Serwisy Medforum

Podstawowe zasady stosowania tabletek antykoncepcyjnych

Podstawowe zasady stosowania tabletek antykoncepcyjnych
Fot. ojoimages
(4)

W artykule adresowanym przede wszystkim do młodych kobiet, przedstawiono podstawowe zasady postępowania podczas stosowania hormonalnych tabletek antykoncepcyjnych. Umożliwia on kobietom znalezienie wielu odpowiedzi na najczęściej nurtujące je pytania dotyczące tej właśnie metody zapobiegania ciąży.

Tabletki antykoncepcyjne uważane są za jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży. Aby jednak ich skuteczność była najwyższa konieczne jest przestrzeganie „żelaznych” zasad podczas ich stosowania. Podjęcie decyzji o rozpoczęciu doustnej antykoncepcji hormonalnej wiąże się z uświadomieniem kobiecie, iż taka forma antykoncepcji wymaga od niej dużej samodyscypliny i systematyczności, gdyż tabletka musi być przyjmowana regularnie co 24 godziny. Najlepiej, żeby zażywana była zawsze o tej samej godzinie. Tylko taki system przyjmowania hormonów jest gwarancją ich skutecznego działania, a tym samym pewnego zabezpieczenia przed ciążą. Każde pominięcie tabletki lub też wydłużenie przerwy pomiędzy kolejnymi opakowaniami zwiększa ryzyko wystąpienia owulacji, zapłodnienia a w konsekwencji ciąży. Poza tym może spowodować rozregulowanie całego układu hormonalnego oraz pojawienia się skutków ubocznych działania preparatu. Najczęściej są to plamienia i krwawienia międzymiesiączkowe, bóle głowy, nudności czy brak krwawienia w czasie 7 dniowej przerwy między opakowaniami.

Pierwszą tabletkę należy przyjąć w pierwszym dniu krwawienia miesiączkowego. U niektórych kobiet, szczególnie u tych z zaburzeniami hormonalnymi, nawet na kilka dni przed spodziewaną miesiączką mogą pojawiać się nieznaczne plamienia. Nie uznaje się ich jednak za pierwszy dzień miesiączki. Tabletkę należy zażyć dopiero wtedy, gdy pojawi się krwawienie. Następnie, dokładnie co 24 godziny zażywa się jedną tabletkę, aż do skończenia danego opakowania. Przez siedem kolejnych dni nie przyjmuje się tabletek. Jest to czas, podczas którego dochodzi do tzw. krwawienia z odstawienia, przypominającego miesiączkę, wywołanego zaprzestaniem przyjmowania leku. Nie jest to jednak miesiączka, gdyż mechanizm krwawienia jest zupełnie inny. Jest ono zazwyczaj nieco krótsze, mniej bolesne i obfitsze aniżeli krwawienie miesiączkowe. Najczęściej pojawia się ono w 2-3 dniu po zażyciu ostatniej tabletki i może nie zakończyć się przed rozpoczęciem kolejnego opakowania. Nie stanowi to żadnego niepokojącego objawu. Po siedmiu dniach, lecz niekoniecznie po zakończeniu krwawienia, rozpoczyna się przyjmowanie pigułek z następnego opakowania. Jeżeli w przerwie między opakowaniami nie pojawi się krwawienie, to w przypadku, gdy wykluczone zostanie istnienie ciąży, należy rozpocząć przyjmowanie kolejnego opakowania.

 

fot. pantherstock

 

W sporadycznych przypadkach pierwsze opakowanie można rozpocząć również od 2 do 5 dnia miesiączki, ale równocześnie należy stosować dodatkowe środki zabezpieczające w ciągu pierwszych 7 dni stosowania leku. Przerwę pomiędzy kolejnymi opakowaniami w zależności od potrzeb można skrócić bądź też nie robić jej wcale, unikając w ten sposób krwawienia z odstawienia. Dotyczy to przede wszystkim sytuacji, w których kobieta chce zmienić dzień występowania krwawienia (aby krwawienie nie pojawiało się np. w weekendy), bądź też chce go uniknąć (np. urlop, ważne spotkanie, egzaminy itp.). Przerwa nie może jednak być dłuższa aniżeli 7 dni.

