie. W przypadku, gdy kobieta jest młoda i pragnie zachować płodność wykonuje się zabieg oszczędzający, polegający na operacyjnym wyłuszczeniu mięśniaków. Pozostawiona macica daje wtedy możliwość zajścia w ciążę i donoszenie jej. W przypadku, gdy kobieta jest młoda ale nie chce już mieć dzieci, proponuje się przeprowadzenie operacji usunięcia trzonu macicy z pozostawieniem szyjki lub całej zmienionej mięśniakowato macicy pozostawiając jajniki w celu uniknięcia objawów wczesnej menopauzy. Czasami, a szczególnie u kobiet po 60 roku życia w przypadku dużych mięśniaków wykonuje się całkowite usunięcie macicy wraz z jajnikami.

Zabiegi operacyjne w tym schorzeniu najczęściej wykonuje się w sposób tradycyjny czyli poprzez otwarcie powłok brzusznych. Jeżeli mięśniaki są niewielkie a istnieje konieczność operacji, istnieje możliwość przeprowadzenia zabiegu metodą laparoskopową. Niektóre mięśniaki podśluzówkowe oraz uszypułowane można także usuwać drogą pochwową.

Warto nadmienić o stosunkowo niedawno poznanej i rzadko jeszcze stosowanej metodzie leczenia mięśniaków macicy jaką jest embolizacja tętnic macicznych. Została ona wprowadzona dopiero w latach 90-tych. Przez powłoki brzuszne wprowadzany jest cieniutki cewnik, poprzez który bezpośrednio do mięśniaka dostarcza się lek, który zatyka tętnice odżywiające guz co w rezultacie prowadzi do jego znacznego zmniejszenia. Zabieg ten nie jest możliwy w przypadku mięśniaków uszypułowanych.

Aby skutecznie kontrolować stan swojego organizmu niezbędne są częste wizyty w gabinecie lekarskim. Dla kobiet niewątpliwie szczególne znaczenie ma badanie ginekologiczne, gdyż część chorób ginekologicznych rozpoznawana jest właśnie dopiero podczas takiego badania.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Inne tematy

Znów kłykciny?
Wczoraj zauważyłam u siebie "takie coś"... czy to kłykciny? Dodatkowo tak jakby w środku mam czerwony guzek średnicy około 2 cm. Czy da się to wyleczyć? Jestem w 10 tygodniu ciąży :-[ niestety mój l...
Czy to kłykciny?
Wczoraj zauważyłam u siebie "takie coś"... czy to kłykciny? Boję się czy da się to wyleczyć, bo jestem w 10 tygodniu ciąży... mój lekarz będzie dopiero prawie za dwa tygodnie. Czy nie wpłynie to nega...
gość
Guzek czy kłykciny
Hej, pare dni temu zauważyłam u siebie taki guzek na większej wardze sromowej, teraz widzę, że podszedł trochę krwią. Nie wiem czy poczekać jeszcze pare dni, czy iść do ginekologa. Czy to może być po...
gość
Wstydliwe
Witam serdecznie. Czy tak powinien wyglądać zdrowy tyłek . ? Tak od 16 roku życia mam problemy z oddawaniem kału. Ostatnio pojawiło się : ból , pieczenie , lekkie plamki krwi.
gość
Grudka na odbycie (zdjęcie)
Witam . Zrobiła mi się taka jakby grudka na odbycie. Dodam nie krwawi to , ale jest ogromny ból po skorzystaniu z WC. Co to jest ? Czym mogę to załagodzić?
gość
Gronkowiec złocisty na wargach sromowych
Hej. Zrobiłam wymaz z warg sromowych, na pełny wymaz z pochwy jeszcze czekam. Dolegliwości są głównie na zewnątrz, na sromie. Pomiędzy wargami sromowymi pojawia się zaczerwienienie, tak to mnie tam p...
Reklama:
Reklama: