Reklama:

Tokofobia – paniczny lęk przed porodem

Anna Malek

Ten tekst przeczytasz w 4 min.

Tokofobia – paniczny lęk przed porodem

shutterstock

Poród

Poród jest szczególnym wydarzeniem, wzbudzającym wiele emocji. Robimy wszystko, by przygotować się do niego jak najlepiej. Lęk przed nieznanym towarzyszy każdej początkującej mamie. Kiedy jednak strach wymyka się spod kontroli, mamy do czynienia z tokofobią.

Reklama:


Tokofobia a komplikacje położnicze

Lęk przed porodem może mieć realny wpływ na jego przebieg. Wyniki badań pokazują, że wydłużeniu o 1/3 czasu ulega zarówno pierwsza jak i druga faza porodu. Zaobserwowano również częstsze zastosowanie wyciągacza próżniowego przy porodzie, a także nagłego cięcia cesarskiego. Występowanie lęku ma znaczący wpływ na tendencje sposobów rozwiązywania ciąży. Obecnie mamy do czynienia ze zwiększoną częstotliwością cięć cesarskich "na życzenie". Każda decyzja dotycząca operacyjnego rozwiązania ciąży powinna być jednak rozpatrywana indywidualnie. Cięcia cesarskiego nie zaleca się kobietom przed ukończeniem 39 roku życia oraz osobom planującym posiadanie licznego potomstwa. Z kolei odmówienie rodzącej jakiegokolwiek wpływu na przebieg porodu, może skutkować częstszym występowaniem depresji poporodowej oraz PTSD.

 



fot. ojoimages

 


Rozpoznanie oraz możliwości leczenia tokofobii

Rozpoznanie zaburzenia powinno być przeprowadzone przez lekarza psychiatrę. Natomiast leczenie jest najbardziej skuteczne wtedy, gdy prowadzone jest przy współpracy psychiatry, psychoterapeuty, lekarza położnika oraz położnej. Szczególnie zalecana w przypadku tokofobii jest psychoterapia behawioralno-poznawcza. Charakteryzuje się ona krótkim czasem trwania, nie wymaga dogłębnej analizy, a także skupia się na konkretnym problemie oraz próbie jego rozwiązania. Jest więc możliwa do przeprowadzenia w całości jeszcze przed porodem. Na podstawie wyników badań stwierdzono, iż połowa kobiet, która otrzymała psychologiczne wsparcie uwzględniające ich indywidualne potrzeby, rezygnowała z wyboru elektywego cięcia cesarskiego.


Każdy ma prawo do lęku i jest on jak najbardziej naturalną reakcją na sytuacje nieznane lub szczególnie trudne. Warto zastanowić się na ile poziom lęku uniemożliwia realizację celu i czy pomocna może okazać się pomoc specjalisty. Przyznanie się do tej słabości nie powinno być czymś wstydliwym, lecz powodem do dumy, iż potrafimy wziąć własny los we własne ręce.
 

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Ciąża

gość
Tabletki wspomagające owulację
Witam. czy jeśli lekarz przepisze mi tabletki wspomagające owulację to po jakim czasie zaczną działać? Nazwy leku nie znam bo mi jeszcze nie przepisał .
gość
Antykoncepcja i endometrium polipowate
Jestem już półtora miesiąca po zabiegu histeroskopii ze względu na polipy w macicy. Okazało się że mam endometrium polipowate i dostałam luteinę na wstrzymanie okresu. Miesiąc po zabiegu poszłam do i...
Plamienie, brak okresu
Czesc, wspolzylam z moim chlopakiem w gumce, 3 razy, nigdy nie pekla i sie nie zsunela. Dzisiaj wypada mi 28 dzien cyklu gdzie zwykle trwa on 27 dni, okresu brak. Moj niepokoj budzi kilka kropel krwi...
Czy to dziewczynka
Hej dziewczyny miałam USG prenatalne w 21 tygodniu ciąży lekarz powiedział że dziewczynka na 100 %. Czy możecie zerknąć i powiedziec mi jak wy to widzicie
Ciąża przez palec
Witam. Czy ciaza poprzez dotykanie penisa a następnie pochwy jest możliwa? Bez wytrysku, palce w pochwie byly kilka sekund ,nie byly wytarte tylko bezpośrednio po dotykaniu penisa. Miało to miejsce...
Ciąża po przez pękniętą prezrwatywe
Witam mam pytanie czy jak prezerwatywa była pęknięta ale penis nie był w środku pochwy tylko blisko niej może dojść do zapłodnienia?
Reklama:
Reklama: