Zaloguj
Reklama

Forum: Kobieta i zdrowie

Temat: Wypadanie narządów rodnych (16)

 • Wypadanie narządów rodnych
  Zalogowani użytkownicy mają możliwość budowania własnego statusu na forach grupy Medforum.
  Po napisaniu odpowiedniej ilości postów przy avatarze pojawi się odpowiedni status.
   Początkujący/ca - mniej niż 100 postów
   Wtajemniczony/na - pomiędzy 101 a 300 postów
   Forumowicz/ka - pomiędzy 301 a 1200 postów
   Komentator/ka - pomiędzy 1201 a 3600 postów
   Lider/ka opinii - pomiędzy 3601 a 6000 postów
   VIP - więcej niż 6001 postów

  Wiadomo, ze jest taki problem, jednak wiele kobiet go bagatelizuje nie wiedząc o tym, ze przy wypadaniu narządów rodnych może wypaść również odbytnica, układ moczowy.

  Dolegliwość ta dotyka jedną na dziesięć kobiet, ale mimo to nadal jest tematem tabu. Na czym polega całkowite wypadanie macicy i pochwy oraz jak sobie pomóc?
  Dolegliwość wypadania macicy i pochwy najczęściej dotyka panie w okresie menopauzalnym, ale znane są przypadki wystąpienia tego schorzenia u młodych kobiet. Przyczyną może być okołoporodowe uszkodzenie tkanek, zanik ich sprężystości albo uszkodzenie mięśni dna miednicy mniejszej. Stopień i nasilenie symptomów tej dolegliwości zależy od liczby przebytych ciąż, ciężkości porodów oraz wielkości urodzonych dzieci. Zdaniem specjalistów, to właśnie wysoka waga urodzeniowa noworodków jest powodem wypadania macicy u bardzo młodych kobiet.

  Schorzenie to objawia się uciskami i napięciem w podbrzuszu, bólami w okolicy krzyżowej, zaparciami, trudnościami w oddawaniu moczu, bólami pachwin, krwistymi upławami oraz zapaleniem pochwy. Oprócz tego, chore skarżą się na nieprzyjemne bóle odczuwane w trakcie współżycia.

  Na początku, leczenie dolegliwości związanych z wypadaniem narządów rodnych wiąże się z zachowawczą kuracją, polegającą na likwidacji nieprzyjemnych objawów. W tym celu zaleca się ćwiczenie mięśni krocza oraz stosowanie terapii hormonalnej. Jeśli te zabiegi nie dają pozytywnych efektów, niezbędne jest przeprowadzenie operacji. Nieaktywne seksualnie kobiety w podeszłym wieku mogą zostać poddane zamykającemu zabiegowi zaszycia pochwy.

  Niestety, w Polsce lekarze zbyt późno diagnozują problem wypadających narządów rodnych. Na forach internetowych kobiety skarżą się na nieprawidłowo przeprowadzone zabiegi oraz występujące powikłania – uszkodzenie moczowodów, upośledzenie czynności nerek, a nawet uwięzienie jelita w przepuklinie. Oprócz tego, u 20% chorych występują problemy z nietrzymaniem moczu.

  #
  O wypadaniu mówimy, gdy dochodzi do przemieszczania się narządu z jego prawidłowego położenia ku dołowi. Istnieje kilka różnych typów wypadania żeńskich narządów płciowych, które może dotyczyć macicy, pęcherza moczowego, odbytnicy lub jelita. Wszystkie są spowodowane osłabieniem dna miednicy.
  #
  Wypadanie można leczyć metodami chirurgicznymi lub przy użyciu specjalnych wkładek (krążków). Zabiegi operacyjne w wypadaniu żeńskich narządów płciowych przeprowadza się zwykle przez pochwę, choć czasami wykonuje się je z cięcia w powłokach brzusznych.
  #
  W większości zabiegów operacyjnych w wypadaniu żeńskich narządów płciowych, narządy umocowuje się z powrotem za pomocą szwów w ich prawidłowej pozycji. Jeśli dotyczy to macicy, można ją usunąć podczas zabiegu histerektomii. Alternatywną metodą leczenia dla kobiet, które chcą pozostać płodne, jest ponowne umieszczenie macicy w prawidłowym ułożeniu dzięki skróceniu szyjki macicy. Zabieg ten nosi nazwę operacji Manchester.
  #
  Krążek (wkładka) to urządzenie, które wprowadza się do pochwy, aby utrzymywać narządy w prawidłowej pozycji.
  #
  Wybór krążka (wkładki) zależy od rodzaju wypadania żeńskich narządów płciowych. Większość wkładek wytwarza się z „przyjaznego tkankom” silikonu.
  #
  Krążki występują w różnych rozmiarach i ważny jest wybór odpowiedniego rozmiaru. Jeśli przytyjesz lub schudniesz, rozmiar krążka trzeba zmienić.
  #
  Kobiety w wieku postmenopauzalnym otrzymają również dopochwowy krem estrogenowy. Prawdopodobnie krążek bez estrogenów dopochwowych spowoduje powstanie owrzodzenia w pochwie, które może prowadzić do tworzenia się wydzieliny, krwawienia lub infekcji.

