Reklama:

Ultrasonografia w położnictwie i ginekologii.

Dr Zofia Polska

Ten tekst przeczytasz w 8 min.

Ultrasonografia w położnictwie i ginekologii.

ojoimages

Badanie USG w ciąży

W kolejnym artykule dla pacjentów przedstawiono rozwój diagnostyki ultrasonograficznej oraz możliwości, jakie daje wykorzystanie ultradźwięków w położnictwie i ginekologii.

Reklama:

Najpopularniejszą metodą badania USG jest badanie przezbrzuszne za pomocą sondy przykładanej do powłok brzusznych. W ginekologii oraz położnictwie znacznie częściej wykorzystuje się jednak metodę przezpochwową.

Badanie przezpochwowe wykonuje się za pomocą głowic wysyłających fale o częstotliwości z zakresu 7-10,5 MHz. Bliskość sondy dopochwowej w stosunku do narządów miednicy małej pozwala na dokładniejszą ocenę jajników oraz macicy. Umożliwia to uzyskanie znacznie lepszej rozdzielczości w porównaniu z badaniem przezbrzusznym. Metodę tę często wykorzystuje się do monitorowania cyklu miesiączkowego, co ma niezmiernie istotne znaczenie w diagnozowaniu oraz leczeniu niepłodności. Pozwala na uwidocznienie zmian zachodzących w śluzówce macicy i wzrostu pęcherzyka jajnikowego w poszczególnych fazach cyklu. Rozwój wielu metod USG wpłynął również na rozwój i rozpowszechnienie technik wspomaganego rozrodu. Ultrasonografia przezpochwowa wykorzystywana jest także w diagnostyce nietrzymania moczu

Dalszy postęp w rozwoju USG doprowadził do wprowadzenia do diagnostyki ginekologiczno-położniczej metody dopplerowskiej pozwalającej na ocenę szybkości przepływu krwi w tętnicach i żyłach. Przezpochwową ultrasonografię z kolorowym Dopplerem wprowadzili Kurjak i Zalud w 1989 roku. Pozwala ona obrazować struktury ruchome, gdyż fale ultradźwiękowe odbijane są od poruszających się krwinek, co daje możliwość jednoczesnego uwidocznienia budowy i unaczynienia wybranego obszaru w kolorze. Kolorowy Doppler szeroko stosowany jest w ginekologii onkologicznej, gdyż pomaga w ocenie niektórych szybko rosnących guzów, w tym nowotworów złośliwych. Ocena poszczególnych parametrów przepływu pozwala wykryć rozrosty endometrium jak również raka endometrium. Przezpochwowa ultrasonografia metodą dopplerowska jest wykorzystywana przy ocenie czynności jajników oraz wykrywania zmian patologicznych w szczególności zmian nowotworowych oraz ocenę stopnia jego złośliwości na podstawie oceny unaczynienia guza. Naczynia nowotworów złośliwych są znacznie bardziej poszerzone i tworzą charakterystyczną sieć.

W położnictwie Dopplera wykorzystuje się w różnych powikłaniach ciąży. Dokonuje się oceny przepływu krwi przez tętnice macicy, łożyska, pępowiny i płodu w celu wychwycenia zagrożeń płodu. Kolorowy Doppler ważną rolę ogrywa w ocenie przepływu krwi w małych, niewykrywalnych zwykłym USG naczyniach płodu. Na podstawie analizy poszczególnych wskaźników możliwe jest wychwycenie zaburzeń wymiany płodowo-matczynej, co może być przyczyną niedotlenienia płodu.

Jedną z nowocześniejszych technik USG jest ultrasonografia trójwymiarowa (3D). Metoda ta istnieje już od wielu lat jednakże z upływem czasu oraz dzięki szerszemu jej stosowaniu ulega ona ciągłemu udoskonalaniu. Daje ona możliwości oglądania danego obrazu w trzech płaszczyznach, co pozwala na analizę różnych przekrojów struktur anatomicznych. Pozwala na wykrycie niewielkich nacieków nowotworowych oraz różnicowanie mięśniaków podśluzówkowych czy polipów endometrialnych. Cechuje się o wiele większą przejrzystością aniżeli tradycyjne USG. Pomaga w wykrywaniu wielu trudnych do zdiagnozowania, nawet poprzez tradycyjne USG, wad rozwojowych płodu jak np. rozszczep podniebienia, dysplazja układu kostnego, poprzez umożliwienie wglądu w dowolne miejsce wewnątrz płodu.

Dane uzyskane w trakcie badania zapisywane są na przenośnych dyskietkach, jak również archiwizowane w postaci cyfrowej. Pozwala to na dokładną analizę wyników badania w późniejszym czasie, porównywanie wyników, ale także w związku z rozwojem telemedycyny przesyłanie obrazów czy też danych do ekspertów na całym świecie. Badanie to dzięki wyśmienitym efektom wizualnym stanowi nie lada atrakcję dla rodziców, gdyż umożliwia obserwację w czasie rzeczywistym swojego nienarodzonego dziecka.

W położnictwie i ginekologii badanie USG stało się badaniem, które wykonywane jest obecnie rutynowo. Może ono stanowić podstawę w planowaniu zabiegu operacyjnego lub wyboru czasu i sposobu zakończenia ciąży.

Badanie ultrasonograficzne umożliwia m.in.:

w ginekologii:

  • określenie wielkości, położenia i kształtu macicy
  • rozpoznanie i ustalenie charakteru wad macicy
  • wykrycie nieprawidłowości trzonu macicy – wielkość, kształt i lokalizacja mięśniaków i innych guzów.
  • ocenę grubości i echogenności błony śluzowej macicy
  • ocenę prawidłowości jajników oraz wykrycie guzów jajników (nowotwory, torbiele, cysty)
  • monitorowanie cyklu miesiączkowego i wzrostu pęcherzyków jajnikowych jak również określenie momentu owulacji
  • nadzór w trakcie zabiegów np. pobrania komórek jajowych, zapłodnień in vitro
  • określanie położenia wkładki wewnątrzmacicznej,

 w położnictwie:

  • rozpoznanie wczesnej ciąży
  • rozpoznanie ciąży pozamacicznej, zaśniadu groniastego
  • monitorowanie rozwoju płodu
  • ocenę czynności serca płodu
  • określenie wieku ciążowego, terminu porodu, wagi oraz płci płodu
  • określenie położenia płodu w macicy
  • rozpoznanie i ocenę ciąży wielopłodowej
  • ocenę łożyska, jego lokalizacji oraz stopnia wydolności
  • ocenę ilości płynu owodniowego
  • wykrycie wielu wad rozwojowych płodu – wady genetyczne np. Zespół Downa - ocena przezierności karkowej (NT) i kości nosowej (NB), wady strukturalne,
  • nadzór w trakcie zabiegów tj. amniopunkcja, amnioredukcja, kordocenteza i inn.

Ze względu na fakt, iż w okresie okołomenopauzalnym zwiększa się ryzyko zapadalności kobiet na nowotwory narządu rodnego badanie USG powinno być u nich wykonywane podczas każdej wizyty kontrolnej. Wiele z kobiet w tym okresie przyjmuje hormonalną terapię zastępczą (HTZ). Przed wprowadzeniem HTZ powinno się wykonać USG w celu wstępnej oceny mięśnia macicy oraz przydatków jak również grubości błony śluzowej macicy. Podczas HTZ USG powinno być powtarzane raz na rok w celu monitorowania zmian patologicznych mogących pojawić się w trakcie HTZ. U kobiet ciężarnych z ciążą niepowikłaną stało się badaniem rutynowym wykonywanym co najmniej 3 razy w czasie ciąży. Do 12 tygodnia powinno być wykonane sondą przezpochwową natomiast później preferuje się badanie przezbrzuszne.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Inne tematy

zmiany naskórne
Przychodzę z ostatnio dokuczającym mi problemem, pojawiły się u mnie jakieś zmiany naskórne, jestem po wyleczniu się z HPV i pojawiło się u mnie coś nowego, myślałam, że to z powodu złej higieny part...
4 Lacti Baby. Weź udział w QUIZie i wygraj atrakcyjne nagrody
4 Lacti Baby w postaci kropli doustnych zalecany do stosowania dla osób dorosłych, dzieci i niemowląt od pierwszych dni życia. Probiotyk ten dostępny jest w kroplach łatwych do podania. 4 Lacti ...
Jak naturalnie zwiększyć odporność u dziecka?
Cześć Forumowicze! Jako rodzice zawsze staramy się dbać o zdrowie swoich dzieci. Jednak zdarza się, że dziecko uczęszczające do przedszkola często łapie infekcje i przeziębienie. Czy macie jak...
gość
Interpretacja wyników
Dzień dobry, robiłam badania kontrolne i chciałabym się dowiedzieć jak zinterpretować podane wyniki? Wynik negatywny oznacza brak zakażenia ?
gość
Pomozcie 😪
Czy to grzybica
dziwne zmiany na pochwie pomocy
Zmiany wyglądają tak jak na zdjęciu poniżej, bardzo bolą i mam je już około od tygodnia jak nie dłużej. Niedługo przed tym miałam opryszczkę na ustach.. Czy to może być to samo tylko w miejscu intymn...
Reklama:
Reklama: