Serwisy Medforum
Reklama

Pierwsze symptomy wczesnej ciąży.

Pierwsze symptomy wczesnej ciąży.
Fot. ojoimages
(4)

Zmiany zachodzące w organizmie kobiety od momentu zapłodnienia mogą być przyczyną wielu objawów, dzięki którym kobieta może podejrzewać, że jest w ciąży. Artykuł zawiera opis najczęściej spotykanych symptomów i objawów wczesnej ciąży, które mogą być zauważalne nawet przed terminem spodziewanej miesiączki...

Jakże często kobiety zastanawiają się nad tym czy nie są w ciąży. Myśl ta staje się szczególnie natarczywa w przypadku, kiedy z niecierpliwością oczekuje ona upragnionego dziecka, a także, jeżeli uważa, że czas na poczęcie nie jest najodpowiedniejszy. Poszukuje ona wówczas najmniejszych symptomów, które mogłyby sugerować istnienie ciąży. Czasami myśli o dziecku są tak uporczywe, że zbyt intensywnie wsłuchuje się ona w swój organizm, podświadomie przypisując ciąży wszelkie pojawiające się objawy mogące odpowiadać objawom ciążowym. Należy jednak zdać sobie sprawę z tego, iż istnieje wiele różnych czynników mogących wywoływać objawy podobne do ciążowych, a nie mających z ciążą nic wspólnego. Bardzo trudno wówczas dokładnie ocenić, jakie mają one podłoże.

Objawy ciąży dzielą się na prawdopodobne oraz pewne. Pewnymi objawami ciąży, które nie dają już jakichkolwiek wątpliwości, że w macicy rozwija się nowe życie, jest obecność pęcherzyka ciążowego oraz zarysu płodu uwidocznione podczas badania ultrasonograficznego. Pewność daje również wysłuchanie tętna płodu czy też ruchy płodu odczuwane przez samą ciężarną. Istnienie ciąży potwierdza także dodatni wynik testu ciążowego wykonanego z moczu lub też obecność gonadotropiny kosmówkowej (hcg) we krwi. Są to jednak badania dodatkowe służące do rozpoznania wczesnej ciąży.

Niestety, wszystkie objawy pojawiające się we wczesnej ciąży są objawami, na podstawie których kobieta może jedynie podejrzewać, że doszło do zapłodnienia oraz implantacji zarodka. Są one wyłącznie wskazówkami, na które należy zwrócić uwagę, nie dając całkowitego rozpoznania. Stąd też nazywane są one objawami prawdopodobnymi. Czasami są one jednak tak subtelne, że niezauważalne lub mylone z dolegliwościami innego pochodzenia. Należą do nich między innymi: zatrzymanie miesiączki, poranne nudności i wymioty, zmiany w piersiach, nadwrażliwość i huśtawka emocjonalna.

Tuż po zapłodnieniu w organizmie kobiety zachodzi wiele zmian, przede wszystkim hormonalnych, które wpływają w znacznym stopniu na jej samopoczucie. Rozwijające się łożysko produkuje gonadotropinę kosmówkową (hcg), ciałko żółte duże ilości progesteronu, a jajniki estrogeny. Ta burza hormonalna ma na celu wytworzenie odpowiednich warunków niezbędnych do prawidłowego przebiegu ciąży i rozwoju płodu, stając się jednocześnie przyczyną wielu uciążliwych dla kobiety dolegliwości. Bywa również tak, iż pomimo ciąży kobieta nie odczuwa żadnych dolegliwości.

 

fot. pantherstock

 

Najczęściej, pierwszym objawem nasuwającym przypuszczenia istnienia ciąży jest zatrzymanie krwawienia miesiączkowego. Istnieje jednak wiele czynników jak np. silny stres, zmiana klimatu, nadmierny wysiłek fizyczny i inne, które w znacznym stopniu wpływają na zaburzenia funkcjonowania układu hormonalnego, co może stać się przyczyną opóźnienia lub zatrzymanie miesiączki. Większość objawów wczesnej ciąży można zauważyć wraz z zatrzymaniem miesiączki. Od tego momentu stają się one bardziej nasilone, a tym samym lepiej zauważalne przez kobietę i kojarzone z ciążą.

(4)

Autor/autorzy opracowania:

Recenzenci:

 • Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek (Konsultant Wojewódzki z Zakresu Położnictwa i Ginekologii - woj. śląskie). Dr n. med. Piotr Bodzek.