  Image
  http://enpr.pl/lena28
 • Wypadanie narządów rodnych
  Zalogowani użytkownicy mają możliwość budowania własnego statusu na forach grupy Medforum.
  Po napisaniu odpowiedniej ilości postów przy avatarze pojawi się odpowiedni status.
   Początkujący/ca - mniej niż 100 postów
   Wtajemniczony/na - pomiędzy 101 a 300 postów
   Forumowicz/ka - pomiędzy 301 a 1200 postów
   Komentator/ka - pomiędzy 1201 a 3600 postów
   Lider/ka opinii - pomiędzy 3601 a 6000 postów
   VIP - więcej niż 6001 postów

  aburzenia statyki narządów płciowych u kobiety powodowane są obniżeniem się ścian albo szczytu pochwy lub macicy w stosunku do miejsc ich naturalnego umocowania.
  W wyniku tych zaburzeń dochodzi do obniżenia przedniej bądź tylnej ściany pochwy (czasem obu naraz) i utworzenia przepukliny pochwy, w której może się znajdować ściana pęcherza moczowego (cystocele) albo - rzadziej - cewka moczowa (urethrocele), ściana odbytnicy (rectocele) lub nawet pętla jelita cienkiego (enterocele). Stwierdza się wówczas obniżenie i wystawanie przez szparę sromową jednej lub obu ścian pochwy, określane jako prolapsus vaginae albo wysuwanie szyjki macicy (prolapsus uteri). W literaturze anglosaskiej wypadanie pochwy, macicy oraz w konsekwencji zaburzenia statyki odbytnicy lub pęcherza moczowego określane są jako pelvic organ prolapse (POP).
  Niezbyt liczne dane epidemiologiczne oraz nieujednolicona skala oceny zaawansowania wypadania narządu uniemożliwiają ustalenie częstości występowania tej choroby w całej populacji. Niektórzy autorzy (Olsen i wsp.) stwierdzili, że ?w ciągu całego życia kobiety ryzyko konieczności poddania się operacji z powodu nietrzymania moczu lub wypadania narządu płciowego wynosi 11 proc.", przy czym największe jest około 70 roku życia.

  Wieloczynnikowe podłoże

  Do niedawna uważano, że w etiologii obniżenia i wypadania narządów płciowych dominują trzy czynniki:
  - uszkodzenie okołoporodowe tkanek,
  - wiotkość więzadeł i przymacicz,
  - uszkodzenie mięśni dna miednicy mniejszej.
  Obecnie za czynniki sprawcze dodatkowo uznaje się otyłość, występowanie przewlekłych zaparć i chorób przebiegających z uporczywym kaszlem, wykonywanie ciężkiej pracy fizycznej oraz stres. Niektórzy autorzy podają, że przyczynami mogą być deformacje anatomiczne miednicy mniejszej i kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego. Nie ma natomiast zgodności co do wpływu menopauzy na powstanie POP. W badaniach ultrastrukturalnych stwierdzono, że w przypadkach POP występuje zmniejszenie ilości kolagenu typu I przy wzroście zawartości kolagenu typu III oraz fragmentaryzacja włókien elastynowych w macierzy wewnątrzkomórkowej struktur powięziowo-mięśniowych miednicy mniejszej, powodujące zwiększenie elastyczności elementów tworzących dno miednicy mniejszej. Uogólniając, można uznać, że schorzenie to ma podłoże wieloczynnikowe, nie wykluczając elementu genetycznego.

  System oceny

  Wieloletnie obserwacje zaburzeń statyki narządów płciowych, różny stopień ich zaawansowania oraz różny stopień poprawy uzyskany w drodze leczenia chirurgicznego spowodowały utworzenie systemu obiektywnej oceny wypadania narządu płciowego POP-Q (pelvic organ prolapse quantification system), autoryzowanego przez towarzystwa medyczne AUGS, SGS, ICS oraz National Institute of Health USA. Ocena jest dokonywana wyłącznie przez badanie kliniczne pacjentki. Punktem wiodącym oceny jest ustalenie maksymalnego wysunięcia pochwy lub macicy w relacji do płaszczyzny wyznaczonej przez strzępki błony dziewiczej. Płaszczyzna ta w klasyfikacji POP-Q stanowi stały anatomiczny punkt odniesienia, w stosunku do którego wyznaczana jest w centymetrach pozycja sześciu anatomicznych punktów dodatkowych, określanych jako punkty zdefiniowane.
  Pozycja punktów zdefiniowanych znajdujących się proksymalnie w stosunku do strzępek błony dziewiczej określana jest w postaci liczby ujemnej, liczba dodatnia wskazuje, że punkt zdefiniowany usytuowany jest poniżej błony dziewiczej, punkt 0 odpowiada wysokości strzępek błony dziewiczej. Dokładniejszą ocenę statyki narządów płciowych umożliwiają pomiary:
  - rozworu moczowo-płciowego,
  - środka ścięgnistego krocza,
  - całkowitej długości pochwy.
  Uzyskane pomiary pozwalają na określenie stopnia wypadania narządu płciowego u kobiet, metody częściej stosowanej przez ginekologów niż urologów:
  Stopień 0 - wypadania nie stwierdza się.
  Stopień I - punkt największego obniżenia znajduje się w odległości większej niż 1 cm ponad płaszczyzną błony dziewiczej.
  Stopień II - dystalna część obniżenia znajduje się 1 cm proksymalnie lub dystalnie w stosunku do błony dziewiczej.
  Stopień III - miejsce największego obniżenia zlokalizowane jest więcej niż 1 cm poniżej płaszczyzny błony dziewiczej ale nie dalej niż 2 cm.
  Stopień IV oznacza wypadanie pochwy lub macicy.

  Profilaktyka

  Zapobieganie zaburzeniom statyki narządów płciowych wiąże się głównie z działaniami zabezpieczającymi przed uszkodzeniami poporodowymi: właściwym wyborze metody ukończenia porodu, unikaniu przedłużania II okresu porodu, wykonaniu w stosownym czasie i w odpowiedni sposób nacięcia krocza i późniejszego jego zaopatrzenia. Bardzo ważne z punktu widzenia profilaktyki jest także unikanie ciężkiej pracy w okresie popołogowym.
  Na utrzymanie właściwej statyki narządów płciowych wpływają w sposób istotny: utrzymanie prawidłowej masy ciała, duża aktywność fizyczna, zdrowe nawyki codziennego życia (regularne opróżnianie pęcherza moczowego i odbytnicy).

  Metody leczenia

  Wszystkie stopnie zaburzenia statyki narządów płciowych wymagają działania leczniczego. Zasadniczo wyróżnia się cztery główne możliwości leczenia chirurgicznego zaburzeń statyki narządów płciowych:
  - chirurgiczne metody leczenia tylko z dostępu pochwowego,
  - chirurgiczne metody leczenia tylko z dostępu brzusznego,
  - colpocleisis,
  - chirurgiczna metoda leczenia wymagająca jednoczesnego zastosowania dostępu pochwowego i brzusznego.

