Ciąża
Kwas foliowy - kluczowy dla zdrowej ciąży!
Suplementować kwas foliowy powinna każda kobieta chcąca w niedługim czasie zostać mamą. Nie zawsze jednak będzie się on właściwie przyswajał. Przyczyną zaburzeń wchłaniania kwasu foliowego może być mutacja w genie MTHFR. Dane statystyczne pokazują, że ma ją nawet 50% kobiet. Czym to skutkuje i jak możemy dowiedzieć się o obecności mutacji?
Zakażenie połogowe – groźna komplikacja okresu poporodowego
Zakażenie połogowe to jedno z powikłań okresu poporodowego. Objawem wspólnym dla różnych rodzajów infekcji jest utrzymująca się przez co najmniej dwa dni gorączka powyżej 38℃. Pozostałe symptomy są uzależnione od lokalizacji zakażenia. Podstawą leczenia jest włączenie antybiotykoterapii, a w zależności od rodzaju zakażenia czasem niezbędne są dodatkowe zabiegi, takie jak łyżeczkowanie jamy macicy czy opracowanie chirurgiczne rany. Objawów zakażenia połogowego nie wolno ignorować, ponieważ może ono prowadzić do poważnych, a czasem nawet śmiertelnych powikłań.
Znaczenie płynu pęcherzykowego
Płyn pęcherzykowy stanowi naturalne środowisko dla rozwoju komórek jajowych, stąd poznanie jego składu pozwala z jednej strony na wskazanie czynników rokujących, jak i negatywnych na zajście w ciążę oraz utrzymanie jej. Obecność różnego rodzaju substancji chemicznych pochodzenia naturalnego jest uzasadniona i silnie ze sobą skorelowana, jednak nie zawsze zewnętrzna ingerencja w postaci podania „brakującego” składnika przynosi oczekiwany efekt. Bardzo istotne jest prowadzenie dalszych badań na składem płynu w kontekście bardziej trafnego i racjonalnego stosowania technik rozrodu wspomaganego.
Stan przedrzucawkowy w ciąży – co to takiego ?
Zapewne nie jedna ciężarna czytała bądź słyszała o tzw. stanie przedrzucawkowym, który stanowi zagrożenie dla matki i dziecka. Czym jest stan przedrzucawkowy ? Co go powoduje ? Jakie symptomy powinny zaniepokoić ciężarną ? Zachęcamy do lektury.
- Reklama
Składniki odżywcze w diecie przyszłej mamy
Zwyczaje żywieniowe kobiety, szczególnie w okresie przed planowaną ciążą jak również w okresie ciąży, ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego rozwoju płodu oraz rozwoju poszczególnych układów i narządów. Z klinicznego punktu widzenia, coraz większa zainteresowanie specjalistów skupia się na określeniu diety, jako stworzy najlepsze środowisko rozwoju człowieka w łonie matki. Co więcej, rośnie także zainteresowanie rolą poszczególnych składników diety oraz ich wpływem na rozwijającą się ciążę.
Przypadłość księżnej Kate - hyperemesis gravidarium
O niepowściągliwych wymiotach ciężarnych (hyperemesis gravidarium) stało się głośno za sprawą żony brytyjskiego następcy tronu, księżnej Kate, która zmaga się z ową przypadłością. Schorzenie należy do bardzo rzadkich i objawia się przedłużającymi oraz intensywnymi nudnościami, mdłościami oraz wymiotami - bardzo uciążliwymi i wywołującymi dyskomfort u kobiet w ciąży (często wymagającymi hospitalizacji).
