Serwisy Medforum

Reklama

Podstawowe zasady stosowania tabletek antykoncepcyjnych

Podstawowe zasady stosowania tabletek antykoncepcyjnych
Fot. ojoimages
(4)

W artykule adresowanym przede wszystkim do młodych kobiet, przedstawiono podstawowe zasady postępowania podczas stosowania hormonalnych tabletek antykoncepcyjnych. Umożliwia on kobietom znalezienie wielu odpowiedzi na najczęściej nurtujące je pytania dotyczące tej właśnie metody zapobiegania ciąży.

Tabletki antykoncepcyjne uważane są za jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży. Aby jednak ich skuteczność była najwyższa konieczne jest przestrzeganie „żelaznych” zasad podczas ich stosowania. Podjęcie decyzji o rozpoczęciu doustnej antykoncepcji hormonalnej wiąże się z uświadomieniem kobiecie, iż taka forma antykoncepcji wymaga od niej dużej samodyscypliny i systematyczności, gdyż tabletka musi być przyjmowana regularnie co 24 godziny. Najlepiej, żeby zażywana była zawsze o tej samej godzinie. Tylko taki system przyjmowania hormonów jest gwarancją ich skutecznego działania, a tym samym pewnego zabezpieczenia przed ciążą. Każde pominięcie tabletki lub też wydłużenie przerwy pomiędzy kolejnymi opakowaniami zwiększa ryzyko wystąpienia owulacji, zapłodnienia a w konsekwencji ciąży. Poza tym może spowodować rozregulowanie całego układu hormonalnego oraz pojawienia się skutków ubocznych działania preparatu. Najczęściej są to plamienia i krwawienia międzymiesiączkowe, bóle głowy, nudności czy brak krwawienia w czasie 7 dniowej przerwy między opakowaniami.

Pierwszą tabletkę należy przyjąć w pierwszym dniu krwawienia miesiączkowego. U niektórych kobiet, szczególnie u tych z zaburzeniami hormonalnymi, nawet na kilka dni przed spodziewaną miesiączką mogą pojawiać się nieznaczne plamienia. Nie uznaje się ich jednak za pierwszy dzień miesiączki. Tabletkę należy zażyć dopiero wtedy, gdy pojawi się krwawienie. Następnie, dokładnie co 24 godziny zażywa się jedną tabletkę, aż do skończenia danego opakowania. Przez siedem kolejnych dni nie przyjmuje się tabletek. Jest to czas, podczas którego dochodzi do tzw. krwawienia z odstawienia, przypominającego miesiączkę, wywołanego zaprzestaniem przyjmowania leku. Nie jest to jednak miesiączka, gdyż mechanizm krwawienia jest zupełnie inny. Jest ono zazwyczaj nieco krótsze, mniej bolesne i obfitsze aniżeli krwawienie miesiączkowe. Najczęściej pojawia się ono w 2-3 dniu po zażyciu ostatniej tabletki i może nie zakończyć się przed rozpoczęciem kolejnego opakowania. Nie stanowi to żadnego niepokojącego objawu. Po siedmiu dniach, lecz niekoniecznie po zakończeniu krwawienia, rozpoczyna się przyjmowanie pigułek z następnego opakowania. Jeżeli w przerwie między opakowaniami nie pojawi się krwawienie, to w przypadku, gdy wykluczone zostanie istnienie ciąży, należy rozpocząć przyjmowanie kolejnego opakowania.

 

fot. pantherstock

 

W sporadycznych przypadkach pierwsze opakowanie można rozpocząć również od 2 do 5 dnia miesiączki, ale równocześnie należy stosować dodatkowe środki zabezpieczające w ciągu pierwszych 7 dni stosowania leku. Przerwę pomiędzy kolejnymi opakowaniami w zależności od potrzeb można skrócić bądź też nie robić jej wcale, unikając w ten sposób krwawienia z odstawienia. Dotyczy to przede wszystkim sytuacji, w których kobieta chce zmienić dzień występowania krwawienia (aby krwawienie nie pojawiało się np. w weekendy), bądź też chce go uniknąć (np. urlop, ważne spotkanie, egzaminy itp.). Przerwa nie może jednak być dłuższa aniżeli 7 dni.

(4)

Autor/autorzy opracowania:

Recenzenci:

 • Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek (Konsultant Wojewódzki z Zakresu Położnictwa i Ginekologii - woj. śląskie). Dr. n. med. Piotr Bodzek.

