Zaloguj
Reklama

Forum: Kobieta i zdrowie

Temat: Zioła ich właściwości i zastosowanie (514)

ulubione
  • Zioła ich właściwości i zastosowanie
    Gość

Witam
    Mam pytanko do Aga.mumu Otoż zacznę moze od tego że Twoja wiedza jak dla mnie jest powalająca, tylko pozazdrościc. Sama interesuje sie naturalnym leczeniem od ok 2lat. Niestety jeszcze mi daleko "do Ciebie" i to bardzo. Ja skupialam się raczej na leczeniu typowo kobiecych przypadłośc, bo niestety ta kwestia to moje bolączki, chociaż przyznaję że jest juz duuuzo lepiej nie wierzę w lekarzy i chemię którą serwują już nie raz przekonałam sie o braku jej skuteczności i skutkach ubocznych.
    A teraz do sedna. Aga.memu bardzo Cię proszę czy moglabyś doradzić mi jakąś skuteczna mieszankę ziolową czy cokolwiek innego a naturalnego na artretyzm? Moja mama od tygodnia cierpi z powodu bolu dłoni i ogólnie rak do łokci. Przyjmuje teraz lekarstwa i zastrzyki i jest ciut lepiej, ale ja bardzo chcialabym pomóc jej w inny sposób, w naturalny, poniewaz jak juz wczesniej wspominalam w chemię zupelnie nie wierze.
    Zaczęło sie tydzień temu, mamę zlapał ogromny bol najpierw jednej ręki której dloń i nadgarstek mocno spuchły. Do tego ból byl tak silny, że nie pozwalał na najmniejszy nawet ruch dlonią czy chociazby palcem. Na drugi dzień doszedł ból, obrzęk i zesztywnienie drugiej ręki. Mama została skierowana na badania m.in kwi. Wyniki nie wyszły dobre. Ma skierowanie do reumatologa. Wiem że leczenie naturalne może potrwać dlugo, ale trzeba liczyc sie z tym że na choroby tez pracujemy latami. Wczesniej moja mama nie miała takich sytuacji jaką opisalam, ale często na wew stronie dloni, zwlaszcza na palcach pojawialy sie od czasu do czasu swędzoące fioletowe guzki, które po niedlugim czasie podskornie sie rozlewaly.
    Aga.mumu doradz mi proszę jakie ziola czy nalewki okazałyby sie w takiej sytuacji skuteczne.
    Narazie mama popija 3x dziennie herbatkę z pokrzywy oraz zazywa 3xdziennie po 2 kapsulki kociego pazura. Mysle tez nad zastosowaniem zioł szwedzkich polecanych przez Marię Treben. Napisz proszę co Ty na ten temat sądzisz. Bardzo zależy mi na Twojej opini. Pozdrawiam ciepło. Agata

• Reklama

Witaj Agato

Bardzo dobrze Cię rozumiem ja sama mam okropne bóle pleców a zarówno reumatyzm jak i artretyzm przebiegają bardzo dotkliwie dla chorego.

Mam dla Ciebie parę rzeczy mam nadzieję że się przydadzą.
    Przyprawy i warzywa przeciwreumatyczne

