Reklama:

Nie mogę zajść w ciążę. Kiedy udać się już do lekarza?

mgr Beata Surowiec

Ten tekst przeczytasz w 9 min.

Nie mogę zajść w ciążę. Kiedy udać się już do lekarza?

Panthermedia

Depresja

Trudności z zajściem w ciążę dotyczą coraz większej ilości par. Nie zawsze ich przyczyną są zaburzenia zdrowotne, lecz często jest to wynik braku odpowiedniej wiedzy na temat podstawowych procesów prokreacji. Artykuł przedstawia wpływ wybranych czynników na płodność, jak również możliwości samodzielnej jej kontroli.

Reklama:

Zmiany w szyjce macicy

W okresie płodnym szyjka macicy staje się miękka, delikatnie rozwarta i najbardziej oddalona od przedsionka pochwy. Po owulacji szyjka zamyka się, staje się twarda i nieco obniża.

Wiele par wychodzi z założenia, że „im częściej tym lepiej”. Nic bardziej błędnego. Receptą na szybkie poczęcie nie jest odbywanie stosunków każdego dnia. Należy pamiętać o tym, iż stosunki odbywane zbyt często mogą znacznie obniżać jakość nasienia. Największą szansę na poczęcie daje współżycie w okresie tuż przed owulacją, gdyż zdolność komórki jajowej do zapłodnienia wynosi około 24 h natomiast plemnik w sprzyjających warunkach, czyli w śluzie płodnym ma zdolność przeżycia kilku dni. W takiej sytuacji plemniki czekają sobie spokojnie w jajowodzie na uwolnienie komórki jajowej z pęcherzyka jajnikowego. Oczywiście określenie dokładnego momentu owulacji przez kobietę jest bardzo trudne, jednak na podstawie parametrów owulacji można prognozować jej wystąpienie. W idealnym cyklu trwającym 28 dni owulacja powinna występować około 14-go dnia cyklu. Niestety ze względu na to, iż cykle większości kobiet, jak również ogrom czynników mogących zaburzać cykl sprawia, że owulacja u każdej kobiety może wystąpić w każdym dniu cyklu. Ze względu na to, dokładna znajomość objawów okołoowulacyjnych pomoże w rozpoznawaniu i różnicowaniu dni płodnych i niepłodnych oraz prognozowaniu owulacji. W okresie okołoowulacyjnym zachodzące w organizmie zmiany hormonalne powodują naturalny wzrost aktywności seksualnej kobiet, gdyż właśnie wtedy większość z nich najsilniej odczuwa chęć do współżycia. Jak widać natura sama potrafi najlepiej regulować procesy rozrodcze i skłaniać do prokreacji.

Przyczyn trudności z zajściem w ciążę jest bardzo wiele, a co gorsza nie wszystkie z nich zostały zidentyfikowane i wyjaśnione, nadal stanowiąc zagadkę zarówno dla lekarzy jak i kobiet. Przed udaniem się do lekarza warto wiedzieć o czynnikach mających znaczący wpływ na płodność, na które możemy wpłynąć bez konieczności pomocy lekarskiej.

Jednym z bardzo istotnych czynników mających znaczący wpływ na procesy zachodzące w organizmie, utrzymujące go w odpowiedniej formie i wpływające na płodność, jest czynnik psychiczny. Większość kobiet nie zdaje sobie sprawy, jak ogromną rolę w staraniach o dziecko i w całym procesie rozrodu, odgrywa właśnie jej stan psychiczny. Zakodowana, silna chęć zajścia w ciążę, współżycie w ściśle wyznaczone w cyklu dni, dążenie do celu za wszelką cenę, wywołuje wiele zaburzeń w organizmie, często wpływając w tak dużym stopniu na cały układ hormonalny, że w konsekwencji może dochodzić do zaburzeń w poszczególnych fazach cyklu. Pod ich wpływem czasami może dochodzić nawet do blokady jajeczkowania. Zmiany hormonalne mogą spowodować tzw. cykle bezowulacyjne, podczas których nie dochodzi do uwolnienia z pęcherzyka jajnikowego komórki jajowej gotowej do zapłodnienia. Dokładny mechanizm tego zjawiska nie został jeszcze w pełni poznany, przypuszcza się jednak, iż przewlekłe stany napięcia nerwowego lub silne przeżycia emocjonalne mogą znacząco wpływać na zaburzenia prawidłowości cyklu miesiączkowego, a w szczególności owulacji. Zaburzenia hormonalne mające znaczenie dla płodności dotyczą najczęściej fazy owulacyjnej cyklu. Zaburzenia w II fazie cyklu, utrudniające zajście w ciążę, to przede wszystkim niewydolność ciałka żółtego, które nie wytwarza odpowiedniej ilości progesteronu, niezbędnego do prawidłowego przygotowania błony śluzowej macicy do zagnieżdżenia się zarodka, oraz utrzymania go do momentu przejęcia funkcji ciałka żółtego przez łożysko.

