Serwisy Medforum

Reklama

Forum: Ginekologia - forum dla rodziny i pacjenta

(3)

Ginekologia - forum dla rodziny i pacjenta

Temat: Gruczoł Bartholina - rehabilitacja po wycięciu cysty (torbiela) GB (27)

• 24-11-2008 11:19:00

Zakładam ten nowy temat, bo nigdzie nie znalazłam informacji na temat tego jak wygląda dochodzenie pacjentek po wycięciu (całkowitym usunięciu) cysty Gruczołu Bartholina, czy zażywają jakieś anybiotyki, jak długo trwa wyleczenie i zagojenie ran itp.

Ja już siedzę 5 tydzień na zwolnieniu po wycięciu cysty gruczołu Bartholina i nie wiem kiedy do siebie dojdę. Mimo to polecam wszystkim operacje, aby się nie zastanawiały i nie zwlekały. Ja zwlekałam i zastanawiałam się 4 lata i przez ten czas wyhodowałam sobie 8 cm cystę z odgałęzieniami. Może gdybym wcześniej ją usunęłam nie musiałabym teraz do siebie tak długo dochodzić. Jutro minie cztery tygodnie po operacji. Same przygotowania i operacja jest bezproblemowa, gorzej po. Ja wybudziłam się z potwornym bólem po wycięciu. Brałam środki przeciwbólowe co 3-4 godziny. Następnego dnia po operacji okazało się, iż wszystko mam niemiłosiernie spuchnięte. Opuchlizna była od dołu brzucha (od początku zewnętrznej wargi) do otworu odbytu. Do tej pory mam tę opuchniętą wargi, którą mi rekonstruowali oraz nie mogę nadal chodzić a już siedzieć. Ciągle mi ropa z tego wycieka i nie wiem co z tym robić. lekarz mówi, iż z czasem to powinno minąć, ale sam jest zdziwiony, że to tak u mnie przebiega. Szwy jeszcze czułam przed ostatnim weekendem, nie rozpuściły się, choć część (3) z nich miałam wyciągane po tygodniu. Przypuszczano, iż może one są przyczyną tej opuchlizny. Przez 10 dni brałam antybiotyk do ustnie, później po wyjściu ze szpitala pryskałam antybiotykiem w sprayu. Mimo, iż przemywam w rewanolu i korze dębowej nadal mam opuchliznę, choć zdecydowanie mniejszą. Nadal mam zdrętwiałą i obolałą całą stronę, po której mi usunięto. Nawet w czasie wypróżniania mnie boli, a nie mówiąc już przy myciu. Może ktoś z Was mi coś na to poradzi, co mam zrobić z tymi upławami ropnymi. Czy ktoś też tak długo się po tym męczył? Pozdrawiam

Ostatnia edycja: 24-11-2008 11:19:00
  • 30-09-2011 13:13:35

ja nie miałam, nie miałam wyłuszczania torbieli. może tobie usuwali cały gruczoł, nie tylko cystę ale narząd czyli gruczoł. napisz w jakim momencie miałaś tę operacje robioną czy w momencie kiedy cię bolało czy też nie. jak jest torbiel to nie ma bólu, prawdopodobnie można wtedy nawet wyłuszczyć (usunąć) cały gruczoł, lub tylko torbiel. jak jest juz ropień jest okropny ból wtedy ropień nacina się i zakłada sączek.

ja miałam tylko opróżnianie ropnia poprzez zabieg marsupializacji, u mnie to występuje już bodajże 5 raz, postępowanie jest takie samo, również przyjmowanie antybiotyków, głownie gynalgin metronidazol, i doksycyklinę, przez około dwa tygodnie, rehabilitacja po zabiegu, w sumie to przez kilka dni robiłam irygacje i podmywania z tantum rosa żeby wypłukać pozostałości, po antybiotykach od razu włączyłam probiotyki, szwy nosiłam równiusieńki miesiąc, rozpuszczalne, chociaż lekarze nie mogli zdecydować się jakie rzeczywiście je mam, czy do usunięcia czy się rozpuszczą, w internecie doczytałam ze na błonach śluzowych tylko rozpuszczalne. cała procedura z leczeniem, trwa miesiąc, to też w zależności od tego jak się goi. nie miałam bólu po zabiegu. normalnie mogłam wstać do łazienki. Na obrzęk opuchliznę lekarz kazał stosować okłady z lodu, a jak już było dobrze to robiłam chyba raz irygacje czy dwa razy żeby wypłukać pozostałości, również z zaleceń ginekologa. potem było już normalne codzienne podmywanie się. nie było żadnych upławów.

