Negatywne skutki zdrowotne stresu
Autorzy: mgr Beata Surowiec
Autor/autorzy opracowania:
- mgr Beata Surowiec
Recenzenci:
- Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek (Konsultant Wojewódzki z Zakresu Położnictwa i Ginekologii - woj. śląskie). Dr n. med. Piotr Bodzek.
Źródło tekstu:
- Forum Ginekologiczne, zdjęcia: ojoimages
Adres www źródła:
Kategorie ICD:
- Reakcja na ciężki stres i zaburzenia adaptacyjne
- Stan szoku emocjonalnego i stresu, nie określony
- Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną

Wzrost poziomu adrenaliny pod wpływem chwilowego stresu dostarcza nam wielu niezapomnianych przeżyć, mobilizując organizm do działania i wpływając na niego pozytywnie. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jakie konsekwencje dla zdrowia i funkcjonowania całego organizmu może mieć długotrwała ekspozycja na stres.
Czym jest stres?
Co to takiego stres nie trzeba zapewne nikomu wyjaśniać ani tłumaczyć. Każdy zna to uczucie z własnego doświadczenia. Stres towarzyszy nam w codziennym życiu i często zdarza się, że nie potrafimy nad nim zapanować, wymykając nam się spod kontroli. Przyspieszone bicie serca, spocone dłonie, „gęsia skórka” pojawiające się pod wpływem silnych emocji, któż z nas tego nie odczuł?
Stres dotyczy każdego człowieka bez względu na płeć czy wiek. Postęp cywilizacji czy też zmieniające się warunki codziennej egzystencji powodują, iż coraz większy odsetek ludzi żyje w bardzo szybkim tempie, narażając się tym samym na wiele sytuacji stresogennych. Ciągła pogoń za polepszeniem warunków bytowo-ekonomiczno-społecznych, kariera zawodowa, stawianie przed sobą wciąż nowych, wygórowanych wyzwań, skutkuje barkiem czasu na relaks i odprężenie, co w konsekwencji może prowadzić do sytuacji konfliktowych inicjujących stres.
Najczęściej odczuwane dolegliwości związane ze stresem to:
- Bóle głowy
- Tiki nerwowe
- Przyspieszony oddech
- Drżenie kończyn
- Podwyższone tętno
- Kołatania serca
- Nadmierne pocenie się
- Suchość w ustach i gardle
- Trudności z pamięcią i koncentracją
Należy pamiętać o tym, iż stres może być zarówno pozytywny, gdy mobilizuje nas do działania, jak również negatywny, kiedy zaczyna wpływać destrukcyjnie na nasz organizm.
Wpływ stresu na zdrowie
Niestety nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak destrukcyjny wpływ na nasze zdrowie może mieć długotrwała ekspozycja na stres. Zaburza on wszystkie procesy fizjologiczne organizmu, zakłócając jego prawidłowe funkcjonowanie, w wyniku czego może pojawić się wiele chorób wymagających postępowania leczniczego.
Do takich chorób można zaliczyć m. in:
- Choroby układu krążenia
- Chorobę reumatyczną
- Zaburzenia trawienia
- Zaburzenia metabolizmu
- Osteoporozę
- Reakcje alergiczne
- Arteriosklerozę
- Nadkrzepliwość
- Zawał mięśnia sercowego
- Cukrzycę
- Zapalenie jelit
fot. pantherstock
Wyniki wielu badań naukowych dowodzą, iż kobiety są znacznie bardziej narażone na negatywne skutki stresu aniżeli mężczyźni. Dotyczy to w dużej mierze kobiet w wieku okołomenopauzalnym, kiedy ich odporność psychiczna znacznie się zmniejsza.
U kobiet najczęstszymi dolegliwościami związanymi ze stresem mogą być:
- niepłodność
- brak menstruacji
- depresja
- choroby autoimmunologiczne
- zespół napięcia przedmiesiączkowego
- nieregularne krwawienia miesiączkowe
- osteoporoza
- poronienia
- przerost endometrium
- rak piersi
- zapalenia pochwy