Witam! Od jakiś dwóch miesięcy probwadze obserwacje szyjki macicy, śluzu...
Forum: Ginekologia - specjalista radzi, dla pacjenta
Temat: Błagam o pomoc czy lekarz miał racje? (25)
- http://www.forumginekologiczne.pl/forum/blagam-o-pomoc-czy-lekarz-mial-racje/watek/60465/1.html#p60465http://www.forumginekologiczne.pl/forum/blagam-o-pomoc-czy-lekarz-mial-racje/watek/60465/1.html Błagam o pomoc czy lekarz miał racje?
Ostatnio miałam robione badania prolaktynę z obciążeniem, wyniki były nastepujące
Prl 228
Prl po 60 min 5512
Prl po 120 min 3229
Z wiadomości które wyczytałam w internecie wiem że chodzi o hiperprolaktynometropatię czynnościową. Wczoraj byłam u ginekologa która stwierdziła że te wyniki są bardzo dobre!! Ale nie chciała mi ich oddac dodam że zlecił mi te badania inny lekarz ale nie mogłam się z nim zkonsultowac i poszłam do innego. Chciałabym sie dowiedziec czy te wyniki są żeczywiście dobre bo mam sporo wątpliwości. Pozatym mam nie regularne i długie miesiączki i bardzo bolesne, ciągle bolą mnie piersi. I jeszcze jedno pytanie czemu ciągle podczas badań usg mam obecnośc płynu w zatoce daglasa?Ostatnia edycja: - http://www.forumginekologiczne.pl/forum/blagam-o-pomoc-czy-lekarz-mial-racje/watek/60465/1.html#p407619http://www.forumginekologiczne.pl/forum/blagam-o-pomoc-czy-lekarz-mial-racje/watek/60465/1.html Błagam o pomoc czy lekarz miał racje?
Czy ktoś umie mi pomóc?? Moim problemem są długie miesiączki ta która właśnie się skończyła trwała 13 dni. teraz mam straszne bóle w okolicach jajników. Martwię się czy poszłam do właściwego lekarza bo doktorka u której byłam ma nieciekawą opinie a mianowicie podobno nadużywa alkoholu. A jestem prawie pewna że te wyniki nie są dobre..
Ostatnia edycja: - http://www.forumginekologiczne.pl/forum/blagam-o-pomoc-czy-lekarz-mial-racje/watek/60465/1.html#p407620http://www.forumginekologiczne.pl/forum/blagam-o-pomoc-czy-lekarz-mial-racje/watek/60465/1.html Błagam o pomoc czy lekarz miał racje?
Nie podała Pani w jakich jednostkach lab. jest wynik oraz czy była pani na czczo,gdyż --Stężenie prolaktyny może się zmieniać nawet z godziny na godzinę, dlatego w celu ujednolicenia wyników, badanie najlepiej przeprowadzić rano na czczo. Jeśli jest to niemożliwe, od ostatniego posiłku powinna upłynąć przynajmniej godzina (przyjmowanie pokarmu podnosi poziom prolaktyny).Test z metoklopramidem - to było wykonywane -jako obciążenie?
[W tym badaniu wykorzystuje się ośrodkowe antydopaminergiczne działanie metoklopramidu. Wydzielanie prolaktyny nie jest wówczas hamowane przez dopaminę. Test przeprowadza się następująco: podaje się doustnie 10 mg metoklopramidu i bada stężenia prolaktyny w próbkach krwi pobranych w 0, 60 i 120 min testu.]
W warunkach prawidłowych stężenie prolaktyny rośnie 2-5 razy po 60 min i wzrost w tych granicach utrzymuje się przez kolejną godzinę.A ten artykuł pomoże w interpretacji
***PROLAKTYNA***
Prolaktyna jest hormonem przysadki. Jej podwyższone stężenie obniża poziom gonadotropin (zwłaszcza LH), zaburza mechanizm owulacji i prowadzi do niewydolności fazy lutealnej. Jej poziom jest względnie stały w cyklu miesiączkowym, lecz ulega zmianom w dobowym i jest wyższy nocą w porze snu. Stężenie prolaktyny podnosi się podczas stresu, w czasie urazu, po posiłku oraz w ciąży. W celu uzyskania jak najbardziej rzetelnych wyników prolaktynę należy oznaczać na czczo lub przynajmniej 3 godziny po posiłku i po kilkuminutowym odpoczynku.
