Zaloguj
Reklama

Wideo czat z ekspertem odbędzie się w dniu 28-02-2017 o godzinie 19:00, do rozpoczęcia pozostało:

  • 0DNI
  • 00GODZIN
  • 00MINUT
  • 00SEKUND

Czat z naszym ekspertem już trwa.

Przejdź do czatu z ekspertem

Tyłozgięcie i przodozgięcie macicy co to takiego?

Tyłozgięcie i przodozgięcie macicy co to takiego?
Fot. medforum
(3)

Rutynowe badanie w gabinecie ginekologicznym może zakończyć się niespodziewaną informacją dotyczącą zdiagnozowania tyłozgięcia lub przodozgięcia macicy. 

Prawidłowo zbudowana macica

Macica o prawidłowej budowie, umiejscowiona jest w miednicy mniejszej, swoim kształtem przypomina spłaszczoną gruszkę.  Jeśli chodzi o wymiary, macica ma ok. 8 cm długości i 4 cm szerokości, zaś w jej budowie wyróżniamy dwa zasadnicze elementy: trzon macicy oraz szyjkę macicy. Trzon macicy nazywany jest również częścią górną, zbudowany jest z mięśni gładkich.Wnętrze macicy, zwane jamą, wyścielone jest błoną śluzową, czyli endometrium.  Górna część trzonu łączy się z jajowodami. Dolna część macicy, nazywana jest cieśnią. Jest to zaledwie kilka milimetrów tkanki, przez którą szyjka uchodzi do jamy macicy.  Szyjka macicy jest częścią otwartą w stronę pochwy. To właśnie wydzielina szyjki macicy stwarza idealne środowisko dla plemników.

Tyłozgięcie macicy

O tyłozgięciu macicy mówimy w momencie, gdy trzon macicy jest lekko odchylony do tyłu, w stosunku do szyjki macicy.  Tyłozgięcie macicy jest stosunkowo powszechnie występującą wadą anatomiczną, diagnozowaną u blisko 20% kobiet. Tyłozgięcie macicy może nie dawać żadnych niepokojących objawów, jednak u niektórych kobiet pojawiają się bóle w dole brzucha, bóle w okolicy krzyża, odbytu, wzmożone bóle miesiączkowe.  Diagnozowanie tyłozgięcia macicy oparte jest na badaniu ginekologicznym połączonym z  badaniem ultrasonograficznym.  

Przodozgięcie macicy

W przypadku przodozgięcia macicy, mamy do czynienia w momencie, gdy trzon  macicy jest odchylony do przodu, względem szyjki macicy. Przodozgięcie macicy występuje stosunkowo rzadziej niż tyłozgięcie i podobnie jak w/w wada rzadko daje specyficzne objawy. Obie wady najłatwiej zdiagnozować w trakcie badania ginekologicznego.

Tyłozgięcie i przodozgięcie a zajście w ciążę

Wielu lekarzy uważa, że w/w wady anatomiczne nie stanowią problemu z zajściem w ciąże. W przypadku zarówno tyło- jak i przodozgięcia macicy ważny jest dobór odpowiedniej pozycji, która sprawi przyjemność obojgu partnerom. Należy pamietąć, że kobiety cierpiące na tyło/przodozgięcie nie chcą współżyć w neiktórych pozycjach, ze względu na dyskomfort. Nie mniej, nie jest udowodnione aby w/w wady wpływały negatywnie na sam proces zajśćia w ciążę. 

(3)
Reklama
Komentarze