Serwisy Medforum

Reklama

Zespół policystycznych jajników – informacje dla pacjentek.

Zespół policystycznych jajników – informacje dla pacjentek.
Fot. Pantherstock
(4)

W artykule omówiono szereg objawów składających się na zespół policystycznych jajników (PCO) będący częstą przyczyną niepłodności u kobiet.

Zespół policystycznych jajników (PCO) to schorzenie określane również jako zespół wielotorbielowatych jajników lub też zespół Steina-Leventhala. Dotyczy on kobiet w wieku rozrodczym i stanowi częstą przyczynę niepłodności u kobiet. Szacuje się, iż choroba ta występuje u około 5% kobiet w wieku reprodukcyjnym. Pomimo tego, iż schorzenie to wiąże się z występowaniem wielu charakterystycznych objawów, rozpoznanie nie zawsze jest jednoznaczne i nastręcza wiele trudności.

Większość objawów zespołu policystycznych jajników wywołana jest zaburzeniami  równowagi hormonalnej. Nadmierne wytwarzanie męskich hormonów płciowych tzw. androgenów przez jajniki, będące podstawową przyczyną występowania tego zespołu, wywołuje zachwianie prawidłowego funkcjonowania całego układu hormonalnego kobiety. Obserwuje się podwyższony poziom LH oraz obniżony poziom FSH we krwi co powoduje zaburzenia wzrostu i dojrzewania pęcherzyków jajnikowych.

Do najbardziej charakterystycznych objawów PCO należą zaburzenia miesiączkowania, niepłodność oraz hirsutyzm. Stwierdzenie któregoś z tych objawów może nasuwać przypuszczenia o ewentualnym istnieniu tego schorzenia.

W przypadku PCO najczęściej występują skąpe krwawienia miesiączkowe bądź też nie pojawiają się one wcale i możemy wówczas mówić o wtórnym braku miesiączki. Zaburzenia cyklu miesiączkowego mogą stać się przyczyną wielu chorób związanych z nadmiernym oddziaływaniem hormonów na błonę śluzową macicy, powodując jej przerost. Większość cykli w PCO to tzw. cykle bezowulacyjne, w których nie dochodzi do uwolnienia komórki jajowej zdolnej do zapłodnienia. Cykle bezowulacyjne spowodowane są zaburzeniami hormonalnymi. Zmiany hormonalne powodują, że w cyklu miesiączkowym dochodzi do wzrostu pęcherzyka Graffa, w którym mieści się komórka jajowa lecz nie dochodzi do jej uwolnienia. Pod wpływem androgenów pęcherzyk obumiera w wyniku czego tworzy się maleńka cystka. Powtarzająca się sytuacja w kolejnych cyklach powoduje powstawanie licznych torbielek w jajniku co w rezultacie doprowadza do jego znacznego powiększenia. Torbielki te najczęściej umiejscawiają się blisko zewnętrznej powierzchni jajników. Cykle bezowulacyjne stanowią główną przyczynę niepłodności kobiecej. Brak owulacji uniemożliwia bowiem zajście w ciążę. Występowanie wielotorbielakowatych jajników najłatwiej rozpoznać w badaniu ultrasonograficznym. Jeżeli stanowią one jedyny objaw PCO schorzenie to najczęściej rozpoznawane jest w trakcie kontrolnych badań ginekologicznych.

 

fot. pantherstock

 

Bardzo często występującym objawem PCO jest nadmierne owłosienie u kobiet pojawiające się w miejscach typowych dla mężczyzn. Takie zaburzenie nosi nazwę hirsutyzmu i związane jest z nadmiarem androgenów w organizmie. Owłosienie pojawia się na klatce piersiowej, twarzy, ramionach, brzuchu oraz innych częściach ciała. Często zauważa się jednocześnie nadmierne wypadanie włosów lub też łysienie typu męskiego. Czasami dołączają się zaburzenia polegające na występowaniu różnego rodzaju zmian skórnych.

