Reklama:

Opieka położnicza nad rodzącą na sali porodowej - wywiad z dr n. med. Ireną Caus-Wozniak.

Dr n. med. Irena Caus-Woźniak

Ten tekst przeczytasz w 6 min.

Opieka położnicza nad rodzącą na sali porodowej - wywiad z dr n. med. Ireną Caus-Wozniak.

Pantherstock

Lekarze

Wywiad z Panią Dr n. med. Ireną Caus-Wozniak.
Kierownik Zakładu Propedeutyki Położnictwa Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach.
Profesor Wydziału Pielęgniarskiego Wyższej Szkoły Zarządzania w Częstochowie.
Wykładowca Będzińskiej Wyższej Szkoły Umiejętności w Żywcu.

Reklama:

MEDFORUM: Organizm kobiety w trakcie porodu wydaje szereg sygnałów o zmianach zachodzących w układzie rozrodczym. Na co kobieta rodząca powinna zwrócić uwagę w trakcie przebiegu porodu?
Dr n. med. Irena Caus-Wozniak: Często mylnym sygnałem rozpoczynającego się porodu są pierwsze skurcze porodowe tzw. skurcze przepowiadające, które odbierane są już za początek porodu. Znajomość sygnałów wysyłanych przez organizm sugerujące o porodzie zależne są od kilku elementów. Pierwszy to świadomość własnego organizmu i właściwe rozpoznanie sygnałów. Drugi element to wcześniejsze zapoznanie się z przebiegiem porodu fizjologicznego, który w sposób fachowy przedstawia i proponuje szkoła rodzenia.

MEDFORUM: Kobiety rodzące świadome własnych praw nierzadko odmawiają wykonania zabiegów dodatkowych w trakcie porodu (lewatywa, golenie krocza). W jakich sytuacjach przygotowanie takie jest niezbędne?
Dr n. med. Irena Caus-Wozniak: Przekazanie we właściwej formie i właściwym czasie kobiecie rodzącej informacji na temat zalet oraz wad zabiegów dodatkowych takich jak lewatywa czy golenie krocza powinno być wystarczające, aby decyzja podjęta była właściwa. Z własnego doświadczenia obserwuję, iż kobiety rodzące po raz kolejny, u których nie wykonano lewatywy w poprzednich porodach częściej zgadzają się na tego typu przygotowanie. Natomiast odpowiednie przygotowanie krocza w postaci golenia, wymagane jest w trakcie nacięcia krocza. Zabiegi te są często nieakceptowane przez kobiety z powodu ingerencji w naturalny przebieg porodu ale należy zaznaczyć, iż zmniejszają skrępowanie w trakcie porodu wynikające z niekontrolowanego oddawania stolca a także redukują odsetek powikłań jak np. zakażenie krocza.

MEDFORUM: Dla kobiety bardzo często ważne jest wspólne przeżywanie aktu porodowego z osobą bliską. Przebieg porodu nie zawsze przebiega w pełni fizjologicznie. Czy poród zabiegowy wymaga wyproszenia z sali porodowej osoby towarzyszącej?
Dr n. med. Irena Caus-Wozniak: Uważam, że osoba towarzysząca nie przygotowana w szkole rodzenia i nieposiadająca odpowiedniej wiedzy na temat różnych nieprzewidzianych sytuacji w trakcie porodu powinna opuścić salę porodową na czas porodu zabiegowego. W takim przypadku czas odgrywa znaczącą rolę i często zaangażowanie całego personelu sali porodowej nie pozwala na omawianie sytuacji. Decydując się na wyproszenie osoby towarzyszącej kładzie się większy naciski na stan noworodka i kobiety rodzącej pod względem medycznym odsuwając nieco na bok potrzeby i prawa kobiety rodzącej i osoby towarzyszącej. Właściwe byłoby towarzyszenie kobiecie rodzącej po odbyciu szkoły rodzenia, która w swojej tematyce ujmuje przebieg porodu zabiegowego.

MEDFORUM: Szkoła rodzenia stanowi bardzo ważny element w przygotowaniu obojga rodziców do wspólnego przeżycia porodu, zdarzają się jednak osoby towarzyszące kobiecie rodzącej bez znajomości przebiegu porodu. Jakich informacji na sali porodowej należy udzielić osobie towarzyszącej?
Dr n. med. Irena Caus-Wozniak: Właściwe byłoby przekazanie wszystkich informacji odnośnie porodu. Często jest to niemożliwe z uwagi na szybkość przebiegu porodu, co powoduje przekazanie zbyt dużej ilości informacji w krótkim czasie. Problemem jest także brak możliwości personelu medycznego z uwagi na organizację pracy na sali porodowej. Bardzo wskazane jest zaraz po podjęciu decyzji o wspólnym przeżywaniu porodu uczestnictwo w szkole rodzenia.

MEDFORUM:  Dziękuję bardzo za rozmowę.
Dr n. med. Irena Caus-Wozniak: Dziękuję bardzo.

 

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Ciąża

gość
kontracept
czy wraz z wzięciem 1 tabletki o wybranej porze dnia i braniu ich regularnie przez 10 dni mogę uprawiać seks bez dodatkowego zabezpieczenia? tabletki kontracept biorę te tabletki 1 raz w życiu zaczęł...
Ostatnie dwie tabletki wzięte 30 minut później
Cześć mam pytanie ostatnio miałam mały problem z opóźnieniem tabletek o 30 minut przez ostatnie 2 dni czy to ma jakiś wpływ na działanie?
Czy mogę tak zajść w ciążę
Mam 15 lat, zaczęłam miesiączkować około 2 lata temu, wczoraj (20.04) uprawiałam petting myśląc że to bezpieczna forma (partner ocierał się swym prąciem we wzwodzie o moje narządy płciowe bez wytrysk...
gość
Ddimery 800
Hej, jestem po pierwszym blistrze tabletek antykoncepcyjnych. Teraz jestem na tabletkach placebo (mam krwawienie z odstawienia) i kontrolnie postanowiłam wykonać ddimery i się przeraziłam… wyszło mi ...
gość
Pominięcie tabletki
Proszę o poradę i pomoc. Zapomniałam przyjąć 8 tabletkę. Następnego dnia,czyli po 24 godzinach przyjęłam 2 tabletki ( zaległą i tą którą miała być) w dniu kiedy zapomniałam tabletki odbył się stosun...
gość
tabletki kontracept
czy wraz z wzięciem 1 tabletki o wybranej porze dnia i braniu ich regularnie przez 10 dni mogę uprawiać seks bez dodatkowego zabezpieczenia? tabletki kontracept
Reklama:
Reklama: