Ginekologia - specjalista radzi, dla pacjenta

Najnowsze na forum
Oceń forum: 
 (2.9)
      Ginekologia - specjalista radzi, dla pacjenta
       O grupie Forum  Wiadomości (376) Artykuły (160) Porady (103) Społeczność (7137) Szukaj  

Forum - Ginekologia - specjalista radzi, dla pacjenta

Komórki ASC-US [12]

• Najnowszy komentarz w tym wątku
      •  
      • Dodano: 18-12-2009, 23:12
      •  
      •  
      •  
      •  
      Witam, mam prośbę o interpretację wyniku badania, mojej mamy- 56l., odebrała wynik i ma powtorzyc za dwa mies,po leczeniu przeciewazaplnym lactovaginelem i cos jeszcze,oraz próbie hormonalnej?. dodam ze opróćz tego- nie wiem jak to napisać
      "wypada jej macica"czy jakos tak?:

wynik: Program wczesnego wykrywania raka szyjki macicy.

Zawiadamiamy,ze wykonany rozmaz jest odpowiedni do oceny warunkowo.
      Przyczyny:
      -brak komórek z kanału szyjki
      Stwierdzono obecność nieprawidłowych komórek nabłonkowych.

Szczególowy opis:
      Inne zmiany nienowotworowe (odczynowe i naprawcze): zmiany odczynowe związane z atrofią z zapaleniem.
      Komórki nabłonka płaskiego: nieprawidłowe komórki nabłonka płąskiego (ASC)- nieokreślonego znaczenia (ASC-US)

zalecenia: powtorzenie badania cytol. po leczeniu przeciwzapalnym, po próie hormonalnej.

Proszę o pomoc i interpretację, nie ma tu info jaka to grupa cytologiczna, II czy III nie wiem. i wszystko jest niezrozumiałe, a lekarz stwierdzila ze dobrze nie jest ale po nowym roku zrobimy jeszcze raz i mamy sie nei martwić na zapas...
      • Dodano: 04-12-2008, 13:33
      •  
      •  
      •  
      •  
      Witam. Miałam robiona cytologię 8 miesięcy temu. Wynik II stopień, ASC-US. Mój lekarz to zbagatelizował dlatego powtórnie zrobiłam cytologie dopiero teraz.Miałam jeszcze robioną kalposkopie (czy jakoś tak)Nic nie wykazała. Jestem przerażona bo wiem, że istnieje możliwość zachorowania na raka. Moja mama zmarła na tego raka. Proszę o pomoc co to może być. Jakie jest zagrożenie?Prosze o pomoc.
      • Dodano: 04-12-2008, 17:43
      •  
      •  
      •  
      •  
      ASCUS - atypowe komórki nabłonka płaskiego szyjki macicy o nieokreślonym znaczeniu - wynik badania cytologicznego według systemu Bethesda, świadczący o tym, że w rozmazie znaleziono nietypowe komórki nabłonka płaskiego, których cechy są na tyle słabo wyrażone, że nie można ich zakwalifikować do grupy dysplazji, wymagają jednak ponownej oceny kolejnego rozmazu cytologicznego, pobranego najczęściej po 3-6 miesiącach.

Skoro nie wiesz co wykazała kolposkopia to dlaczego zakładasz najgorsze. Faktem jest, że skoro twoja mama zmarła na raka to powinnaś być pod stałą kontrolą lekarską i wykonywać badania. Gdybyś wiedziała co wykazało badanie to może mogłabym ci coś więcej napisać. A najlepiej o wszystko pytać lekarza bo po co się pózniej stresować.

anka

• Dodano: 05-12-2008, 10:35
      •  
      •  
      •  
      •  
      Na poczatku dziekuję za odpowiedź. A o wyniku kolposkopi rozmawiałam z lekarzem. Powiedział, że nie widać tam zmian patologicznych lecz nie wie co jest w samym kanale.Tylko zastanawia mnie jedno, czy te komórki moga oznaczać coś innego np. jakieś zapalenie bakteryjne lub jakieś wirusa coś co nie jest związane z rakiem.Tego pytania nie zadałam lekarzowi, poprostu w takim stresie nie zawsze myśle logicznie.A teraz ciągle te pytanie mnie dręczy i nie moge znaleść na nie nigdzie odpowiedzi. Jeszcze raz proszę o poradę i z góry dziekuję.
      • Dodano: 05-12-2008, 10:59
      •  
      •  
      •  
      •  
      Zazwyczaj ASCUS ocenia się powtórnie po 3 miesiącach. Jeżeli powtórne badanie wciąż wykazuje oznaki nieprawidłowości, zaleca się wziernikowanie pochwy z biopsją.

Oczywiści, że te komórki mogą oznaczać jakieś zapalenie lub wirusa, może warto byłoby zrobić również test na hpv.

Nie martw się, jesteś pod opieką lekarza, robisz badania więc tak nagle nie zrobi się nowotwór, a jeżeli nie dalej dręczy cię to pytanie, zadzwoń do lekarza.

Pozdrawiam.

anka

• Dodano: 05-12-2008, 14:07
      •  
      •  
      •  
      •  
      Dziękuję bardzo za szybka odpowiedź. Szczerze mówiąc trochę uspokoiły mnie te informacje. Nie słyszalam wcześniej nic na temat tych testów ale napewno je zrobie. Nie wiem tylko czy można je przeprowadzić u lekarza czy potrzebne jest jakieś skierowanie od lekarza.Jak narazie pozostaje mi cierpliwie czekać na wyniki cytologii.
      • Dodano: 05-12-2008, 17:26
      •  
      •  
      •  
      •  
      Podam ci stronę na której możesz odszukać miejscowości, gdzie można kupić i wykonać test na hpv, może znajdziesz tam swoje miasto, ale z tego co się orientuję to test można kupić w aptece i zrobić u swojego lekarza, nie trzeba mieć żadnego skierowania.

http://www.test-hpv.pl/component/option,com_catalog/Itemid,278/

ale poczekaj na wynik cytologi, chociaż cytologia tylko w 15% może wykryć tego wirusa.

anka

• Dodano: 18-12-2008, 22:35
      •  
      •  
      •  
      •  
      TAK OBOWIĄZKOWO ZRÓB TEST NA OBECNOŚC HPV !!!

TRZEBA GO KUPIC I PÓJŚC DO LEKARZA A ON JUŻ POWIE CO DALEJ ZROBIĆ

JA MIAŁAM JUŻ PTZECI RAZ ROBIONĄ CYTOLOGIE I WYSZŁĄ MI PO RAZ TRZECI GRUPA III I WYNIK ASC-US, PO PIERWSZYM WYNIKU DOSTAŁAM LEKI PO DRUGIM LEKARZ ZROBIŁ MI KOLPOSKOPIE I NICZEGO SIE NIE DOPATRZYŁ ZERO ZMIAN WIĘC ZNÓW DOSTAŁAM LEKI I TERAZ ZROBIŁAM CYTOLOGIE TRZECI RAZ I ZNOWU WYNIK JEST TEN SAM WIĘC KAZAŁ KUPIĆ TEST WŁASNIE GO ZROBIŁAM I CZEKAM NA WYNIK........

NIE MARTWCIE SIE DZIEWCZYNY II GRUPA TO JESZCZE NIE KONIEC ŚWIATA NAJWAŻNIEJSZE ŻE CHODZICIE DO LEKARZA I JESTEŚCIE POD KONTROLĄ LEKARZ MI POWIEDZIAŁ ŻE OD TAKIEGO WYNIKU CYTOLOGI DO RAKA I SMIERCI TO POTRZEBA 15 LAT I NIE CHODZIDZIĆ DO LEKARZA..
      • Dodano: 11-10-2009, 00:07
      •  
      •  
      •  
      •  
      Ja też mam III grupę cyt i ASCUS. Załamałam się, ale dzięki tej stronie jakos mi lżej i juz nie mam takich obaw jak do tej pory.Pozdrawiam wszystkie TRÓJECZKI wink MALUTKA smile
      • Dodano: 28-11-2009, 14:54
      •  
      •  
      •  
      •  
      ja również mam ascus III,wyszło mi to teraz jak odebrałam wyniki od ginekologa,jestem strasznie załamana dostałam skierowanie na jakies badanie,jeśli ktoś już to przechodził lub jest w takiej samej sytuacji chciałabym sie dowiedzieć coś na ten temat ascusa,leczenia i wogóle
      • Dodano: 18-12-2009, 20:05
      •  
      •  
      •  
      •  
      witam wszystkie dziewczyny,miałam wynik ascus III,i chciałm powiedzieć że mialam robioną kalposkopie i wycinek z szyjki macicy do badania histopatologicznego i wszystko jest ok niema żadnych komurek rakowych i podobnych strasznych rzeczy,strasznie sie bałam czekając 2 tyg.na ten wynik nieśpiąc po nocach i wogóle,pisze dlatego żeby przekazać wam dziewczyny że mając taki wynik może to być poprostu stan zapalny tak jak u mnie pozdrawiam wszystkie dziewczyny które mają ten wynik i bardzo się boją i życze dużo zdrówka!! razz

Podobne dyskusje

Ankieta

Co znaczy słowo amenorrhoea primaria?

Konkurs na forum
      Konkurs tematyczny