Badanie prolaktyny należy wykonywać po krwawieniu miesiączkowym, ale przed owulacją ponieważ zarówno menstruacja jak i owulacja mogą podwyższać wynik. Poziom prolaktyny może również podwyższyć współżycie oraz badanie piersi, z których należy zrezygnować przynajmniej na 3 dni przed planowanym badaniem. Najlepiej przeprowadzić badanie wraz z tak zwanym obciążeniem(po przyjęciu metoklopramidum) co może wskazać na hiperprolaktynemię czynnościową, którą stwierdza się, jeśli wynik po obciążeniu wzrasta ponad 10 razy. Jeśli wzrasta od 5-10 razy jest to łagodna hiperprolaktynemia czynnościowa i tylko w nielicznych przypadkach się ją leczy.
Hiperprolaktynemia czynnościowa powoduje niewydolność ciałka żółtego,niepękanie pęcherzyków Graffa i zaburzenia miesiączkowania, mlekotok, jak również obniżenie libido, wahania nastojów i nasilony PMS. Najcześciej leczy się hiperprolaktynemię przy pomocy Bromergonu lub jego zamienników, zawierających Bromokryptynę. Leczenie może trwać do kilku lat. Przyjmowanie Bromergonu rozpoczyna się stopniowo ze względu na możliwość występowania skutków ubocznych w postaci nudności i wymiotów. Objawy takie jak nieregularne cykle i laktacja ustępują zwykle w ciągu 1-2 miesięcy od rozpoczęcia leczenia.
Uwagi:
1. Hiperprolaktynemia jest czasem związana z niedoczynnością tarczycy. Przed leczeniem warto tą przyczynę wykluczyć.
2. Leczenie łagodnej hiperprolaktynemii daje dobre wyniki przy leczeniu zaburzeń fazy lutealnej lub jeśli towarzyszy jej PCOS.
3. Nadmiar prolaktyny może utrudniać pęknięcie pęcherzyka.
4. W cyklach bezowulacyjnych można rozważyć dołączenie do leków indukujących owulację leków obniżających stężenie prolaktyny nawet u osób z prawidłowymi wynikami. W wybranych przypadkach takie postępowanie poprawia skuteczność terapii (tzn. ułatwia zajście w ciążę).
5. Estrogeny oraz środki antykoncepcyjne podnoszą poziom prolaktyny.
6. Badanie prolaktyny ma swoje ograniczenia. Istnieją bowiem trzy rodzaje cząsteczek prolaktyny różniące się ciężarem. Jedynie ta najlżejsza (ale za to stanowiąca ok. 80 % ogółu) jest czynna biologicznie. Z tego powodu zaburzenie proporcji pomiędzy różnymi rodzajami prolaktyny może dać fałszywie zaniżony lub zawyżony wynik.
Hiperprolaktynemia ma charakter czynnościowy lub organiczny (gruczolak). Teoretycznie do odróżnienia tych przypadków może służyć test z metoklopramidem. W teście tym bada się poziom prolaktyny, potem podaje się doustnie 100 mg metoklopramidu i ponownie ocenia stężenie prolaktyny. W warunkach prawidłowych po 60 minutach obserwuje się mniej niż pięciokrotne zwiększenie stężenia prolaktyny. Znaczenie tego testu w praktyce jest jednak niewielkie (nie ma dowodów na jego wartość kliniczną). W przypadku podejrzenia o obecność gruczolaka badaniem rozstrzygającym jest tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny.
Należy jednak podkreślić, że stwierdzenie gruczolaka najczęściej nie wiąże się ze zmianą sposobu leczenia, bowiem bardzo rzadko interweniuje się chirurgicznie. W związku z tym, że rezonans i tomografia są kosztownymi badaniami to można z nich zrezygnować jeśli
poziom prolaktyny jest niższy niż 50 ng/ml (niektórzy za wartość graniczną przyjmują 100 ng/ml) oraz nie ma podejrzanych objawów (niewyjaśnione bóle głowy, zaburzenia widzenia) i stężenie prolaktyny normalizuje się do prawidłowych i względnie stałych wartości po zastosowaniu leczenia farmakologicznego.