(4)

Autor/autorzy opracowania:

 • Dr Zofia Polska

Tagi:

Komentarze

 • wczoraj 21:42:09

  mam to samo..
  od 14 roku życia się leczę.
  dopiero w wieku 22 lat lekarz powiedział co mam.
  zmień lekarza, zmieniaj ich często. lekarz to nie bóg. błądzi i robi z nas króliki

 • Początkująca
  Zalogowani użytkownicy mają możliwość budowania własnego statusu na forach grupy Medforum.
  Po napisaniu odpowiedniej ilości postów przy avatarze pojawi się odpowiedni status.
   Początkujący/ca - mniej niż 100 postów
   Wtajemniczony/na - pomiędzy 101 a 300 postów
   Forumowicz/ka - pomiędzy 301 a 1200 postów
   Komentator/ka - pomiędzy 1201 a 3600 postów
   Lider/ka opinii - pomiędzy 3601 a 6000 postów
   VIP - więcej niż 6001 postów
  niedziela 10:29:57

  to ból przejdzie. a co z mdłościami, zawrotami głowy? też przechodziły czy na to nic nie ma...?

 • niedziela 07:49:29

  @aniamala10 mam stwierdzony zespol policystycznych jajnikow i miesiaczki przechodzilam tak jak ty albo i gorzej. Zawsze konczylam w szpitalu na zastrzyku rozkurczowym bo do tedo mialam skurcze jak do porodu. Lekaz kazal mi brac ibuprom np. Z nospą razem. Jeden przeciwbolowy a jeden rozkurczowy. I zacznij brac juz wczesniej jak masz dostac miesiaczke.

 • sobota 12:29:00
  Treść zablokowana przez moderatora
 • Początkująca
  Zalogowani użytkownicy mają możliwość budowania własnego statusu na forach grupy Medforum.
  Po napisaniu odpowiedniej ilości postów przy avatarze pojawi się odpowiedni status.
   Początkujący/ca - mniej niż 100 postów
   Wtajemniczony/na - pomiędzy 101 a 300 postów
   Forumowicz/ka - pomiędzy 301 a 1200 postów
   Komentator/ka - pomiędzy 1201 a 3600 postów
   Lider/ka opinii - pomiędzy 3601 a 6000 postów
   VIP - więcej niż 6001 postów
  28 Sierpień 14:48:40

  Jakiś czas temu byłam u ginekologa - wygląda jakby pani miała PCOS - usłyszałam od niego, ale lekko olałam sprawę, bo nie wiedziałam co to. Powiedział tylko że nie ma się co martwić. Przed kolejną wizyta poczytałam trochę, jak to zwykle bywa i okazało się, że mam trądzik w okolicach brwi i na klatce piersiowej i plecach, nieregularne cykle, nadmierne owłosienie nie tylko na twarzy, ale i na innych częściach ciałaSad, nadmierne wypadanie włosów.... Kolejna wizyta, rozmowa o tym wszystkim, a lekarz znowu "wygląda na to, że ma pani PCOS" i jakby koniec tematu. to nic takiego, mam sie nie przejmować i przepisze mi tabletki antykoncepcyjne. Sidretelle30. Zaczęłam brać tabletki z myślą że to coś da, ale pierwsze dni ich zażywania i mój organizm odmawiał posłuszeństwa, zawroty głowy, ból żołądka, nawet wymioty... Drugi misiąc tak samo, kilka dni w łóżku i przeszło. Stwierdziłam, że nie chcę dalej tak funkcjonować, bo tydzień w miesiącu mam wyjęty z życia... Lekarz stwierdził, że wszystko ok, że to pewnie wątroba nie tolerowała tabletek. Tym razem dostałam krążek Nuvaring. Tym razem dwa miesiące było dobrze podczas ich stosowania, a kolejne dwa, czyli miesiąc temu i dziś jest koszmar. wyciągam krążek, dostaję krwawienia i czuję okropny ból od żołądka po jajniki, nagłe ataki gorąca, ogólne takie osłabienie. Nigdy podczas miesiączek nie czułam się źle, ewentualnie brzuch lekko pobolał i przestawał. A teraz nie wiem co się dzieje, nie mogę co miesiąc brać wolnego w pracy bo "okres"... czy wszystko w porządku jest ze mną? i czy lekarz powinien zlecić coś dalej czy rzeczywiście na razie się nie martwić? jestem młoda, prawie 22 lata, ale chciałabym miec w przyszłości dziecko, więc nie chce nic zaniedbać...

Polecamy

http://static2.medforum.pl/cache/logos/MYA18423_kobieta_smutek_ojoimages_cr-W300H200.jpgFot. ojoimagesNiepłodność – informacje dla...
Diagnostyka i leczenie niepłodności są niezmiernie trudne,...
Twoja sugestia