(4)

Autor/autorzy opracowania:

 • Dr Zofia Polska

Recenzenci:

 • Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek (Konsultant Wojewódzki z Zakresu Położnictwa i Ginekologii - woj. śląskie). Dr. n. med. Piotr Bodzek.

Źródło tekstu:

 • Forum Ginekologiczne

Adres www źródła:

Tagi:

Komentarze

 • 21 Lipiec 15:07:19

  Witam. Mam takie pytanie tabletki antykoncepcyjne zaczęłam przyjmować 6 czerwca, przez kilka dni miałam lekkie plamienie, ( pominęłam kilka tabletek z własnej głupoty bo zapomniałam zabrać ich na wakacje) po 21 dniach dostałam plamienia bardzo lekkie i trwało tylko 1 dzień. postanowiłam zaprzestać brać te tabletki, lecz za namową chłopaka kolejne opakowanie zaczęłam brać 10 lipca. Współżyliśmy w tym czasie normalnie, tabletki biorę nadal lecz zastanawiam się czy mogło dojść do zapłodnienia. Nie mam niby typowych objawów, ale mam podwyższona temperaturę powyżej 37,2, strasznie bolą mnie piersi( ból zaczął się gdzieś w okolicach 5 lipca), czuje takie mrowienie, jestem ospała i zmęczona i mam uczucie duszności i zatkanego nosa. Proszę pomóżcie . Boję sie a mam dopiero 19 lat.

 • 16 Lipiec 13:50:44

  Witam, mam takie pytanie zażywam tabletki antykoncepcyjne dla kobiet karmiących piersią. Mam ostatnie opakowanie i razem z końcem opakowania mam zamiar przestać karmić. córka ma rok i jeszcze nie dostałam okresu. no i nie wiem co robić dalej a nie chce rezygnować z antykoncepcji

 • 16 Lipiec 12:50:10

  Witam, mam pytanie. Po 21 tabletkach powinnam mieć krawienie z odstawienia, czy podczas tych 7 dni przerwy nie przyjmowania tabletek mogę uprawiać seks bez zabezpieczenia bez obawy zajścia w ciążę?

 • Początkująca
  Zalogowani użytkownicy mają możliwość budowania własnego statusu na forach grupy Medforum.
  Po napisaniu odpowiedniej ilości postów przy avatarze pojawi się odpowiedni status.
   Początkujący/ca - mniej niż 100 postów
   Wtajemniczony/na - pomiędzy 101 a 300 postów
   Forumowicz/ka - pomiędzy 301 a 1200 postów
   Komentator/ka - pomiędzy 1201 a 3600 postów
   Lider/ka opinii - pomiędzy 3601 a 6000 postów
   VIP - więcej niż 6001 postów
  15 Lipiec 11:06:40

  Myślę, że w przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto zwrócić się do lekarza - ginekologa, ponieważ chodzi tutaj o nasz organizm i o nasze 'bezpieczeństwo'. Dobrze nieraz poczytać w internecie co piszą na dany temat, ale pamiętajmy że lekarz to jednak lekarz i on zawsze najlepiej nam pomoże. Pozdrawiam.

  Przyjazna Przychodnia

 • 15 Lipiec 10:40:00

  Jeśli minęło mniej niż 12 h to masz pełną ochronę, jeśli więcej to powinnaś przez tydzień po pominięciu tabletki stosować dodatkową antykoncepcję. I zadbaj o higienę intymną oraz profilaktykę, bo przy antykoncepcji łatwiej o grzybicę pochwy. Możesz stosować codziennie do podmywania płyn lacibios femina protecta o pH 3.5 z aktywnymi substancjami, który będzie chronił przed infekcjami dróg rodnych. Złagodzi również pieczenie i swędzenie, będąc przy tym hypoalergiczny.

Polecamy

http://static2.medforum.pl/cache/logos/EX_M3_DocOffice-36_lekarz_mezczyzna_wizyta_rozmowa_z_pacjentka_kobieta_ojoimages_cr-W300H200.jpgFot. ojoimagesAntykoncepcja hormonalna a nowotwory.
Znaczący odsetek kobiet w wieku rozrodczym rezygnuje z wyboru...
Twoja sugestia