Źródło tekstu:

 • Forum Ginekologiczne

Adres www źródła:

Reklama

Komentarze

  Czy wiesz, że za każdą dodaną wypowiedź otrzymujesz punkty w rankingu użytkowników?
 • Podstawowe zasady stosowania tabletek antykoncepcyjnych.
  03-05-2015 21:55:35

  Witam. Pani ginekolog przepisała mi tabletki dla kobiet palących, brałam je 2 tyg. pod koniec drugiego tygodnia 3 dni pod rząd nie wzięłam,ponieważ zapomniałam wziąć je ze sobą na weekend do znajomej po czym postanowiłam że poczekam i zacznę brać je od nowa.Po odstawieniu kochałam się z chłopakiem bez zabezpieczenia...od tego czasu minęło już 4 tyg i do tej pory ani krwawienia z odstawienia ani miesiączki jak nie było tak nie ma . zrobiłam 3 testy, 2 miały jasną drugą kreskę trzeci był negatywny . Mam dalej robić test czy sobie odpuścić i czekać.?

 • Podstawowe zasady stosowania tabletek antykoncepcyjnych.
  25-04-2015 18:14:40

  Witam, zwracam się z następującym pytaniem. 2 dni temu rozpoczęłam drugie opakowanie Yasmin, pierwszą tabletkę z pierwszego opakowania (nigdy wcześniej nie brałam tabletek) wzięłam w nieodpowiednim momencie cyklu (było to plamienie po Escapelle, a nie okres), całe opakowanie wybrałam, nastąpiło krwawienie, planowo przyjęłam pierwszą tabletkę nowego opakowania. Jestem świadoma, że podczas pierwszego opakowania nie byłam zabezpieczona, ponieważ zaczęłam je brać w środku cyklu, dlatego partner zabezpieczał się mechanicznie (prezerwatywa). Czy teraz, gdy biorę już tabletki z drugiego opakowania po 7-dniowej przerwie, jestem już odpowiednio zabezpieczona przed ciążą i można bez strachu zrezygnować z prezerwatyw?
  Proszę o odpowiedź, pozdrawiam

 • Podstawowe zasady stosowania tabletek antykoncepcyjnych.
  21-04-2015 01:17:24

  Jeśli weźmiesz pierwszą tabletkę pierwszego dnia okresu, to jesteś chroniona przed ciążą od razu. A co do zaczynania tabletek bez miesiączki, na twoim miejscu wolałabym odczekać 7 dni od przyjęcia pierwszej pigułki, a do tego czasu uzywalabym dodatkowej formy zabezpieczeń. Lepiej nie ryzykować

  [Cytat Gość
  Witam. Mam takie pytanie. Z powodu nieregularnych miesiączek ginekolog przepisała mi tabletki anty 'Madinette'. Kazała wziąć 1 tabletkęw pierwszym dniu miesiączki, a jeśli takowej nie będzie z powodu moich nieregularnych okresów, mam zacząć je brać od razu, bez czekania na 1 dzień okresu. W takim przypadku od kiedy można uprawiać bezpieczny seks, bez dodatkowych zabezpieczeń? Ile dni, czy tygodni trzeba się wstrzymac? Proszę, o odpowiedź, bo niegdzie nie potrafię dostostać odpowiedzi na to pytanie, a moja ginekoglo jest na uropie. Dziękuję. Pozdrawiam.

 • Podstawowe zasady stosowania tabletek antykoncepcyjnych.
  16-04-2015 16:13:09

  Witam. Mam do sprzedania tabletkę "po" Escapelle Levonorgestrelum. 100% oryginalne.
  Stosowanie:
  W przypadku stosunku bez zabezpieczenia należy przyjąć 1 tabletkę, jak najwcześniej po stosunku, jednak nie później niż 72 godziny. Późniejsze przyjęcie tabletki znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo powodzenia.
  Wyprodukowano Węgry - Budapeszt.
  Data ważności - 06. 2019
  Tylko odbiór osobisty, Warszawa.
  Kontakt: 792891919Image

 • Podstawowe zasady stosowania tabletek antykoncepcyjnych.
  12-04-2015 19:16:37

  Witam,
  biorę tabletki Atywia, jestem w połowie trzeciego opakowania. Wcześniejsze dwa opakowania brałam regularnie o tej samej godzinie, jednak przy trzecim ciągle o nich zapominam i nie zażywam ich o tej samej godzinie, np. w piątek wzięłam o godzinie 19, a w sobotę o 22. Czy jestem chroniona przed ciążą, czy powinnam używać dodatkowego zabezpieczenia? dodam jeszcze, że całe moje opakowanie jest brane o różnych godzinach z różnicą ok. 3h. Proszę o radę

Polecamy

http://static2.medforum.pl/cache/logos/FAA027000121_prezerwatywa_zabezpieczenie_ojoimages_cr-W300H200.jpgFot. ojoimagesAneks Nr 2 do rekomendacji PTG w...
Aneks Nr 2KRYTERIA DOBORU POSZCZEGÓLNYCH METOD...
Twoja sugestia