Reklama:

Niepłodność - informacje dla pacjentek. Część 2. Przyczyny niepłodności żeńskiej.

Dr Zofia Polska

Ten tekst przeczytasz w 8 min.

Niepłodność - informacje dla pacjentek. Część 2. Przyczyny niepłodności żeńskiej.

ojoimages

Twarz

W artykule tym zostały opisane czynniki ryzyka występowania niepłodności żeńskiej oraz ich wpływ na funkcjonowanie poszczególnych narządów płciowych kobiety mających najistotniejsze znaczenie dla w procesie rozrodu.

Reklama:

Niewątpliwie przyczyn niepłodności istnieje bardzo wiele. Dotyczą one zarówno kobiety jak i mężczyzny. Jednakże nie da się ukryć, że większość z nich dotyczy kobiet.

Bardzo istotną rolę dla płodności kobiety odgrywa śluz szyjkowy. Pod wpływem zmian hormonalnych zachodzących podczas cyklu miesiączkowego podlega on cyklicznym zmianom. Inny jest jego skład i konsystencja w dni tzw. niepłodne oraz inny w dni tzw. płodne, czyli podczas jajeczkowania. W okresie jajeczkowania śluz szyjkowy staje się „przyjazny” dla plemników. Zmiana jego składu w tym okresie, pozwala plemnikom na utrzymanie żywotności i poprzez zmianę swojej konsystencji umożliwia im sprawne przedostanie się do jamy macicy.

W dni niepłodne śluz staje się gęsty i nieprzenikliwy dla plemników. Wpływ na zmianę śluzu szyjkowego mają również różnego rodzaju zabiegi wykonywane na szyjce macicy, które mogą spowodować jej uszkodzenia, będące przyczyną wytwarzania przez szyjkę nieprawidłowej ilości śluzu lub jego całkowity zanik. Do takich uszkodzeń może doprowadzić np. zabieg usunięcia ciąży czy zbyt inwazyjne usunięcie nadżerki.

Zabiegi takie zwiększają również ryzyko wystąpienia różnego rodzaju stanów zapalnych, które mogą spowodować trudności z zajściem w ciążę. Stany zapalne pochwy lub szyjki macicy wpływają na zmianę konsystencji oraz składu śluzu szyjkowego. Pod wpływem zakażenia śluz zmienia się i nie stanowi już przyjaznego środowiska dla plemników uniemożliwiając ich migrację. Czasami zdarza się, że organizm kobiety wytwarza przeciwciała przeciwko plemnikom, które je unieruchamiają i nie dopuszczają do zapłodnienia. Można je stwierdzić w śluzie szyjkowym. Przeciwciała te mogą znajdować się również w jajowodach oraz błonie śluzowej macicy.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Niepłodność

Proszę o odpowiedź
Czy 4 dni przed badaniem - cytologia można współżyć czy wpłynie to jakoś na badanie?
Biale grudki na wargach sromowych
Na jednej z moich warg sromowych pojawiły się białe grudki kilka tygodni temu . Nie są bolesne ani nie swędzą. Co to może być?
Krwawienie
Witam wkładkę założyłam 16lutego 2024 troche bolało dało się przezyc tydzien po zalozeniu rewelacja zero bólu, krwawienia nic miesiączkę dostałam idealnie,po miesiączce dwa dni plamienia, teraz mocn...
Problem z badaniami moczu oraz miesiączkamikami
Robiłam badanie moczu tydzień po miesiączce i wyszły wysokie erytrocyty i nabłonki płaskie od czego to może być miesiączki zawsze miałam co 28 dni teraz od pół roku co 25 lub 26 miesiączki są obfite...
ciąża czy nie ?
najpierw wykonałam pierwszy test wyszło tak jak widać na pierwszym w kolejności teście, po 24h zrobiłam drugi i na nim jest czysto ? ciąża czy nie ?
Brak miesiączki, ból brzucha
Miesiączkę powinnam dostać 5 marca. Jest 9 😳 boli mnie brzuch tak jak na okres. Ostatnio lekarz znalazł u mnie jakieś zmiany na szyjce, czekam na cytologię. Wypadają mi włosy, wysypało mnie pryszcza...
Reklama:
Reklama: