Zaloguj
Reklama

Włókniak wielkości pomarańczy – czego Polki nie wiedzą o mięśniakach macicy?

Autorzy: Zdrowa ONA
Włókniak wielkości pomarańczy – czego Polki nie wiedzą o mięśniakach macicy?
Fot. panthermedia
(5)

W obecnych czasach w „sieci” można znaleźć odpowiedź na prawie każde pytanie. Sięganie po łatwo dostępne informacje spowodowane chęcią zebrania wiadomości o potencjalnej chorobie wynika głównie ze strachu lub wstydu związanego z wizytą u specjalisty czy też konieczności czekania na wizytę lekarską. Tak właśnie 15% Polek za pierwszą pomoc uznaje internet [1]. O co najczęściej pytają Polki na forach internetowych i czego nie wiedzą o mięśniakach macicy? Odpowiadamy wspólnie z dr hab. Sławomirem Woźniakiem, szanowanym ginekologiem.

Reklama

Na ile można zatrzymać rozrost mięśniaków?

Zahamowanie wzrostu oraz zmniejszenie mięśniaków jest możliwe, np. w trakcie terapii octanem uliprystalu. Lek należy do grupy selektywnych modulatorów receptora progesteronowego, co oznacza, że nie powoduje wystąpienia przedwczesnej menopauzy, ponieważ działa wybiórczo jedynie na komórki mięśniaka macicy.

Czy mięśniaki mogą zezłośliwieć?

Bardzo rzadko, ale zdarza się, że mięśniaki macicy ulegają zezłośliwieniu, czyli tak zwanej transformacji nowotworowej. Wówczas nazywane są mięsakiem macicy. Takie sytuacje zdarzają się w okresie pomenopauzalnym i dotyczą jednej kobiety na tysiąc.

Czy ciąża sprzyja pozbyciu się mięśniaków?

Ciąża jest wyjątkowym etapem w życiu kobiety. Organizm przystosowuje się do nowych warunków, które mają pomóc prawidłowo rozwinąć się maleństwu. Dodatkowo istnieje przekonanie, że ciąża wpływa ochronnie na macicę. Uważa się, że ten protekcyjny efekt wynika z obkurczenia się oraz remodelowania macicy po porodzie. Badania naukowe pokazują, ze u 72% kobiet po porodzie wystąpiła redukcja wielkości mięśniaka aż o 50% [3].

Piśmiennictwo

Informacja prasowa

Źródło tekstu:

  • [1] Ogólnopolskie badanie zrealizowane w ramach programu „Zdrowa ONA” zainicjowanego przez firmę Gedeon Richter, przeprowadzone w dniach 12.10-17.10.2017 metodą internetowych zestandaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych (CAWI) przez agencję SW Research. Badaniem objęto łącznie 800 kobiet w wieku powyżej 25. roku życia.
    [2] Laughlin S. K., Hartmann K. E., Baird D. D.: Postpartum factors and natural fibroid regression. „American Journal of Obstetrics and Gynecology” 2011, no. 204(6), pp. 496.e1-6.

Kategorie ICD:


Reklama
(5)
Komentarze