• 11-10-2011 12:53:38

Dzisiaj mija u mnie 5 dzień po wycięciu cysty gruczołu Bartholina, miała ona 3 cm, (wcześniej miałam 2 razy nacinany ropień) Usuwano operacyjnie na ogólnym znieczuleniu, ból po usunięciu jest straszny po operacji leżałam i wyłam przez cały dzień do wczoraj byłam na proszkach przeciwbólowych ale dzisiaj już jest lepiej. Boli przy siadaniu, zmianie pozycji ale można wytrzymać. Lewą stronę mam opuchniętą i zdrętwiałą cały czas i ciągle cieknie z tego ropa. Nie wiem kiedy to się całkowicie zagoi ale coś czuje, ze nie szybko. Przemywam to rewanolem i czekam na ten dzień kiedy będę mogła powiedzieć koniec koszmaru! Czy występują jakieś powikłania po usunięciu tej cysty?

• Początkująca
    Zalogowani użytkownicy mają możliwość budowania własnego statusu na forach grupy Medforum.
    Po napisaniu odpowiedniej ilości postów przy avatarze pojawi się odpowiedni status.
      Początkujący/ca - mniej niż 100 postów
      Wtajemniczony/na - pomiędzy 101 a 300 postów
      Forumowicz/ka - pomiędzy 301 a 1200 postów
      Komentator/ka - pomiędzy 1201 a 3600 postów
      Lider/ka opinii - pomiędzy 3601 a 6000 postów
      VIP - więcej niż 6001 postów
    10-11-2011 18:15:09

Bardzo n mnie interesuje jak wygląda sama procedura zabiegowa usunięcia cysty, lub usunięcia całego gruczołu (rozważam te opcje, gdyż jestem po 2 krotnym nacinaniu ropnia i chce mieć św. spokój)

-ile dni spędza się w szpitalu,
    -jakie znieczulenie?
    -ile trwa rehabilitacja?

Mam aktualnie torbiel, zmianę niezapalną, o wielkości od wiśni do śliwki (zmienia się), z którą chodzę już...zgroza...kilkanaście miesięcy...ale właściwie to mi w niczym nie przeszkadza. (Wcześniej miałam ropień i różnica była kolosalna- wyłam z bólu i nie mogłam chodzić.)

Ze swojej strony mogę powiedzieć, że nacinanie, oczyszczanie ropnia i obszycie to pikuś. Zabieg trwa 15-30minut, następnego dnia wychodzi się do domu, a po tygodniu wraca na wyjęcie "sączka", wszytko goi się szybko i bezboleśnie. Ogólnie świetna sprawa, jeśli ktoś nie ma czasu na "zaleganie" w szpitalnym łóżku i dłuugą rekonwalescencję... Jednak u mnie problem systematycznie powraca i zastanawiam się nad bardziej radykalnym zabiegiem i tu chciałabym się kogoś poradzić...czy warto? Bo wolałabym uniknąc tak głębokiej ingerencji, poza tym nie mogę sobie pozwolić na kilkudniowy pobyt w szpitalu ze wzgl. na obowiązki..:/

• 13-12-2011 16:55:41

Jeśli nie za późno to może coś przybliżę jak to u mnie było, znieczulenie miałam ogólne, zabieg trwał ze 40 minut a w szpitalu leżałam 4 dni. Po operacji jestem już 3 miesiące i niby juz wszystko jest ok ale czasami coś jeszcze zaboli, i ta strona po której był wycinany gruczoł a dokładnie to miejsce jest trochę drętwe, jeszcze miesiąc temu lekarz mówił ze to normalne ale wątpię że to minie. Miałam wcześniej nacinany ropień dwa razy, faktycznie szybko się goiło ale ten ból co był przed nacięciem to jakaś masakra wiec uważam że warto usunąć cały gruczoł i mieć spokój na zawsze. A rehabilitacja po usunięciu całego gruczołu trwa niestety długo, powoli się goi, przez tydzień bardzo boli, potem jest coraz lepiej ale na sex jeszcze sie nie odważyłam a mineło juz 3 miesiące... ale i tak uważam że warto raz przecierpieć niż do tego wracać i męczyć się za każdym razem

• 20-12-2011 17:06:01

Witam Was dziewczyny.

Mnie również to świństwo dopadło.
    W czerwcu minął dokładnie rok od wyłuszczenia torbieli gruczołu. Jest w miarę ok, chociaż zdaje sobie sprawę, że już nigdy nie będzie tak jak kiedyś... Pierwszy tydzień po operacji jak najgorszy, potem już coraz lepiej. PO 2,5 msc zdecydowałam się na sex i niestety ból ból ból, tak naprawdę to do tej pory podczas stosunku czuję dyskomfort... No dodatek podczas tegorocznych wakacji bartholini znowu dał o sobie znać po tylko tym razem po stronie prawej, mój ginekolog zalecił usunięcie operacyjne gruczołu... stanowczo odmówiłam, nie chce drugi raz przez to przechodzić, wybieram się do innego lekarza zaczerpnąc opini i wyleczyć to możliwie innymi środkami... tylko nie operacja

• 29-01-2012 18:15:57

Nie wiem, czy jeszcze tutaj ktoś zaglada,bo to już styczeń,ale może ... .Jestem już 10 dzień po usunięciu cysty.U mnie to była zastoinowa i nie bolala.Po operacji dowiedzialam się,że miala ok 6 cm i była bardzo ukrwiona.Niepokoi mnie to,że do tej pory leci żywa krew.Rano to taki mały krwotok.Opuchlizna trzyma i ta część jest twarda.Dziewczyny, czy to normalne.Wiem,że rehabilitacja jest długa ale ta krew mnie martwi.Do ginekologa idę we wtorek.

• 21-03-2012 15:17:02

mnie także to dopadło.. a mam dopiero 15 lat. Dostałam skierowanie i jutro jadę do szpitala, chociaż nie wiem jak tam dotrę jak ból jest taki że nie daje rady wstać z łóżka. Z tego co czytam to chyba tylko wypróżnią mi gruczoł.
    To jest pod znieczuleniem miejscowym czy ogólnym ? ile dni mniej więcej jest się w szpitalu ? i co z miesiączką ?..

• 21-03-2012 22:49:38

Witajcie, ja właśnie dzisiaj wróciłam ze szpitala. Miałam nacięcie i czyszczenie ale niestety pękło naczynko bo te miejsca są bardzo ukrwione i musieli mnie zszyć. Niestety ten zabieg jest bez znieczulenia, ponieważ jete stan zapalny i ropa a w takim przypadku znieczulenie nie działa. Jak czytam to forum to jestem przerażona, że tak długo z tym czekacie. Mi zmiany pojawilay sie w piatek rano i jeszcze nie bolało ale po połdniu już byłam u lekarza a wieczorem w szpitalu, niestety weekend więc przyjeli mnie dopiero w poiedzialek i od razu zrobili zabieg.

• 15-06-2012 10:41:14

Witajcie!!
    Ja miałam 15 dni temu wycięcie gruczołu i pękł podobno po operacji. 2 dni ogromnego bólu i masę antybiotyków. Niestety z rany cały czas sączy się ropa i miejsce jest cały czas mocno opuchnięte. 2 dni temu wyszłam ze szpitala i teraz nie wiem co z tym robić. Rana jest otwarta bo ściągnęli mi szwy i kazali przemywać wodą utlenioną i psikać antybiotykami miejscowymi.
    Czy któraś z was może mi powiedzieć ile może to trwać. Czy można wywrzeć na lekarzach jakieś dodatkowe reakcję tzn badania ... czy coś takiego. Właściwie to jestem załamana rana jest otwarta i wygląda paskudnie.
    Dajcie znać czy któraś z was miała podobną sytuację.

Zobacz inne dyskusje

• Wątek: ktg
    Czy to ktg jest w porządku? Z gory bardzo dziekuje za odpowiedz.
  • zawiedziona82
    Witam, wiem nie jestem z nowym wątkiem, ale z tematem bardzo nurtującym i...
  • WitamPoprzedniej nocy kochalem sie z dziewczyna. Po wszystkim wyciagajac prezerwatywe mialem...
  • Cześć dziewczyny, proszę o Wasze wsparcie. Rok temu – wrzesień 2013r....
  • Polecamy

http://static2.medforum.pl/cache/logos/MYA17827_kobieta_laptop_kominek_ojoimages_cr-W300H200.jpgFot. ojoimagesWpływ menopauzy na starzenie się skóry
    Estrogeny uczestniczą w wielu zjawiskach immunologicznych...
    Twoja sugestia