NORMY
Hormon norma co oznacza wynik
PRL 3-15 ng/ml wynik idealny
15-20 ng/ml wynik dobry
(leczenie tylko w wąsko wybranych przypadkach)
20-25 ng/ml łagodna hiperprolaktynemia
> 25 ng/ml hiperprolaktynemia
Przelicznik: 1 ng/ml = 20 mIU/l
Najczęstsze przyczyny hiperprolaktynemii
Wyróżniamy przyczyny fizjologiczne:
• ciąża
• karmienie piersią (pierwsze 4-6 m-cy)
• stres
• sen
• hipoglikemia
• spożywanie posiłków
• drażnienie brodawek sutkowych
Farmakologiczne (leki):
• antagoniści receptorów dopaminowych (fenotiazyny, butyrofenony, tioksanteny, metoklopramid, sulpiryd, respirydon)
• leki eliminujące dopaminę (metylodopa, rezerpina)
• hormony (estrogeny, antyandrogeny)
• opiaty
• werapamil
• cymetydyna
Patologiczne (choroby):
• guzy przysadki (guzy typu prolactinoma, inne guzy wydzielające hormony w tym prolaktynę, guzy nieczynne hormonalnie ale uciskające na szypułę przysadki)
• choroby podwzgórza i szypuły przysadki
• pierwotna niedoczynność tarczycy
• przewlekła niewydolność nerek
• marskość wątroby
• uraz klatki piersiowej (w tym operacje chirurgiczne, półpasiec)
• napady padaczkowe
• PCOS
Objawy i dolegliwości
Wskazane jest wykonanie badania poziomu prolaktyny jeśli występują:
• mlekotok
• niepłodność
• osłabienie libido
• osteopenia, osteoporoza
• objawy wywołane możliwą obecnością makrogruczolaka (bóle głowy, upośledzenie pola widzenia, neuropatie nerwów czaszkowych, niedoczynność przysadki, napady drgawkowe, wyciek płynu mózgowo rdzeniowego z nosa)
• akromegalia
• tylko u kobiet: zaburzenia miesiączkowania (brak miesiączki, rzadkie miesiączkowanie), poronienia nawykowe
• tylko u mężczyzn: ginekomastia, impotencja
Diagnostyka – trudności, trudności...
Najlepiej kolejne badania kontrolne przeprowadzać w tym samym laboratorium. Stężenie prolaktyny może się zmieniać nawet z godziny na godzinę, dlatego w celu ujednolicenia wyników, badanie najlepiej przeprowadzić rano na czczo. Jeśli jest to niemożliwe, od ostatniego posiłku powinna upłynąć przynajmniej godzina (przyjmowanie pokarmu podnosi poziom prolaktyny).
Kolejnym problemem jest występowanie prolaktyny w surowicy w różnych postaciach – jako pojedyncza cząsteczka, ale także jako dimery, trimery, polimery i kompleksy immunologiczne. Wszystkie formy poza pojedynczą wykazują niską aktywność fizjologiczną, ale podwyższają wynik oznaczeń laboratoryjnych. Dlatego bardzo ważna jest ocena wyniku laboratoryjnego w powiązaniu ze stanem pacjenta/pacjentki – leczyć powinno się chorobę/dolegliwość, nie wynik laboratoryjny.
Podstawą dalszej diagnostyki jest próba stwierdzenia przyczyny nadmiaru hormonu. Jeśli potencjalna przyczyna jest odwracalna, należy spróbować ją usunąć (np. odstawić leki) i ponownie po kilku tygodniach wykonać badanie.