MR w diagnostyce wad rozwojowych płodu
Diagnostyka prenatalna ma bardzo dużą wagę w kontekście kontroli ciąży. Pozwala ona bowiem, między innymi, na wykrycie jednej z najbardziej rozpowszechnionych wad rozwojowych u płodów, czyli wrodzonych wad ośrodkowego układu nerwowego, takich jak: malformacje mózgowia i rdzenia kręgowego. Podstawowym badaniem diagnostycznym jest badanie USG, dzięki któremu istnieje możliwość wykrycia nieprawidłowości w rozwoju płodu. By diagnostyka była pełna oraz bardziej dokładna, przydatne okazuje się użycie badania MR (rezonansu magnetycznego), które uwidacznia wiele szczegółów pozwalających na doprecyzowanie diagnozy.
Zaburzenia snu u ciężarnej a ryzyko porodu przedwczesnego
Konsekwencje wpływu różnorodnych zaburzeń snu (np. bezsenności) na stan zdrowia ogólnie są raczej powszechnie znane. Gorsze funkcjonowanie zawodowe, upośledzenie koncentracji czy ciągłe poczucie zmęczenia – wymienione stanowią zaledwie przykłady problemów, do których może doprowadzać niedostatek snu. Kolejne konsekwencje zaburzeń snu wciąż są odkrywane, ostatnie doniesienia dotyczące problemów z nocnym odpoczynkiem dotyczą jednej specyficznej grupy pacjentów – ciężarnych kobiet.
TORCH zagrożeniem dla ciąży
Wśród patogenów z grupy TORCH dominujące są infekcje wirusowe, które to mają znaczący wpływ na zdrowie zarówno matki, jak i płodu. Najpoważniejsze konsekwencje powodują wczesne pierwotne, do których dochodzi we wczesnych okresach ciąży. Zmiany, do jakich prowadzą zakażenia, mogą mieć charakter wad wrodzonych i prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych dla dziecka. Za główną metodę prewencyjną, uważa się podnoszenie świadomości kobiet ciężarnych na temat zakażeń i ich konsekwencji.
II edycja kampanii edukacyjnej „Ciąża. Świadome macierzyństwo”
Sierpień rozpoczął się pod znakiem Światowego Tygodnia Karmienia Piersią. Dziecko, ciąża i wyzwania związane z macierzyństwem stały się tematem najnowszej kampanii przygotowanej przez Warsaw Press.
- Reklama
Suplementacja w ciąży
Zdecydowana większość ginekologów uważa, że suplementacja w ciąży jest bardzo istotna - witaminy, minerały i składniki odżywcze mają kluczowy wpływ na rozwój płodu. Przyszła mama powinna dostarczać organizmowi wyłącznie witaminy przepisane przez lekarza - są odpowiednio dobrane i nie ma ryzyka przedawkowania. Należy pamiętać, że większa ilość składników odżywczych może skutkować efektem odwrotnym i zaszkodzić dziecku.
Czy zaszczepienie ciężarnej przeciwko HPV stwarza zagrożenie dla dziecka?
W ciąży większości szczepień po prostu się nie wykonuje. Czasami pacjentka może jednak zgłosić się na szczepienie po prostu nie wiedząc, że doszło u niej do zapłodnienia – tak może być np. w przypadku szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Takiemu problemowi postanowili przyjrzeć się lekarze z Danii – sprawdzali oni, czy szczepienie przeciwko temu patogenowi może prowadzić do zwiększonego ryzyka pewnych komplikacji ciąży, takich jak chociażby poród przedwczesny czy poronienie samoistne.
Progesteron a ryzyko porodu przedwczesnego w ciąży bliźniaczej
Za jedną z głównych komplikacji ciąży bliźniaczej uznaje się poród przedwczesny. Problem ten wpływa niekorzystnie na płód na wiele różnych sposobów, dlatego też lekarze wciąż poszukują metod na zredukowanie ryzyka jego wystąpienia. Jedną ze stosowanych opcji jest podawanie pacjentkom dopochwowych preparatów progesteronu – oceny skuteczności takiej terapii podjęto się w przeprowadzonej niedawno metaanalizie. Uzyskane wyniki prezentują się dość obiecująco.
Hipotrofia i hipertrofia jako formy nieprawidłowego wzrostu płodu
W trakcie kontrolnego badania USG niektóre z przyszłych mam usłyszą, że ich płód jest zbyt mały lub zbyt duży w porównaniu do innych płodów na tym samym etapie ciąży. Dynamika wzrostu wewnątrzmacicznego wpływa na dobrostan dziecka nie tylko w trakcie trwania ciąży, ale także na przebieg porodu i stan zdrowia nawet w dorosłym już życiu! Warto więc poznać przyczyny zaburzeń wzrostu płodu w łonie matki, a także poznać sposoby zapobiegania przykrym konsekwencjom tych zjawisk.
Możliwe powikłania w ciąży wielopłodowej
Ciąża bliźniacza, nie wspominając już o trojaczej czy o czworaczej jest dla przyszłej mamy często ogromnym zaskoczeniem. Ciężarne zastanawiają się wówczas jak poradzą sobie po porodzie, ale ich szczególnej uwagi wymaga również sam okres ciąży. Każda ciąża mnoga jest ciążą patologiczną, ponieważ organizm kobiety jest przystosowany do noszenia i porodu jednego płodu. Niestety ciąża wielopłodowa wiąże się z możliwością wystąpienia wielu powikłań, o których istnieniu warto wiedzieć i w porę podjąć odpowiednie kroki celem ich uniknięcia.
Szkoła rodzenia – dlaczego warto zapisać się na zajęcia?
Każda ciężarna, około 22 tygodnia ciąży zostaje poinformowana przez swojego lekarza o możliwości skorzystania ze szkoły rodzenia. Bez względu, czy będzie to placówka refundowana w ramach NFZ czy też prywatna, ma za zadanie przygotować przyszłych rodziców do porodu, wtajemniczyć w opiekę nad noworodkiem oraz nauczyć, jak reagować na sytuacje kryzysowe, które mogą dotknąć każdego. W naszym poradniku – najważniejsze informacje, dotyczące wyboru szkoły rodzenia oraz zajęć, jakie tego typu placówki oferują.
Czym jest syndrom Kuwady?
Ciąża to niezwykły czas nie tylko dla kobiety. Również mężczyźni emocjonalnie angażują się w przebieg ciąży, martwiąc się zarówno o rozwój dziecka jak i o zdrowie kobiety. Okazuje się jednak, że są sytuacje, gdy organizm mężczyzny „płata figla” i zaczyna zachowywać się tak, jakby sam był … w ciąży. Pojawiają się typowe dla ciąży dolegliwości jak wymioty, nudności. Możliwe, że mężczyzna cierpi na syndrom Kuwady, czyli występowanie symptomów ciążowych u mężczyzny.
Gdy tarczyca nie działa prawidłowo…
Tarczyca – z pozoru niewielki narząd, zlokalizowany w okolicy szyi odgrywa ogromną rolę w funkcjonowaniu całego organizmu. Problemy z tarczycą niejednokrotnie skutkują problemami związanymi z zajściem w ciążę czy jej donoszeniem. Jednak problem z tarczycą, to często „wierzchołek góry lodowej”.Jak działa tarczyca?Tarczyca odgrywa kluczową rolę dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Gruczoł ten odpowiada za syntetyzowanie tzw. hormonów tarczycy, znanych jako T3, T4 oraz kalcytoninę, które wraz z prądem krwi rozprowadzane są po całym organizmie. Hormony tarczycy odgrywają niezwykle istotną rolę w prawidłowych przemianach metabolicznych, zachodzących w każdej komórce ciała. Za prawidłowe funkcjonowanie tarczycy, odpowiada przysadka mózgowa, która syntetyzując tyreotropinę (znaną jako TSH) pobudza tarczycę do produkcji hormonów. Co ważne, działa tu również tzw. sprzężenie zwrotne, co oznacza, że w sytuacji gdy w organizmie jest aż nadto hormonów