  Wysiłkowe nietrzymanie moczu
  Schorzeniem bezpośrednio związanym z zaburzeniami statyki narządów płciowych jest wysiłkowe nietrzymanie moczu. Ze względu na częstość występowania uważane jest za problem społeczny.
  Negatywny wpływ na życie w każdym jego aspekcie skłania do poszukiwania jak najskuteczniejszych metod leczenia nietrzymania moczu. Aktualnie obowiązujący algorytm postępowania obejmuje leczenie zachowawcze, polegające na ćwiczeniach wzmacniających mięśnie dna miednicy (chodzi o tzw. gimnastykę Kegla - napinanie mięśni krocza kilkanaście razy w ciągu dnia) w skojarzeniu z miejscowym stosowaniem terapii estrogenowej. W leczeniu farmakologicznym stosowane są preparaty antycholinergiczne blokujące receptory muskarynowe: oksybutynina, tolterodyna, trospium, solifenacyna i darifenacyna lub niedostępna w Polsce duloksetyna, a także zmniejszające wydzielanie moczu (desmopresyna).
  U części pacjentek można stosować terapię odnerwienia pęcherza, używając w tym celu toksyny botulinowej. Wspomagające działanie mają także stosowane dodatkowo doraźnie urządzenia, np. Kolpexin, wewnątrzcewkowe wkładki i zaciskacze cewki moczowej hamujące "ucieczkę" moczu. Nie należy zapominać o możliwości używania wkładek wchłaniających i w odróżnieniu od typowych - neutralizujących zapach moczu, a przez to poprawiających komfort życia.
  Wysiłkowe nietrzymanie moczu można leczyć operacyjnie z zastosowaniem np. Tension-free Vaginal Tape (TVT). Założeniem operacji jest odtworzenie lub wzmocnienie więzadeł łonowo-cewkowych przez wprowadzenie w ich miejsce siatki polipropylenowej (taśmy, czyli slingi TVT - Ethicon Inc. Johnson Johnson, USA, taśmy IVS - TYCO Healthcare, UK). Slingi mogą być zakładane przez otwory zasłonione lub klasycznie, z dostępu przezłonowogo.
  Decyzja co do wyboru sposobu leczenia zależy od wielu warunków i kryteriów, w tym od wieku pacjentki, jej stanu ogólnego, aktywności fizycznej, ewentualnie od poprzedzających operacji uroginekologicznych, a także od decyzji pacjentki w sprawie kontynuacji życia seksualnego. Ostatecznie wybór sposobu leczenia zależy od stanu anatomii struktur utrzymujących narządy płciowe w niezaburzonej pozycji i oceny kondycji, w jakiej te struktury się znajdują.


  Image
  http://enpr.pl/lena28
 • Wypadanie narządów rodnych
  Zalogowani użytkownicy mają możliwość budowania własnego statusu na forach grupy Medforum.
  Po napisaniu odpowiedniej ilości postów przy avatarze pojawi się odpowiedni status.
   Początkujący/ca - mniej niż 100 postów
   Wtajemniczony/na - pomiędzy 101 a 300 postów
   Forumowicz/ka - pomiędzy 301 a 1200 postów
   Komentator/ka - pomiędzy 1201 a 3600 postów
   Lider/ka opinii - pomiędzy 3601 a 6000 postów
   VIP - więcej niż 6001 postów

  Na czym polega istota choroby?

  Wypadanie żeńskich narządów płciowych spowodowane jest zazwyczaj osłabieniem podtrzymujących je mięśni i więzadeł. Zazwyczaj dochodzi do niego w okresie po menopauzalnym.

  Jakie są przyczyny choroby?

  Przemieszczaniu się żeńskich narządów płciowych względem ich prawidłowego położenia sprzyjają takie czynniki jak liczba porodów, waga urodzonych dzieci, nieprawidłowy przebieg ciąży i porodu, zakażenia, otyłość, rodzaj wykonywanej pracy (dźwiganie, praca w pozycji stojącej), niedobór kolagenu i in. Niezwykle istotny jest niedobór estrogenów, które prowadzą do zmian zanikowych w układzie rozrodczym i osłabienia mięśni.

  Przyczyną wypadania narządów płciowych u młodych kobiet są urazy okołoporodowe.

  Jakie objawy towarzyszą chorobie?

  Kobiety cierpiące na zaburzenia statyki narządów płciowych odczuwają bóle podbrzusza i krzyża, mają problemy z oddawaniem moczu (przede wszystkim wysiłkowe jego nietrzymanie) i stolca. W szparze sromowej ukazywać się może pochwa i/lub szyjka macicy.

  Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować chorobę?

  Diagnostyka obejmuje wywiad lekarski, badanie ginekologiczne, badania obrazowe oraz badania manometryczne.

  Jakie są metody leczenia?

  Leczenie obejmuje korekcję chirurgiczną lub postępowanie zachowawcze (w części przypadków równocześnie stosuje się je jednocześnie). Postępowanie zachowawcze polega na stosowaniu estrogenów (w maściach, globulkach), ćwiczeniach mięśni dna macicy, stosowaniu elektrostymulacji.

  U starszych kobiet, u których nie można przeprowadzić operacji, gdyż wiąże się to z dużym ryzykiem, zakłada się krążek dopochwowy.

  Do jakiego specjalisty należy się zgłosić?

  Leczeniem tego typu zaburzeń zajmuje się ginekolog.

  Na czym polega profilaktyka tej choroby?

  Aby uniknąć wypadnięcia narządów płciowych kobiety powinny regularnie opróżniać pęcherz moczowy. Duża rolę w profilaktyce odgrywa aktywność fizyczna, w tym ćwiczenie mięśnie dna miednicy.

  Jednym z działań profilaktycznych prowadzonym przez personel medyczny jest nacinanie krocza podczas porodu.

  Image
  http://enpr.pl/lena28
 • Reklama
 • Wypadanie narządów rodnych
  Komentatorka
  Zalogowani użytkownicy mają możliwość budowania własnego statusu na forach grupy Medforum.
  Po napisaniu odpowiedniej ilości postów przy avatarze pojawi się odpowiedni status.
   Początkujący/ca - mniej niż 100 postów
   Wtajemniczony/na - pomiędzy 101 a 300 postów
   Forumowicz/ka - pomiędzy 301 a 1200 postów
   Komentator/ka - pomiędzy 1201 a 3600 postów
   Lider/ka opinii - pomiędzy 3601 a 6000 postów
   VIP - więcej niż 6001 postów

  Świetny artykuł moja droga!Dużo kobiet ma ten problem,u mojej mamy też to wystąpiło rzadko chodziła do ginekologa..."bo po co" a teraz lata bardzo często,lekarz jej kazał ćwiczyć mięśnie kegla a jak nie to operacja podciągnięcia macicy...ech nie interesowałam się tymi tematami i też nie za bardzo załapałam jak mama pokazała mi kartkę od lekarza cóż może się uda,grunt by się wzięła za siebie.

  Image

  Image
 • Wypadanie narządów rodnych
  Zalogowani użytkownicy mają możliwość budowania własnego statusu na forach grupy Medforum.
  Po napisaniu odpowiedniej ilości postów przy avatarze pojawi się odpowiedni status.
   Początkujący/ca - mniej niż 100 postów
   Wtajemniczony/na - pomiędzy 101 a 300 postów
   Forumowicz/ka - pomiędzy 301 a 1200 postów
   Komentator/ka - pomiędzy 1201 a 3600 postów
   Lider/ka opinii - pomiędzy 3601 a 6000 postów
   VIP - więcej niż 6001 postów

  Aga
  moja mam także to ma :/ a najgorsze jest to, ze coraz więcej mlodych kobiet to ma wlasnie po porodach :/

  Image
  http://enpr.pl/lena28
 • Wypadanie narządów rodnych
  Komentatorka
  Zalogowani użytkownicy mają możliwość budowania własnego statusu na forach grupy Medforum.
  Po napisaniu odpowiedniej ilości postów przy avatarze pojawi się odpowiedni status.
   Początkujący/ca - mniej niż 100 postów
   Wtajemniczony/na - pomiędzy 101 a 300 postów
   Forumowicz/ka - pomiędzy 301 a 1200 postów
   Komentator/ka - pomiędzy 1201 a 3600 postów
   Lider/ka opinii - pomiędzy 3601 a 6000 postów
   VIP - więcej niż 6001 postów

  Wiem Pajeczko a zwłaszcza wieloródki,dziwne że kiedyś nie było takich zaburzeń ,ja też ćwiczę te mięśnie nie chciała bym mieć problemów jeszcze z tamtymi okolicami :/, w ogóle zastanawiający jest fakt co się dzieje że tyle kobiet ma problemy z zajściem w ciąże donoszeniem jej jak i samym porodem.Co jest przyczyną?

  Image

  Image
 • Wypadanie narządów rodnych
  Zalogowani użytkownicy mają możliwość budowania własnego statusu na forach grupy Medforum.
  Po napisaniu odpowiedniej ilości postów przy avatarze pojawi się odpowiedni status.
   Początkujący/ca - mniej niż 100 postów
   Wtajemniczony/na - pomiędzy 101 a 300 postów
   Forumowicz/ka - pomiędzy 301 a 1200 postów
   Komentator/ka - pomiędzy 1201 a 3600 postów
   Lider/ka opinii - pomiędzy 3601 a 6000 postów
   VIP - więcej niż 6001 postów

  Ten temat w sumie mnie nie dotyczy, ale kiedyś w przyszłości na pewno mnie nie ominie.
  Zawsze podchodzę do wszystkich spraw z dystansem.

 • Wypadanie narządów rodnych
  Forumowiczka
  Zalogowani użytkownicy mają możliwość budowania własnego statusu na forach grupy Medforum.
  Po napisaniu odpowiedniej ilości postów przy avatarze pojawi się odpowiedni status.
   Początkujący/ca - mniej niż 100 postów
   Wtajemniczony/na - pomiędzy 101 a 300 postów
   Forumowicz/ka - pomiędzy 301 a 1200 postów
   Komentator/ka - pomiędzy 1201 a 3600 postów
   Lider/ka opinii - pomiędzy 3601 a 6000 postów
   VIP - więcej niż 6001 postów

  Ja też mam ten problem,na razie ćwiczę ale pani doktor postraszyła mnie że jeśli nie będzie rezultatów czeka mnie operacja a tego bym wolała uniknąć,ze względu na inne schorzenia

 • Wypadanie narządów rodnych
  Zalogowani użytkownicy mają możliwość budowania własnego statusu na forach grupy Medforum.
  Po napisaniu odpowiedniej ilości postów przy avatarze pojawi się odpowiedni status.
   Początkujący/ca - mniej niż 100 postów
   Wtajemniczony/na - pomiędzy 101 a 300 postów
   Forumowicz/ka - pomiędzy 301 a 1200 postów
   Komentator/ka - pomiędzy 1201 a 3600 postów
   Lider/ka opinii - pomiędzy 3601 a 6000 postów
   VIP - więcej niż 6001 postów

  po wizycie mojej mamy u 2 lekarek

  najgorsze jest to, ze opinia jednej lekarki - wygląda to koszmarnie

  opinia drugiej pani doktor - nie jest tak źle ma pani jeszcze czas zanim cokolwiek wypadnie

  na pytanie, ze chyba ma zapalenie przydaktów otrzymała odpowiedź, ze w jej wieku (55) nie ma juz takiego schorzenia (moja mama nie jest po menopauzie a jeszcze przed)

  teraz idzie do 3 ginekologa

  i powiedzcie mi jak kobieta ma zaufać ginekologowi?

  Image
  http://enpr.pl/lena28
 • Wypadanie narządów rodnych
  Komentatorka
  Zalogowani użytkownicy mają możliwość budowania własnego statusu na forach grupy Medforum.
  Po napisaniu odpowiedniej ilości postów przy avatarze pojawi się odpowiedni status.
   Początkujący/ca - mniej niż 100 postów
   Wtajemniczony/na - pomiędzy 101 a 300 postów
   Forumowicz/ka - pomiędzy 301 a 1200 postów
   Komentator/ka - pomiędzy 1201 a 3600 postów
   Lider/ka opinii - pomiędzy 3601 a 6000 postów
   VIP - więcej niż 6001 postów

  Pajka moja mama też była u dwóch lekarzy i ma dosyć bo dwie wersje usłyszała,gdzie jeden lekarz stwierdził że leczenie jej problemów mogą rozpocząć ale prywatnie...to stwierdziła że nikomu w łapę dawać nie będzie..
  Niektórzy lekarze mijają się z powołaniem..

  Image

  Image
  Czy wiesz, że za każdą dodaną wypowiedź otrzymujesz punkty w rankingu użytkowników?
Zobacz inne dyskusje