Jeśli na podstawie wywiadu nie da się ustalić przyczyny hiperprolaktynemii, powinno się wykonać badania dodatkowe:
• test ciążowy (kobiety)
• TSH, T3, T4 (w celu wykluczenia pierwotnej niedoczynności tarczycy - uwaga! wtórna niedoczynność nie powoduje hiperprolaktynemii)
• mocznik i/lub kreatynina (w celu wykluczenia niedoczynności nerek)
• próby wątrobowe
Jeśli przyczyna hiperprolaktynemii nadal nie jest znana i/lub jeśli poziom prolaktyny przekracza 200 ng/ml, należy wykonać badanie radiologiczne okolic siodła tureckiego - TK (tomografię komputerową), a lepiej NMR (tomografię rezonansu magnetycznego). Dawniej stosowany rentgenogram siodła tureckiego jest mniej przydatny. Badania te mają na celu odróżnienie hiperprolaktynemii organicznej, wywołanej przez guz przysadki (najczęściej jest to łagodny gruczolak) od czynnościowej, będącej efektem nadmiernej reakcji wydzielniczej na bodźce (np. stres).
Test z metoklopramidem (MTC)
W tym badaniu wykorzystuje się ośrodkowe antydopaminergiczne działanie metoklopramidu. Wydzielanie prolaktyny nie jest wówczas hamowane przez dopaminę. Test przeprowadza się następująco: podaje się doustnie 10 mg metoklopramidu i bada stężenia prolaktyny w próbkach krwi pobranych w 0, 60 i 120 min testu.
W warunkach prawidłowych stężenie prolaktyny rośnie 2-5 razy po 60 min i wzrost w tych granicach utrzymuje się przez kolejną godzinę.
W przypadku gruczolaka, uszkodzenia podwzgórza, braku endogennej dopaminy i nadczynności tarczycy brak jest zwykle odpowiedzi na metoklopramid lub jest ona niewielka. W przypadku hiperprolaktynemii czynnościowej następuje bardzo silny (nawet 10-krotny i większy) wzrost poziomu prolaktyny.
W wielu krajach test z metoklopramidem nie jest stosowany – w celu wykrycia gruczolaka przysadki stosuje się jedynie (bardziej wiarygodne) badania radiologiczne.
Leczenie
Hiperprolaktynemia polekowa
W przypadku hiperprolaktynemii wynikającej z przyjmowania leków można rozważyć przerwanie ich przyjmowania (niekiedy, szczególnie gdy przyjmowane są leki psychotropowe, jest to trudne do przeprowadzenia) lub zmianę na leki mniej wpływające na poziom prolaktyny.
W przypadku części leków podwyższających poziom prolaktyny można jednocześnie podawać bromokryptynę, ale nie zawsze jest to możliwe - np. bromokryptyna znosi lub osłabia działanie antagonistów receptora dopaminowego (w tej grupie mieści się wiele leków psychotropowych). Osłabienie ich działania (zwłaszcza nagłe) może prowadzić do nawrotu zaburzeń psychicznych.
Hiperprolaktynemia wywołana zaburzeniami czynności nerek, wątroby, tarczycy
W tym przypadku należy leczyć chorobę podstawową – skutkiem tego powinna być normalizacja poziomu prolaktyny.
Hipreprolaktynemia spowodowana guzem przysadki
Gruczolaki przysadki (prolactinoma) są łagodnymi guzami produkującymi prolaktynę. Umownie podzielono je na mikrogruczolaki (= microprolactinoma, średnica poniżej 10 mm) i makrogruczolaki (= macroprolactinoma, powyżej 10 mm). Guzy typu microprolactinoma, nawet nie leczone, w większości zachowują stabilność i w zakresie ilości wydzielanej prolaktyny, i jeśli chodzi o wielkość guza. Makrogruczolaki zawsze wymagają leczenia ze względu na możliwość rozwoju dolegliwości związanych z rozmiarem guza (głównie bólów głowy, zaburzeń pola widzenia).
Leczeniem pierwszego rzutu w przypadku gruczolaków jest terapia farmakologiczna agonistami dopaminy (np. bromokryptyna). Zwykle powoduje to zmniejszanie się guza, choć niekiedy leczenie farmakologiczne nie jest skuteczne. Ponadto po przerwaniu farmakoterapii może wystąpić ponowny wzrost guza.
Alternatywą podawania leków jest leczenie chirurgiczne, niestety również często następuje nawrót guza (w ok. 40-80% przypadków; częściej u chorych z makrogruczolakiem). Dlatego często po usunięciu guza kontynuuje się farmakoterapię agonistami dopaminy. Przy dużych makrogruczolakach zabieg chirurgiczny bywa łączony z radioterapią.
Występują też guzy przysadki nie produkujące hormonów. Podwyższają poziom prolaktyny np. poprzez mechaniczny ucisk na szypułę przysadki. W tym przypadku terapia farmakologiczna agonistami dopaminy nie daje rezultatów (w postaci zmniejszania guza). Poziom prolaktyny zwykle zmniejsza się przy farmakoterapii niezależnie od przyczyny hiperprolaktynemii.
Leczenie farmakologiczne
Farmakoterapię stosuje się w przypadku hiperprolaktynemii czynnościowej, a także jako leczenie pierwszego rzutu przy gruczolakach przysadki. Zastosowanie znajdują leki będące agonistami dopaminy (tzn. pobudzające receptory dopaminowe tak jak dopamina – i w ten sposób wpływające na hamowanie wydzielania prolaktyny).
Bromokryptyna (Bromergon®, Bromocorn®, Ergolaktyna®, Parlodel®to podstawowy i najczęściej stosowany lek tej grupy. Często wywołuje uciążliwe działania niepożądane, m.in. nudności, wymioty, zawroty i bóle głowy. Próbuje się to ograniczać poprzez odpowiednie stosowanie leku: rozpoczyna się od małych dawek na noc i stopniowe zwiększa do dawki terapeutycznej, lek przyjmuje się z posiłkiem. Bromokryptyna ma stosunkowo krótki okres półtrwania i czasem zachodzi konieczność stosowania jej nawet 2-3 razy dziennie. Czasem jest lepiej tolerowany przy podawaniu dopochwowym, bywają jednak osoby, które nie tolerują go żadną drogą. Przy prawidłowym doborze dawki poziom prolaktyny normalizuje się zwykle w ciągu kilku dni, natomiast normalizacja cyklu krwawień trwa ok. 2 miesiące (czasem nawet do roku). U mężczyzn stężenie testosteronu zaczyna wzrastać zazwyczaj po ok. 3 m-cach terapii.
Chinagolid (Norprolac®– wykazuje mniejsze objawy uboczne i silniejsze niż bromokryptyna działanie. Jest bardziej niż bromokryptyna wybiórczy (działa głównie na receptor D2, odpowiedzialny w przysadce za hamowanie wydzielania prolaktyny, podczas gdy bromokryptyna działa również na receptor D1, co nie wpływa na poziom prolaktyny, a jest odpowiedzialne za część działań niepożądanych).
Kabergolina (Dostinex®– podobna w działaniu do leku poprzedniego. Ma bardzo długi okres półtrwania, dzięki czemu może być podawana tylko 1-2 razy w tygodniu.
Pergolid (Permax®– stosowany głównie w terapii choroby Parkinsona, choć ma też działanie obniżające poziom prolaktyny. Nie przewyższa w sile działania bromokryptyny.
Wit. B6 – stosowana w dużych dawkach zmniejsza poziom prolaktyny. Nie jest w tym celu stosowana leczniczo.
Czesc info ze strony:
www.mamo-tato.pl/article_show.php?a_id=16&s_id=1&ss_id=3
Wg przelicznika wynik z przed obciążenia jest w normie,,zaś po obciążeniu nie.Najlepiej konsultacja z ginekologiem -endokrynologiemOstatnia edycja: - http://www.forumginekologiczne.pl/forum/blagam-o-pomoc-czy-lekarz-mial-racje/watek/60465/1.html#p407621http://www.forumginekologiczne.pl/forum/blagam-o-pomoc-czy-lekarz-mial-racje/watek/60465/1.html Błagam o pomoc czy lekarz miał racje?
