Serwisy Medforum

Reklama

Forum: Ginekologia - forum dla rodziny i pacjenta

(3)

Ginekologia - forum dla rodziny i pacjenta

Temat: dziedziczenie zespołu Downa (3)

• 17.11.2008 23:02:00

Witam. Czy moż ktoś z Was orientuję się w tym temacie, mój teść miał brata z zespołem downa czy urodzenie przeze mnie chorego dziecka jest bardziej prawdopodobne??? Prosze o odp. Pzdr i dziekuje

Ostatnia edycja: 17.11.2008 23:02:00
  • 18.11.2008 08:55:00

CZY ZESPÓŁ DOWNA JEST DZIEDZICZNY?

Bardzo sporadycznie, a tylko czasami rodzinnie i stanowi on około 2% przypadków. Aby ustalić, w których rodzinach jest zespół Downa jest odziedziczony, konieczne jest określenie formy nieprawidłowego kariotypu u dziecka. Jeśli kariotyp dziecka ma formę translokacyjną trisomii 21, należy wykonać kariotypy rodziców. Część z nich może być nosicielem translokacji i wówczas istnieje zwiększone prawdopodobieństwo powtórzenia się zespołu Downa w kolejnej ciąży, bo u nosiciela translokacji, niezależnie, czy to jest mama czy tato, stale produkowane są niezrównoważone genetycznie gamety z dodatkowym chromosomem 21, które po zapłodnieniu mogą dać początek kolejnemu dziecku z zespołem Downa. Wówczas mówimy o dziedziczeniu zespołu Downa. Są to jednak sytuacje wyjątkowe i ograniczone do form translokacyjnych zdrowych rodziców, czyli samych nie będących z zespołem Downa. Istnieją ostatnio poznane bardzo rzadkie formy przegrupowań materiału chromosomu 21. prowadzące do duplikacji krytycznego regionu małej części samego chromosomu 21. i odziedziczalność tej zmiany może być wysoka. Należy dodać, że zespół Downa może być przekazywany przez kobiety z zespołem Downa, które mają zachowaną płodność.

Jeśli chcecie mieć pewność,czy planowana ciąża będzie prawidłowa,wykonajcie przed ciążą badanie kariotypu w por. genetycznej[badanie jest płatne]

Ostatnia edycja: 18.11.2008 08:55:00
  • 18.11.2008 12:57:00

Bardzo dziękuję za odpowiedź, trochę mnie uspokoiła. Pozdrawiam

Ostatnia edycja: 18.11.2008 12:57:00

Zobacz inne dyskusje

• Przeczytaj komentowaną treść: Żele i płyny do higieny intymnej - czym...
  • Kochane, badanie histopatologiczne wycinka sromu wykazało (pierwotne podejrzenie...
  • dopadło mnie to cholerstwo drugi raz w ciagu pół roku. za pierwszym razem...
  • prosze o odpowiedz
  • Polecamy

http://static2.medforum.pl/cache/logos/0050_08-02-29_0004-W300H200.jpgFot. medforumPęknięcie torbieli jajnika
    Przerwanie ciągłości torebki torbieli jajnika.
    Twoja sugestia