Wyeliminowanie czynnika o podłożu psychicznym często powoduje, że pomimo nie podjęcia żadnego leczenia, udaje się kobiecie zajść w ciążę. Najczęściej, kiedy pogodzi się ona już z faktem, że być może nie ma szans na posiadanie potomstwa, zmieni swoje życie, które dotąd pochłonięte było tylko i wyłącznie myślami o dziecku, ciąża przychodzi niespodziewanie i staje się dla niej miłym zaskoczeniem. W związku z powyższym, starając się zachować spokój psychiczny można osiągnąć bardzo dobre rezultaty. Stres jest bowiem największym wrogiem ciąży.

Prócz czynnika psychicznego duże znaczenie ma również wiek kobiety. Nie ulega bowiem wątpliwości, iż wraz z wiekiem zmniejsza się szansa na poczęcie dziecka. Jest to wynik naturalnego starzenia się organizmu. W obecnych czasach wiele kobiet pozostawia decyzję o macierzyństwie na późniejsze lata. Często jako priorytet stawiają one pracę, karierę zawodową czy też poprawę komfortu życia. Partnerzy często starają się bardzo dokładnie przygotować do macierzyństwa, „dorosnąć” do roli rodziców, by móc zapewnić swojemu dziecku najlepsze z możliwych warunki rozwoju. Niestety często okazuje się, że zaczynają się pojawiać problemy i kobieta, mimo, że bardzo tego pragnie, nie może zajść w ciążę. Gorączkowo stara się znaleźć przyczynę takiego stanu rzeczy, obarczając nie rzadko za niepowodzenia swojego partnera. Po 35 roku życia wszystkie parametry życiowe kobiety są już nieco gorsze niż w młodszym wieku. Zegar biologiczny tyka, pomimo, iż kobieta czuje się młoda, aktywna i zdrowa. U kobiet po 35 roku życia o wiele częściej występują tak zwane cykle bezowulacyjne to znaczy takie, podczas których nie dochodzi do jajeczkowania, a co za tym idzie nie może dojść do zapłodnienia. Poza tym jakość wytwarzanych przez jajniki komórek jajowych jest znacznie gorsza. Nadal jest ich dużo jednak nie wszystkie nadają się już do zapłodnienia. Część z nich jest „niepełnowartościowa” i stąd też częstsze w tym wieku ryzyko poronienia. Warto, więc zastanowić się nad sensem odkładania decyzji o macierzyństwie na później.

fot. panthermedia

Pojawienie się każdej następnej miesiączki jest dla wielu kobiet, mających problemy z zajściem w ciążę, wręcz traumatycznym przeżyciem. Pojawia się uczucie bezsilności i rozczarowanie. Zaczyna się ona czuć niepełnowartościowa. Niepokój wzmaga się, jeżeli kobieta nie posiada wcale dzieci i stara się o pierwszą ciążę. Stany przygnębienia, depresja, nerwowość mogą zaburzać układ hormonalny i upośledzać proces rozrodczy. Tworzy się tzw. „błędne koło”. Warto więc podejść do starań z dystansem i rozsądkiem poprzez eliminację niektórych niekorzystnych czynników. Warto wyjechać gdzieś, odpocząć od codziennych obowiązków i zapomnieć o tym, że współżycie musi zaowocować ciążą. Jeżeli pomimo wszystko kobiecie nie udaje się zajść w ciążę konieczna staje się wizyta u specjalisty. Pierwszym i najmniej inwazyjnym badaniem jest u kobiety podstawowe badanie ginekologiczne obejmujące badanie we wziernikach, badanie dwuręczne oraz badanie ultrasonograficzne, natomiast u mężczyzny badanie parametrów nasienia.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Niepłodność

krwiak na lechtaczce
wizyte u ginekologa mam w czwartek, ale nie mam pojecia co to moze byc od kilku dni mam parcie na mocz wystepiwal tez swiad pochwy ktory ustal mam wrazenie ze w srodku pochwy mam jakies narosla/guzki...
punkt g
gdzie znajduje sie punkt g? jaki jest w dotyku? gdy wkladam palec do pochwy niegleboko wyczuwam guzek ktory jest chropowaty w sumie guzek jest zaraz po cewce moczowej
Sterydy
Witam.staramy się o dziecko od 2 lat i bez skutku mój facet bierze od dłuższego czasu sterydy i testosteron czy może to być wina tego.
co czujecie w srodku pochwy?
Hej, co czujecie jak wkladacie palec do pochwy? Nie wiem czy to normalne, ale w pochwie cos czuje, nic mnie nie boli ale czuje opor czy wkladaniu palca, czy ktoras z was tez tak ma? czuje rowniez jak...
Czy mam sie bać?
Czesc. Czy jest szansa na ciaze gdy chłopak dotykał swojego penisa a odrazu po tym wprowadził palce do mojej pochwy? Do wytrysku nie doszło. Było to kilka dni po okresie. Pomocyyy
Reklama:
Reklama: