Zdrowie intymne
Jak chronić miejsca intymne zimą?
Zima to pora roku, w której nasz organizm podatny jest na wszelkiego rodzaju infekcje. Niskie temperatury a przede wszystkim niedostosowanie odpowiedniego ubioru skutkuje wizytą u lekarza.
Antykoncepcja – korzyści i zagrożenia
Antykoncepcja jest nierozerwalnie związana z seksualnością człowieka, a w dzisiejszym świecie nabiera ogromnego znaczenia w kontekście planowania rodziny i przyszłości. Obok naturalnych, mocno ograniczonych metod antykoncepcji, dostępnych jest wiele „sztucznych” metod antykoncepcyjnych, począwszy od metod barierowych, przez plemnikobójcze środki chemiczne oraz po antykoncepcję hormonalną. Każda z metod ma swoje zalety i ograniczenia oraz wskazania i przeciwwskazania do jej zastosowania.
Ogólnopolska kampania edukacyjna "Świadome macierzyństwo. Ciąża i dziecko"
Wystartowała kampania edukacyjna wydawnictwa The Point - "Świadome macierzyństwo. Ciąża i dziecko". Całość ukazała się 14 września w prasie, jako tematyczny dodatek specjalny w Gazecie Wyborczej, w wersji online na wpunktozdrowiu.pl oraz wielu portalach i wydarzeniach podejmujących tematykę macierzyństwa.
Oznaczanie hemoglobiny glikowanej w szacowaniu ryzyka cukrzycy ciążowej
Cukrzyca ciążowa stwarza zagrożenie zarówno dla matki, jak i dla dziecka. U ciężarnej zwiększa ono ryzyko m.in. chorób sercowo-naczyniowych i cukrzycy typu 2. w przyszłości, z kolei u płodu nasila ono ryzyko, że przyjdzie on na świat z nadmierną masą ciała. To właśnie ze względu na takie zagrożenia wciąż poszukiwane są kolejne metody jak najwcześniejszego rozpoznawania cukrzycy ciążowej. Uczeni z National Institutes of Health przekonują, że szacowanie ryzyka wystąpienia tej choroby możliwe jest poprzez badanie stężenia we krwi hemoglobiny glikowanej.
- Reklama
Spożywanie ryb i owoców morza w ciąży
Kobieta spodziewająca się dziecka nierzadko ma wiele rozterek – część z nich dotyczy tego, co można, a czego nie powinno się spożywać w ciąży. Tak jak ciężarne raczej nie zastanawiają się nad tym, czy mogą one jeść pieczywo lub warzywa, tak już dość często myślą one o tym, czy dozwolone jest w ich przypadku jedzenie ryb i owoców morza. Dla wielbicielek rybnych dań mamy dobrą wiadomość: w czasie ciąży mogą je one nadal spożywać, jednakże – dla bezpieczeństwa dziecka – konieczne jest przestrzeganie kilku zasad.
Antykoncepcja i jej wpływ na stan serca
Antykoncepcja hormonalna należy do jednej z najczęściej stosowanych metod zapobiegających niepożądanej ciąży. Doustna antykoncepcja oprócz wielu niewątpliwych zalet (m.in. wysoka skuteczność, wzrost regularności cykli, zmniejszenie ryzyka raka jajnika), niesie za sobą również wiele zagrożeń (m.in. problemy z krążeniem). Tak ważne jest dlatego, aby zanim zdecydujemy się na stosowanie tego typu antykoncepcji - szczegółowo zapoznać się ze skutkami ubocznymi.
Grypa w ciąży - reakcja organizmu kobiety ciężarnej jest nasilona czy osłabiona?
Okres ciąży to szczególny czas w życiu nie tylko kobiety ale wszystkich osób ją otaczających. Przyszła mama chce by jej maluszek rozwijał się prawidłowo dlatego m.in.: odżywia się prawidłowo, dba o harmonię wewnętrzną, regularnie uczęszcza do ginekologa i stara się unikać wszelkich infekcji. Trudno jest niestety uniknąć wszelkich zagrożeń zwłaszcza w sezonie przeziębień oraz infekcji. Zwłaszcza wirus grypy jest szczególnie niebezpieczny dla kobiet ciężarnych.
Karta ciąży – wszystko co powinnaś wiedzieć
Karta ciąży to swoisty dokument „tożsamości” każdej ciężarnej zawierający najważniejsze informacje dotyczące przebiegu ciąży oraz stanu zdrowia kobiety.Karta ciąży coraz częściej przyjmuje rożne formy. W Polsce zazwyczaj jest to kartonowa karta długości ok 44 cm i szerokości 17 cm złożona czterokrotnie. Może być to również zeszyt formatu A4 lub A6, zawierający wszystkie oryginalne wyniki badań laboratoryjnych oraz badań USG.
Startuje ogólnopolska kampania „Zdrowie intymne”
Zapraszamy do zapoznania się z kampanią edukacyjnej „Zdrowie intymne” wydawnictwa Medical Media Solutions, której jesteśmy Partnerem.
Antybiotyki - skutki uboczne
Zadaniem antybiotyków jest walka z różnego rodzaju bakteriami. Stosowane są one u dzieci oraz u osób dorosłych. Antybiotyki potrafią zniszczyć wszystkie złe bakterie ale także te pożyteczne dla naszego organizmu. Nie są one bowiem w stanie rozpoznać, które z nich stanowią naturalną mikroflorę. Konsekwencją tego jest pozbawienie naszego organizmu naturalnej ochrony, co prowadzi do wnikania szkodliwych drobnoustrojów. Najczęściej są to różnego rodzaju grzyby.Zażywanie antybiotyków nie koniecznie długotrwałe (może też być jednorazowe) może prowadzić do wielu nieprzyjemnych skutków ubocznych. W związku z powyższym jeśli po zażyciu pierwszej dawki leku, pojawią się niepożądane objawy takie jak: wysypka, silna biegunka, ból brzucha, obrzęk w jamie ustnej, afty czy swędzenie powinniśmy zgłosić się do lekarza. Konieczna będzie zmiana antybiotyku. Oczywiście nie mamy pewności czy nowy lek nie spowoduje pojawienia się nowych objawów ubocznych. Jakie są najczęstsze uboczne objawy zażywania antybiotyków? Jak uchronić się przed ubocznymi skutkami brania antybiotyków?
- Reklama
Antykoncepcja w planie
Pierwszym kontaktom seksualnym towarzyszy wiele emocji. Te pozytywne przeplatają się z obawami, przede wszystkim związanymi z nieplanowaną ciążą. Warto więc na starcie w dorosłość poznać sposoby antykoncepcji stworzone specjalnie z myślą o młodych kobietach i ich potrzebach.
Antykoncepcja na miarę kobiety XXI wieku
Hormonalna tabletka już dawno skończyła 50 lat, ale wciąż jest najbardziej preferowaną metodą antykoncepcji na świecie. Stale rośnie jednak grono kobiet zainteresowanych innymi – znacznie wygodniejszymi – formami zabezpieczenia przed nieplanowaną ciążą.
Przepis na smaczną antyrakową przystawkę
Odpowiedni dobór składników spożywczych podczas przygotowywania codziennych posiłków może mieć kluczową rolę w prewencji chorób nowotworowych. Posiłki, aby dostarczały związków chroniących przed rakiem, wcale nie muszą być skomplikowane. Warto skorzystać z przepisów na antyrakowe przystawki i smacznie cieszyć się zdrowiem!
Wpływ otyłości na życie intymne i płodność
Konsekwencją otyłości jest nadmierna synteza androgenów w tkance tłuszczowej.
Infekcje intymne - niemiła pamiątka z wakacji
Wakacje to czas dalekich podróży i przelotnych romansów. Takie połączenie może pozostawić po sobie nieprzyjemne pamiątki w postaci chorób przenoszonych drogą płciową, szczególnie jeśli nie są zachowane podstawowe zasady profilaktyki.
Żele i płyny do higieny intymnej - czym się kierować podczas zakupów?
Dbałość o sfery intymne kobiety jest ważniejsza niż pielęgnacja twarzy, ciała, włosów. Kobiety jednak nieraz o tym zapominają godzinami spędzając przed lustrem robiąc perfekcyjny makijaż czy fryzurę.
Intymne konsekwencje mody na odchudzanie
Im bliżej lata, tym więcej kolorowych magazynów prezentuje wymodelowane komputerowo, idealne ciała kobiet i jaskrawymi nagłówkami zachęca do skorzystania z rewolucyjnej diety. O tym jednak, że sposób odżywiania wpływa nie tylko na wygląd ciała, ale i na kondycję całego organizmu, przypominamy sobie najczęściej - dopiero w gabinecie lekarskim.
Sprawy intymne, czyli rozmowa z partnerem o seksie
Tworzenie i trwanie w związku nie polega tylko na wspólnym mieszkaniu, przytulaniu i wyprawach po zakupy do najbliższego hipermarketu. Podstawą każdej relacji jest rozmowa – i to nie tylko ta związana z dniem w pracy czy z przygotowywaną listą rzeczy do kupienia. Dotyczy ona także tematów, które często bywają trudne – np. seksu.
Poród a flora bakteryjna
Cesarskie cięcie wpływa na bakterie.
Antykoncepcja w okresie laktacji – informacje dla pacjentek.
Wybór odpowiedniej metody antykoncepcji, w pełni bezpiecznej w okresie karmienia piersią powinien być decyzją przemyślaną oraz przedyskutowaną z lekarzem prowadzącym, bowiem nie wszystkie formy zapobiegania ciąży są w tym okresie wskazane. Artykuł przedstawia możliwości antykoncepcji, z jakich może skorzystać młoda mama, karmiąca swoje dziecko piersią.