Reklama:

Ziarnica złośliwa a ciąża.

Dr Sylwia Kellas-Ślęczka

Ten tekst przeczytasz w 4 min.

Ziarnica złośliwa a ciąża.

ojoimages

Ciąża

Ziarnica złośliwa (Lymphogranulomatosis maligna; LGM, choroba Hodgkina) należy do chorób rozrostowych układu chłonnego.

Reklama:

Na podstawie obserwacji wydaje się, że ciąża nie wpływa na rozwój ani nie pogarsza rokowania w chorobie Hodgkina. Nie stwierdzono wpływu ciąży na czas trwania remisji oraz na okres przeżycia. W przypadku wcześniej leczonej ziarnicy wpływ ciąży nie jest w pełni ustalony. W przypadku poszczególnych stopni zaawansowania klinicznego nie stwierdzono istotnej różnicy w przeżywalności kobiet ciężarnych i nieciężarnych. Na rokowanie ma wpływ stopień zaawansowania klinicznego, masa guza, zmiany pozawęzłowe, splenomegalia, obecność objawów ogólnych a także podtyp MC i LD.

U ciężarnych, u których podejrzewamy LGM nie wykonuje się tomografii komputerowej ani badań izotopowych. W czasie ciąży podczas diagnostyki należy zebrać dokładny wywiad, przeprowadzić szczegółowe badanie fizykalne oraz wykonać badania krwi. Można wykonać biopsję szpiku kostnego, prześwietlenie klatki piersiowej z osłoną na brzuch, badanie ultrasonograficzne oraz ewentualnie rezonans magnetyczny.

Choroba Hodgkina charakteryzuje się zmniejszeniem odporności komórkowej, która jest proporcjonalna do nasilenia choroby. Występuje większa zapadalność na gruźlicę oraz infekcje wirusowe i grzybicze.

Leczenie ziarnicy złośliwej opiera się na radio i chemioterapii, a o rozległości leczenia decyduje stopień zaawansowania zmian. Większość pacjentek z LGM jest w jej wczesnych etapach zaawansowania klinicznego, dlatego leczenie może doprowadzić do wyleczenia. Obecnie proponuje się, aby unikać chemioterapii podczas pierwszych 12-16 tygodni ciąży. Zaleca się także, aby odłożyć radioterapię na okres po porodzie. Rekomendowanym schematem leczenia jest ABVD tzn. adriamycyna, bleomycyna, vinblastyna oraz dakarbazyna. Każdorazowo decyzję co do rodzaju leczenia, czasu jego rozpoczęcia oraz dalszych losów ciąży trzeba dostosowywać indywidualnie dla każdej chorej.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Ciąża

gość
Tabletki wspomagające owulację
Witam. czy jeśli lekarz przepisze mi tabletki wspomagające owulację to po jakim czasie zaczną działać? Nazwy leku nie znam bo mi jeszcze nie przepisał .
gość
Antykoncepcja i endometrium polipowate
Jestem już półtora miesiąca po zabiegu histeroskopii ze względu na polipy w macicy. Okazało się że mam endometrium polipowate i dostałam luteinę na wstrzymanie okresu. Miesiąc po zabiegu poszłam do i...
Plamienie, brak okresu
Czesc, wspolzylam z moim chlopakiem w gumce, 3 razy, nigdy nie pekla i sie nie zsunela. Dzisiaj wypada mi 28 dzien cyklu gdzie zwykle trwa on 27 dni, okresu brak. Moj niepokoj budzi kilka kropel krwi...
Czy to dziewczynka
Hej dziewczyny miałam USG prenatalne w 21 tygodniu ciąży lekarz powiedział że dziewczynka na 100 %. Czy możecie zerknąć i powiedziec mi jak wy to widzicie
Ciąża przez palec
Witam. Czy ciaza poprzez dotykanie penisa a następnie pochwy jest możliwa? Bez wytrysku, palce w pochwie byly kilka sekund ,nie byly wytarte tylko bezpośrednio po dotykaniu penisa. Miało to miejsce...
Ciąża po przez pękniętą prezrwatywe
Witam mam pytanie czy jak prezerwatywa była pęknięta ale penis nie był w środku pochwy tylko blisko niej może dojść do zapłodnienia?
Reklama:
Reklama: