Serwisy Medforum

Reklama

Niepłodność kobieca. Interpretacja wyników badań hormonalnych. Część 1. Hormony przysadkowe.

Niepłodność kobieca. Interpretacja wyników badań hormonalnych. Część 1. Hormony przysadkowe.
Fot. Pantherstock
(4)

W artykule opisano badania wykonywane w diagnostyce hormonalnej niepłodności kobiecej. Przybliżono sposób odczytywania i interpretacji wyników. W części pierwszej omówiono hormony przysadkowe tzn. gonadotropiny i  prolaktynę.

Zaburzenia endokrynologiczne są jedną z najczęstszych przyczyn niepłodności kobiecej. Z tego względu wykonanie odpowiednio dobranych badań hormonalnych pomaga precyzyjnie ustalić właściwe rozpoznanie. Poniższe opracowanie ma na celu ułatwienie interpretacji badań stosowanych w diagnostyce niepłodności i ma stanowić wskazówkę dla kobiet starających się o ciążę. Należy jednak zachować dużą ostrożność w wyciąganiu wniosków wyłącznie na podstawie takich wyników, bo stanowią one tylko część pełnej informacji i dopiero uzupełnione o wywiad, USG i inne dodatkowe badania służą do podjęcia decyzji co do sposobu leczenia. Materiał nie powinien też zastępować porady lekarskiej.

Ze względu na rozległość tematu materiał został podzielony na części. Część pierwsza jest poświęcona hormonom przysadkowym.

Osobom, które po raz pierwszy spotykają się z tym tematem przed przeczytaniem tekstu polecam zapoznanie się z artykułem o fizjologii cyklu miesięcznego w którym opisane są przemiany hormonalne jakie zachodzą podczas prawidłowego cyklu.

 Uwaga ! Podane zakresy norm mogą się nieznacznie różnić od norm konkretnego laboratorium.

Gonadotropiny

 • FSH – folitropina (folikulostymulina) – stymuluje dojrzewanie pęcherzyków w jajniku.
 • LH - lutropina (hormon luteinizujący) – stymuluje wytwarzanie androgenów w jajniku (androstendionu i testosteronu), nagły wzrost jego stężenia w środku cyklu zapoczątkowuje ostatnie stadium dojrzewania komórki jajowej i wywołuje pękniecie pęcherzyka, a potem stymuluje ciałko żółte do produkcji progesteronu.

 

Badanie FSH (wraz z badaniem estradiolu) wykonuje się najczęściej w celu określenia tzw. rezerwy jajnikowej. Każda kobieta rodzi się z ustaloną pulą pęcherzyków pierwotnych zdolnych do wyprodukowania komórki jajowej. W każdym cyklu część pęcherzyków jest zużywana. Rezerwa jajnikowa koresponduje z ilością pozostałych w jajniku pęcherzyków pierwotnych i jest jednym z dwóch czynników określających potencjał rozrodczy (drugim, niezależnym od FSH jest wiek kobiety). FSH bada się także przy podejrzeniu o niewydolność przysadki (po urazach, intensywnych ćwiczeniach czy nadmiernym odchudzaniu) i przy diagnozowaniu braku miesiączki.

Oznaczenie LH wykonuje się jednocześnie z FSH lub później w celu wykrycia przedowulacyjnego piku LH.

NORMY

hormon

dzień badania

norma

FSH

3dc (ew. 2 lub 4dc)

3-12 mIU/ml

LH

3dc (ew. 2 lub 4dc)

2-13 mIU/ml

LH

dzień piku LH

> 20 mIU/ml

 

 Dokładniej:

 • Wartość FSH poniżej 3 mIU/ml sygnalizuje niewydolność przysadki.
 • Wartość FSH 9-12 mIU/ml oznacza obniżoną rezerwę jajnikową.
 • Wartość FSH 12-18 mIU/ml oznacza wyczerpującą się rezerwę jajnikową, stymulacja przy  takim FSH jest trudna.

 

(4)

Autor/autorzy opracowania:

 • Dr Ilona Królak

Recenzenci:

 • Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek (Konsultant Wojewódzki z Zakresu Położnictwa i Ginekologii - woj. śląskie). Dr n. med. Piotr Bodzek.

Źródło tekstu:

 • Forum Ginekologiczne

Adres www źródła:

Tagi:

Komentarze

 • 23 Wrzesień 15:34:04
  Treść zablokowana przez moderatora
 • 26 Sierpień 19:30:46

  Witam mam problem prawdopodobnie zaczekam fazę przekwitania od marca nie miesiączkuje moje lh jedt wysokie bi 38 a fsh kolo 42 czy to juz przekwitanie

 • 27.08.2013 00:46:44

  czy badania hormonalne mozna wykonywac na fundusz ?

 • 28.05.2013 21:29:28
  Treść zablokowana przez moderatora
 • 28.05.2013 21:24:22
  Treść zablokowana przez moderatora

Polecamy

http://static2.medforum.pl/cache/logos/lekarz_pacjent_badanie_usg_panthermedia_487105-W300H200.jpgFot. PantherstockNiepłodność, tarczyca a PCOS
PCOS jest przyczyną niepłodności ze względu na występowanie cykli...
Twoja sugestia