Serwisy Medforum

Reklama

Podstawowe zasady stosowania tabletek antykoncepcyjnych

Podstawowe zasady stosowania tabletek antykoncepcyjnych
Fot. ojoimages
(4)

W artykule adresowanym przede wszystkim do młodych kobiet, przedstawiono podstawowe zasady postępowania podczas stosowania hormonalnych tabletek antykoncepcyjnych. Umożliwia on kobietom znalezienie wielu odpowiedzi na najczęściej nurtujące je pytania dotyczące tej właśnie metody zapobiegania ciąży.

Tabletki antykoncepcyjne uważane są za jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży. Aby jednak ich skuteczność była najwyższa konieczne jest przestrzeganie „żelaznych” zasad podczas ich stosowania. Podjęcie decyzji o rozpoczęciu doustnej antykoncepcji hormonalnej wiąże się z uświadomieniem kobiecie, iż taka forma antykoncepcji wymaga od niej dużej samodyscypliny i systematyczności, gdyż tabletka musi być przyjmowana regularnie co 24 godziny. Najlepiej, żeby zażywana była zawsze o tej samej godzinie. Tylko taki system przyjmowania hormonów jest gwarancją ich skutecznego działania, a tym samym pewnego zabezpieczenia przed ciążą. Każde pominięcie tabletki lub też wydłużenie przerwy pomiędzy kolejnymi opakowaniami zwiększa ryzyko wystąpienia owulacji, zapłodnienia a w konsekwencji ciąży. Poza tym może spowodować rozregulowanie całego układu hormonalnego oraz pojawienia się skutków ubocznych działania preparatu. Najczęściej są to plamienia i krwawienia międzymiesiączkowe, bóle głowy, nudności czy brak krwawienia w czasie 7 dniowej przerwy między opakowaniami.

Pierwszą tabletkę należy przyjąć w pierwszym dniu krwawienia miesiączkowego. U niektórych kobiet, szczególnie u tych z zaburzeniami hormonalnymi, nawet na kilka dni przed spodziewaną miesiączką mogą pojawiać się nieznaczne plamienia. Nie uznaje się ich jednak za pierwszy dzień miesiączki. Tabletkę należy zażyć dopiero wtedy, gdy pojawi się krwawienie. Następnie, dokładnie co 24 godziny zażywa się jedną tabletkę, aż do skończenia danego opakowania. Przez siedem kolejnych dni nie przyjmuje się tabletek. Jest to czas, podczas którego dochodzi do tzw. krwawienia z odstawienia, przypominającego miesiączkę, wywołanego zaprzestaniem przyjmowania leku. Nie jest to jednak miesiączka, gdyż mechanizm krwawienia jest zupełnie inny. Jest ono zazwyczaj nieco krótsze, mniej bolesne i obfitsze aniżeli krwawienie miesiączkowe. Najczęściej pojawia się ono w 2-3 dniu po zażyciu ostatniej tabletki i może nie zakończyć się przed rozpoczęciem kolejnego opakowania. Nie stanowi to żadnego niepokojącego objawu. Po siedmiu dniach, lecz niekoniecznie po zakończeniu krwawienia, rozpoczyna się przyjmowanie pigułek z następnego opakowania. Jeżeli w przerwie między opakowaniami nie pojawi się krwawienie, to w przypadku, gdy wykluczone zostanie istnienie ciąży, należy rozpocząć przyjmowanie kolejnego opakowania.

 

fot. pantherstock

 

W sporadycznych przypadkach pierwsze opakowanie można rozpocząć również od 2 do 5 dnia miesiączki, ale równocześnie należy stosować dodatkowe środki zabezpieczające w ciągu pierwszych 7 dni stosowania leku. Przerwę pomiędzy kolejnymi opakowaniami w zależności od potrzeb można skrócić bądź też nie robić jej wcale, unikając w ten sposób krwawienia z odstawienia. Dotyczy to przede wszystkim sytuacji, w których kobieta chce zmienić dzień występowania krwawienia (aby krwawienie nie pojawiało się np. w weekendy), bądź też chce go uniknąć (np. urlop, ważne spotkanie, egzaminy itp.). Przerwa nie może jednak być dłuższa aniżeli 7 dni.

(4)

Autor/autorzy opracowania:

Recenzenci:

 • Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek (Konsultant Wojewódzki z Zakresu Położnictwa i Ginekologii - woj. śląskie). Dr. n. med. Piotr Bodzek.

Źródło tekstu:

 • Forum Ginekologiczne

Adres www źródła:

Reklama

Komentarze

  Czy wiesz, że za każdą dodaną wypowiedź otrzymujesz punkty w rankingu użytkowników?
 • Podstawowe zasady stosowania tabletek antykoncepcyjnych.
  16-03-2015 00:31:26

  Po 2tygodniowej przerwie powrocilam do tabletek. Minęło około 4dni od 1 tabletki i podczas stosunku nie bylam dodatkowo zabezpieczona czy istnieje ryzyko zajścia w ciążę??

 • Podstawowe zasady stosowania tabletek antykoncepcyjnych.
  24-02-2015 23:39:12

  jesli zrobilam 10 dniowa przerwe zamiast 7 dniowa i zaczelam brac kolejny blister to powinnam teraz poczekac miesiac (gdyz juz skonczylam ten kolejny) i zaczac antykoncepcje od nowa czy moge kontyunowac antykoncepcje a nastepne przerwy robic 7dniowe?

 • Podstawowe zasady stosowania tabletek antykoncepcyjnych.
  27-01-2015 21:44:17

  po 7 dniowej przerwie powinnam zacząc kolejne opakowanie8 dnia. Dzisiaj wypada mi ten dzień niestety nie mam tabletek, czy mogłabym zacząc znow brać od jutra?
  Czy zrobić miesiąć przerwy i od pierwszej meisiaczki znów zaczać brać?? pomocy!

 • Podstawowe zasady stosowania tabletek antykoncepcyjnych.
  07-01-2015 22:49:09

  Około miesiąca temu gdy wyjmowałam tabletkę z opakowania, spadła mi do portfela. Byłam przekonana, ze tabletka zagubiła sie gdzieś w dywanie, a ze byla to ostatnia z opakowania postanowiłam nie zażywać tylko skończyć i przyspieszyć miesiączkę ( co było mi na rękę) jakiś czas temu te tabletkę jednak znalazłam i włożyłam do starego opakowania, przez cały czas była luźno w portfelu. Moze to głupie pytanie, ale czy mogę te tabletkę normalnie zażyć ? Powietrze ma jakiś wpływ na nią ? Proszę o szybka odpowiedz

 • Podstawowe zasady stosowania tabletek antykoncepcyjnych.
  27-11-2014 22:52:14

  Jeżeli ostatnie opakowanie skończyło mi sie 13 i potemmiałam miesiączkę od `16 do 20 i nie zaczęłam od piątku 21 opakowania
  poniewaz nie miałam recepty to czy moze zacząć brać je od dziś

Polecamy

http://static2.medforum.pl/cache/logos/f10_sf_bedrm_ss_onbelly_pills_carolyn-0740_kobieta_tabletki_usmiech_ojoimages_cr-W300H200.jpgFot. ojoimagesJak zapobiegać ciąży? Antykoncepcja...
Antykoncepcja hormonalna polega na blokowaniu owulacji za pomocą...
Twoja sugestia