tarczycy, przysadka dostaje „sygnał”, aby ograniczyć syntetyzowanie pobudzającego TSH. Co w sytuacji, gdy tarczyca nie funkcjonuje prawidłowo? Niedoczynność tarczycyO niedoczynności tarczycy mówimy w momencie, gdy organizm nie syntetyzuje wystarczającej ilości hormonów tarczycy. Najczęstsze zaburzenia, prowadzące do problemów z tarczycą to zapalenie tarczycy lub choroba Hashimoto. Zdarza się, że przyczyną niedoczynności tarczycy są choroby przysadki mózgowej bądź stosowanie niektórych leków.Niedoczynność tarczycy w ciążyZe względu na rozbieżność granicznych norm, dla stężenia hormonów tarczycy oraz TSH w ciąży, często diagnozuje się jej subkliniczną postać u ciężarnych. Aktualne rekomendacje Towarzystwa Endokrynologicznego zalecają, aby utrzymywać poziom TSH w pierwszym trymestrze w granicy 0,1 – 2,5 mLU/L. Poza badaniem stężenia TSH ważne jest również oznaczanie poziomu FT3 oraz FT4. Może się zdarzyć, że podwyższone FT3 występuje przy prawidłowym TSH, czego przyczyną nie jest problem z tarczycą a niedobór jodu.Nadczynność tarczycyNadczynność tarczycy związana jest z nadmiernym wydzielaniem hormonów tarczycy. W nomenklaturze naukowej, nadczynność tarczycy nazywana jest tyreotoksykozą. Najczęstszymi przyczynami występowania nadczynności tarczycy są guzy tarczycy, zapalenia tarczycy, niekiedy choroby przysadki.Nadczynność tarczycy w ciążyPoza problemem z niedoczynnością tarczycy, może pojawić się również problem z jej nadczynnością. Wywołuje ją zazwyczaj podwyższone stężenie beta hCG, przez co nadczynność często określa się mianem tyreotoksykozy ciężarnych. Wysokie stężenie beta hCG przypomina swoim działaniem TSH, które pobudza tarczycę do wyrzutu hormonów. Wielu lekarzy obserwuje, że problem z nadczynnością tarczycy i niskim poziomem TSH powiązany jest z pierwszą ciążą i częstymi wymiotami występującymi u ciężarnej. Poza tyreotoksykozą ciężarnych, może pojawić się problem związany stricte z nieprawidłowym funkcjonowaniem tarczycy, a nie zaburzeń jej pracy wywołanych przez betaHCG. Nadczynność tarczycy w ciąży może prowadzić do poronienia, stąd tak ważne jest monitorowanie poziomu hormonów.
Zespół pasm owodniowych – czy jest to powód do niepokoju?
Zespół pasm owodniowych, znany również jako zespół taśm owodniowych zaliczany jest do wad wrodzonych, występujących u jednego na piętnaście tysięcy urodzonych dzieci. Choć wada występuje stosunkowo rzadko, może – choć nie musi – prowadzić do poważnych uszkodzeń rozwijającego się dziecka. Lekarze nie wiedzą, co wywołuje to groźne schorzenie. Apelują więc o prewencyjne poddawanie się badaniu USG minimum raz w miesiącu.
Diagnostyka i leczenie ciąży ektopowej
Ciąża ektopowa, zwana potocznie ciążą pozamaciczną polega na implantacji zapłodnionego jaja poza błoną śluzową macicy. Częstość jej występowania wynosi 2% i wciąż rośnie. Częstą przyczyną zagnieżdżenia się zarodka w nieodpowiedniej lokalizacji są powikłania po zabiegach diagnostycznych i leczniczych w obrębie nie tylko narządów rodnych, ale też innych narządów jamy brzusznej. Powikłania nierozpoznanej w porę ciąży pozamacicznej stanowią przyczynę zgonów aż 10% ciężarnych, dlatego warto wiedzieć jakie są jej objawy i jak możną ją zdiagnozować.