Źródło tekstu:

 • Forum Ginekologiczne

Adres www źródła:

Reklama

Komentarze

 • Zaloguj się , aby dodać odpowiedź
 • Pierwsze symptomy wczesnej ciąży.
  01-09-2013 12:58:59

  Witam, piszę z takim zapytaniem u mnie sytuacja jest bardzo dziwna, nigdy tak nie miałam, a więc brałam tabletki antykoncepcyjne poprzez 2 miesiące, po czym odstawiłam je. Dostałam okres z odstawienia z dniem 27 czerwca, kolejny okres już bez brania tabletek dostałam 17 lipca i był całkowicie normalny. Nastepnie miałam plamienie przez 2 dni, które nastąpiło 29 lipca, a 30 kochałam się bez zabezpieczenia, tzn jak w ogóle już nie stosuje środków antykoncepcyjnych. Dostałam 14 sierpnia okres, ale nie był to normalny okres, tylko bardziej plamienie, bo był mniej obfity i nie było skrzepów, a zawsze je miałam, no i teraz znów mam niby okres, który dostałam 31 sierpnia, ale również nie jest taki jak zawsze miałam przed braniem tabletek. Czy ja mogę być w ciąży? Mam dziwne objawy, ale nie wiem, czy moge to wiązać z ciążą? Test jeden robiła, ale jak miałam plamienie i wyszedł niegatywnie, teraz mam zamiar zrobić, ja też przestane krwawić. Może ktoś miał podobną sytuację do mojej?

 • Pierwsze symptomy wczesnej ciąży.
  Wtajemniczona
  Zalogowani użytkownicy mają możliwość budowania własnego statusu na forach grupy Medforum.
  Po napisaniu odpowiedniej ilości postów przy avatarze pojawi się odpowiedni status.
   Początkujący/ca - mniej niż 100 postów
   Wtajemniczony/na - pomiędzy 101 a 300 postów
   Forumowicz/ka - pomiędzy 301 a 1200 postów
   Komentator/ka - pomiędzy 1201 a 3600 postów
   Lider/ka opinii - pomiędzy 3601 a 6000 postów
   VIP - więcej niż 6001 postów
  21-08-2013 21:04:03

  To mogą być objawy ciąży -jeszcze zależy w którym tygodniu byś była- ale też tysiąca innych rzeczy, w tym np. PMS. Warto byś zrobiła betę HCG po 7-10 dniach od stosunku lub tradycyjny test ciążowy w dniu spodziewanej miesiączki.

 • Pierwsze symptomy wczesnej ciąży.
  21-08-2013 20:42:29

  Czy bolesności powiększenie piersi,oaz żyły na piersiach,linia brązowa biegnąca od pępka w dół,płacziwosc,zmęczenie,ospałość,rozdrażnienie,wilczy apetyt,wyostrzony zapach,mdłości,niesmak w ustach,zmienne nastroje.
  Mogą być objawą ciąży .W dni płodne kochałam się z mężem i on we mnie skończył,czekam na miesiączkę,ale dziś miałam lekkie plamienie,więc nie wiem czy to po stosunku czy objawą ciąży te plamienie mogą być.Czy to tylko moje wyobrażenie .Kiedy sprawdzic test by był wiarygodny.
  Grażyna

 • Pierwsze symptomy wczesnej ciąży.
  Zalogowani użytkownicy mają możliwość budowania własnego statusu na forach grupy Medforum.
  Po napisaniu odpowiedniej ilości postów przy avatarze pojawi się odpowiedni status.
   Początkujący/ca - mniej niż 100 postów
   Wtajemniczony/na - pomiędzy 101 a 300 postów
   Forumowicz/ka - pomiędzy 301 a 1200 postów
   Komentator/ka - pomiędzy 1201 a 3600 postów
   Lider/ka opinii - pomiędzy 3601 a 6000 postów
   VIP - więcej niż 6001 postów
  05-08-2013 12:45:55

  ja bylam na wczesnym usg w 4 tygodniu i cos bylo widac,przynajmniej potwierdzil,ze jestem w ciazy ale zrob test 3 dni lub 2 po oczekiwanej miesiaczce.Pozdrawiam.

  Magdalena

 • Pierwsze symptomy wczesnej ciąży.
  31-07-2013 14:52:25

  Witam, staram się z partnerem o dziecko i 5 dni temu się kochaliśmy, a 3 dni po stosunku zauważyłam plamienie na majtkach. Sex uprawialiśmy zaraz po okresie więc nie wiem skąd były te ślady. Cały czas myśle czy jestem w ciąży. Kiedy mogę zrobić jakieś piewsze testy i jakie najlepej? Ginekolog po 2 tyg od zapłodnienia zobaczy coś na USG?

Polecamy

http://static2.medforum.pl/cache/logos/pe0065215_kobieta_brzuch_ciaza_piersi_ojoimages_cr-W300H200.jpgFot. ojoimagesZapotrzebowanie, źródło występowania...
Współczesne kobiety często odżywiają się nieregularnie i...