Wynik jest w tej jednostce mIU/l. Lekarka która zleciła mi to badanie poinformowała mnie że trzeba by na czczo i że dzień wcześniej nie wolno współżyc, wiedziałam też iż stres podnosi poziom prolaktyny. Badanie miałam przeprowadzone w prawidłowych warunkach, nie jadłam ani nie piłam wcześniej, ani nie współżyłam. Właśnie z internetu dowiedziałam się że wynik jest nie prawidłowy gdyż po godzinie zamiast pięciokrotnie stężenie prolaktyny wzrozsło u mnie prawie dwudziestokrotnie wiem też że po 120 minutach stężenie powinno nadal rosnąc a u mnie spadło.. Niewiem co myślec o tym, bo jeśli wynik jest nieprawidłowy to powinnam przyjmowac jakieś lekarstwa. zastanawiam się nad powtórzeniem badań ale jest ono bardzo kosztowne i nie wiem czy bez skierowania zostanie ono przeprowadzone, gdyż zwykle punkty pobrań są czynne najwyżej godzine lub dwie (rzadko) a to badanie wymaga pobrań co godzine
Ostatnia edycja: - http://www.forumginekologiczne.pl/forum/blagam-o-pomoc-czy-lekarz-mial-racje/watek/60465/1.html#p407622http://www.forumginekologiczne.pl/forum/blagam-o-pomoc-czy-lekarz-mial-racje/watek/60465/1.html Błagam o pomoc czy lekarz miał racje?
Ten wynik nie jest prawidlowy. Mam gruczolaka przysadki i moj wynik prl to 7,5 a prl po MTC 318. Czyli kilkadziesiat razy wiekszy a max moze byc 5 razy wiekszy. Skonsultuj to z innym lekarzem. Laboratorium ma kopie Twoich wyników wiec zwróc się do nich, wydrukują Ci je jeszcze raz.
Ostatnia edycja: - http://www.forumginekologiczne.pl/forum/blagam-o-pomoc-czy-lekarz-mial-racje/watek/60465/1.html#p407623http://www.forumginekologiczne.pl/forum/blagam-o-pomoc-czy-lekarz-mial-racje/watek/60465/1.html Błagam o pomoc czy lekarz miał racje?
czytałam że mogą by depresje z tego, pozatym mam bóle głowy czasem bardzo silne. A to może byc gruczolak czytałam że gruczolak jest jak prolaktyna jest mniej niż 5 razy podwyższona..?
Ostatnia edycja: - http://www.forumginekologiczne.pl/forum/blagam-o-pomoc-czy-lekarz-mial-racje/watek/60465/1.html#p407624http://www.forumginekologiczne.pl/forum/blagam-o-pomoc-czy-lekarz-mial-racje/watek/60465/1.html Błagam o pomoc czy lekarz miał racje?
A jeżeli ja te wyniki miałam robione ostatniego sierpnia to laboratorium czyma jeszcze kopie??
Ostatnia edycja: - http://www.forumginekologiczne.pl/forum/blagam-o-pomoc-czy-lekarz-mial-racje/watek/60465/1.html#p407625http://www.forumginekologiczne.pl/forum/blagam-o-pomoc-czy-lekarz-mial-racje/watek/60465/1.html Błagam o pomoc czy lekarz miał racje?
- http://www.forumginekologiczne.pl/forum/blagam-o-pomoc-czy-lekarz-mial-racje/watek/60465/1.html#p407626http://www.forumginekologiczne.pl/forum/blagam-o-pomoc-czy-lekarz-mial-racje/watek/60465/1.html Błagam o pomoc czy lekarz miał racje?
Ja mam gruczolaka stwierdzonego na rezonansie a prl po mtc ponad 40 razy wieksza niz zwykla prl. Nie ma reguły.
Ostatnia edycja: - http://www.forumginekologiczne.pl/forum/blagam-o-pomoc-czy-lekarz-mial-racje/watek/60465/1.html#p407627http://www.forumginekologiczne.pl/forum/blagam-o-pomoc-czy-lekarz-mial-racje/watek/60465/1.html Błagam o pomoc czy lekarz miał racje?
A czy to badanie jest jeszcze aktualne skoro miałam je robione pod koniec sierpnia?? Czy lekarka uzna je jeszcze za aktualne???
Ostatnia edycja: - Gość
- Szyjka macicy
- Pozytywny test ciążowy z moczu a z krwi negatywny
Witam. W lutym opóźniała mi sie @ zrobiłam kilka testów...
- Ciąża?
Witam, mam poważny problem. Mam nieregularne okresy, spóźniają się...
- Czy jestem w ciąży???
Witam was! Otóż mam problem i proszę was o pomoc!Od 2 miesięcy...