Serwisy Medforum
Reklama

Zespół policystycznych jajników – informacje dla pacjentek.

Zespół policystycznych jajników – informacje dla pacjentek.
Fot. Pantherstock
(4)

W artykule omówiono szereg objawów składających się na zespół policystycznych jajników (PCO) będący częstą przyczyną niepłodności u kobiet.

Zespół policystycznych jajników (PCO) to schorzenie określane również jako zespół wielotorbielowatych jajników lub też zespół Steina-Leventhala. Dotyczy on kobiet w wieku rozrodczym i stanowi częstą przyczynę niepłodności u kobiet. Szacuje się, iż choroba ta występuje u około 5% kobiet w wieku reprodukcyjnym. Pomimo tego, iż schorzenie to wiąże się z występowaniem wielu charakterystycznych objawów, rozpoznanie nie zawsze jest jednoznaczne i nastręcza wiele trudności.

Większość objawów zespołu policystycznych jajników wywołana jest zaburzeniami  równowagi hormonalnej. Nadmierne wytwarzanie męskich hormonów płciowych tzw. androgenów przez jajniki, będące podstawową przyczyną występowania tego zespołu, wywołuje zachwianie prawidłowego funkcjonowania całego układu hormonalnego kobiety. Obserwuje się podwyższony poziom LH oraz obniżony poziom FSH we krwi co powoduje zaburzenia wzrostu i dojrzewania pęcherzyków jajnikowych.

Do najbardziej charakterystycznych objawów PCO należą zaburzenia miesiączkowania, niepłodność oraz hirsutyzm. Stwierdzenie któregoś z tych objawów może nasuwać przypuszczenia o ewentualnym istnieniu tego schorzenia.

W przypadku PCO najczęściej występują skąpe krwawienia miesiączkowe bądź też nie pojawiają się one wcale i możemy wówczas mówić o wtórnym braku miesiączki. Zaburzenia cyklu miesiączkowego mogą stać się przyczyną wielu chorób związanych z nadmiernym oddziaływaniem hormonów na błonę śluzową macicy, powodując jej przerost. Większość cykli w PCO to tzw. cykle bezowulacyjne, w których nie dochodzi do uwolnienia komórki jajowej zdolnej do zapłodnienia. Cykle bezowulacyjne spowodowane są zaburzeniami hormonalnymi. Zmiany hormonalne powodują, że w cyklu miesiączkowym dochodzi do wzrostu pęcherzyka Graffa, w którym mieści się komórka jajowa lecz nie dochodzi do jej uwolnienia. Pod wpływem androgenów pęcherzyk obumiera w wyniku czego tworzy się maleńka cystka. Powtarzająca się sytuacja w kolejnych cyklach powoduje powstawanie licznych torbielek w jajniku co w rezultacie doprowadza do jego znacznego powiększenia. Torbielki te najczęściej umiejscawiają się blisko zewnętrznej powierzchni jajników. Cykle bezowulacyjne stanowią główną przyczynę niepłodności kobiecej. Brak owulacji uniemożliwia bowiem zajście w ciążę. Występowanie wielotorbielakowatych jajników najłatwiej rozpoznać w badaniu ultrasonograficznym. Jeżeli stanowią one jedyny objaw PCO schorzenie to najczęściej rozpoznawane jest w trakcie kontrolnych badań ginekologicznych.

 

fot. pantherstock

 

Bardzo często występującym objawem PCO jest nadmierne owłosienie u kobiet pojawiające się w miejscach typowych dla mężczyzn. Takie zaburzenie nosi nazwę hirsutyzmu i związane jest z nadmiarem androgenów w organizmie. Owłosienie pojawia się na klatce piersiowej, twarzy, ramionach, brzuchu oraz innych częściach ciała. Często zauważa się jednocześnie nadmierne wypadanie włosów lub też łysienie typu męskiego. Czasami dołączają się zaburzenia polegające na występowaniu różnego rodzaju zmian skórnych.

(4)

Autor/autorzy opracowania:

Reklama

Komentarze

  Czy wiesz, że za każdą dodaną wypowiedź otrzymujesz punkty w rankingu użytkowników?
 • Zespół policystycznych jajników – informacje dla pacjentek.
  27-07-2015 21:37:34

  Mam 26 lat i od 2 lat się lecze. Biorę teraz limetic ale fatalnie się po nim czuję, bo mam długie i obfite krwawienia przez co dostalam anemie. Muszę iść po zmianę leków, bo tak nie da sie. Cały czas probowanie leków, które hamują produkcję pęcherzyków. By mogło dojść do owulacji...

 • Zespół policystycznych jajników – informacje dla pacjentek.
  17-07-2015 17:14:25

  Witam
  Od kiedy ma pani ten zespół.ja niestety też to mam.mam 28 lat a jeszcze nie rodziła

 • Zespół policystycznych jajników – informacje dla pacjentek.
  26-06-2015 07:50:20

  Witam, czy może mi ktoś doradzić z własnego doświadczenia, jakie leki antykoncepcyjne hamują produkcję pęcherzyków w jajniku? Mam PCOS, leczę się 2 lata i zmieniłam lekarza. Gin robi wszystkie badania od nowa i każe zrzucić na wadze. Straciłam 10kg i okazuje się, że nadal za mało, że utrata wagi pomaga zmniejszyć produkcję pęcherzyków, ale jest ciężko stracić kolejne kilogramy. Walczę ile sił. Bo staram się o dziecko. U mnie jest taki problem, że nie występuje owulacja przez nadmierną ilość pęcherzyków. Jeśli któraś z Was po antykoncepcji (jakiej?) - po odstawieniu miała owulację i zaszła w ciążę, to proszę o info.

 • Zespół policystycznych jajników – informacje dla pacjentek.
  Początkująca
  Zalogowani użytkownicy mają możliwość budowania własnego statusu na forach grupy Medforum.
  Po napisaniu odpowiedniej ilości postów przy avatarze pojawi się odpowiedni status.
   Początkujący/ca - mniej niż 100 postów
   Wtajemniczony/na - pomiędzy 101 a 300 postów
   Forumowicz/ka - pomiędzy 301 a 1200 postów
   Komentator/ka - pomiędzy 1201 a 3600 postów
   Lider/ka opinii - pomiędzy 3601 a 6000 postów
   VIP - więcej niż 6001 postów
  19-06-2015 14:49:36

  Witam ja tez mam pcos od paru miesięcy Noire luteine pod język 3 dni po owulacj przez 10 dni . Okres miałam różnie moje cykle trwały od 33-38 dni, teraz mam co 34. Teraz jest mój 29 dzień cyklu owulacje miałam tydzień temu od paru dni czuje klocie lewego jajnika i ból podbrzusza, szyjka jest krótka twarda i zamknieta, jak myślicie czy mogę podejrzewać ciaze, kiedy najlepiej jest zrobić test ciazowy?

 • Zespół policystycznych jajników – informacje dla pacjentek.
  17-06-2015 20:39:38

  Ja luteinę brałam prawie rok i nic. Co prawda okres się unormował ale owulacji nadal nie mam. Wciąż zbyt dużo pęcherzyków. Dlatego zmieniono luteinę na tabletki antykoncepcyjne. Mam nadzieję, że teraz pomoże. Pozdrawiam

Polecamy

http://static2.medforum.pl/cache/logos/14100054_laboratorium_pr%C3%B3bka_ojoimages_cr-W300H200.jpgFot. ojoimagesNiepłodność kobieca. Interpretacja...
Oznaczanie poziomów estradiolu i progesteronu dostarcza...