KURKU MA I GOŹDZIKI - działają przeciwzapalnie. Kur kuma zwalcza sztywność poranną, poprawia zdolność poruszania się i zmniejsza obrzęki stawowe.Kurkuma-warto by Twoja mama stosowała tą przyprawę gdyż działa anty zapalnie przy leczeniu artretyzmu.Standardowa dawka kurkumy w celach leczniczych to od 250 do 500 mg 3 razy dziennie(należy być ostrożnym, gdyż duże dozy, przyjmowane prze długi czas, mogą doprowadzić do uszkodzenia wątroby. Nie zaleca się także przyjmowania kurkumy przy podrażnieniach pęcherzyka żółciowego)
    IMBIR - zmniejsza ból, jest czynnikiem przeciwzapalnym, zmniejsza obrzęk i sztywność stawów. Zalecana zwykle dawka wynosi 5 g świeżego lub 0,5 g suszonego imbiru (1/3 łyżeczki) trzy razy dziennie. Suszony imbir najlepiej przyjmować z potrawami lub płynem (unikniemy pieczenia w ustach). Można włączyć go do spożywanych dań. Nie wykazuje w takich dawkach działań ubocznych.
    CZOSNEK-działa silnie przeciwzapalnie (hamuje wytwarzanie prostaglandyn - substancji odpowiedzialnych za zapalenie).
    CHRZAN-podawany na surowo działa m.in. przeciwreumatycznie, przeciwbólowe, moczopędnie. Można stosować go zewnętrznie w postaci kilkuminutowych okładów (jako kataplazm).
    Chrzan stosuje się też wewnętrznie, w postaci mieszaniny świeżo utartego chrzanu i miodu, którą zjada się łyżeczką, nalewki na spirytusie lub winie albo też soku wyciśniętego ze świeżego chrzanu, zmieszanego z miodem w równych ilościach.
    Chrzan skutkuje znakomicie na cierpienia spowodowane gośćcem stawowym. Należy zetrzeć chrzan na tarce metalowej na miazgę i położyć ją bezpośrednio na skórę schorzałych stawów kończyn lub kręgosłupa. Można przyłożyć miazgę na gazie opatrunkowej. Następnie owinąć ją papierem woskowym lub folią, a na wierzch - kocykiem lub flanelą.
    Okład na początku ma trwać 5-8 minut, po pewnym czasie 10, w końcu 15-20 min. Czas trwania okładu zależy od stanu chorego, jego wytrzymałości i zdolności znoszenia bólu. Po zdjęciu okładu, skórę należy wytrzeć do sucha, a w razie dużego zaczerwienienia i pieczenia smarować lekko kremem, wazeliną lub tranem. Chory prawdopodobnie odczuwać będzie palenie, które w trakcie okładu będzie nieco się zmniejszać i zwiększać.
    Zamiast miazgi można użyć nalewki ze świeżego chrzanu na spirytusie lub czystego soku wyciśniętego ze świeżo utartego chrzanu. Naciera się tym płynem skórę w okolicy bólu.
    Próby przeprowadzone w jednym z wojewódzkich szpitali wykazały bardzo pozytywne wyniki takiej kuracji przy: gośćcu zwyrodniającym stawów kończyn, gośćcu zwyrodniającym stawów kręgosłupa, połączonym z objawami zapalnymi lub uciskowymi, ze strony korzonków nerwowych.
    Próby kuracji chrzanowej nie wykazały ubocznego działania. Uwaga! Najlepiej działa świeży chrzan, wykopany jesienią lub wiosną. Nalewka chrzanowa ma nieco słabsze działanie.
    GORCZYCA BIAŁA -działa promieniujaco, podobnie do kasztanów. Suchy okład z gorczycy (w poprzeszywanym płótnie) nosi się stale na miejscach chorych stawów. Można też spać na materacu gorczycowym.
    Stosowanie nasion gorczycy białej:
    Nasiona należy umieścić w woreczkach płóciennych lub W kołderkach i przykładać na noc na bolące miejsca. Można też nosić je w ciągu dnia. Jeszcze lepsze jest stosowanie nasion bezpośrednio na skórę. Jeśli bóle umiejscowione są w kończynach dolnych, to stopy wkłada się po kostki w nasiona, a jeśli ból jest w kończynach górnych, to umieszcza się dłonie w nasionach. Natomiast, jeśli ból umiejscowiony jest w kręgosłupie, to należy położyć się na nasionach rozsypanych po prześcieradle. Robić tak dwa razy dziennie po 10 minut, stopniowo zwiększając czas do 30 minut w ciągu 7-10 dni.
    JAŁOWIEC-żucie kilku sztuk jagód dziennie (pojedynczo) jest skuteczne, m.in. przy reumatyzmie, artretyzmie.
    PIETRUSZKA - działa moczopędnie, oczyszcza krew ze zbędnych, szkodliwych złogów.
    SELER - stosowany wewnętrznie działa moczopędnie, oczyszczające. Zewnętrznie (do okładów i kąpieli) działa silnie rozgrzewające.
    CEBULA - wraz z plastrem gorczycznym (zewnętrznie), wewnętrznie stosuje się wywar sporządzony z 3 nie obranych cebul, pokrojonych w plastry i gotowanych w wodzie przez 15 minut. Pije się go po szklance rano (na czczo) i wieczorem.
    KAPUSTA - w postaci soków, surówek, a także zewnętrznie jako okłady. Stosowane zewnętrznie liście kapusty działają silnie rozgrzewające, przeciwbólowe. Liście powinny być świeże, rozmaglowane (wałkiem lub butelką).
    MARCHEW-wewnętrznie w postaci soku (wraz z sokiem z selera) w proporcji 1:1/2.
    Należy jednak uważać, aby nie pochodziła z upraw z dodatkiem nawozów sztucznych, pestycydów. Marchew „czyści" krew, wzmacnia, działa moczopędnie.
    PORY - wewnętrznie i zewnętrznie (gotowane w mleku, stosowane na opuchlizny reumatyczne).

Bratek polny

Ziele działa wzmacniająco i poprawia przemianę materii, stosuje się więc 3 razy dziennie mniej niż pół łyżeczki sproszkowanego ziela – przy cierpieniach dróg oddechowych, moczowych, przeciw białym upławom, wyrzutom skórnym złej przemianie materii, reumatyzmie, artretyzmie, a zewnętrze w okładach z naparu lub rozparzonego ziela stosuje się w wyrzutach skórnych niezakaźnych. Lecznicze działanie zieia po roku od zebrania ustaje.

Większe dawki ziela powodują niekiedy wymioty, należy więc dawkować dokładnie.

Ziele bratka polnego 40, 0, ziele srebrnika 20,0, ziele dziurawca 30,0, ziele tasznika 20,0.kłącze tataraku 15.0, kłącze kozłka l5,0, ziele jemioły 2O,0 - napar sprzyjający przemianie materii.

Zioła na okłady

Zioła do sporządzania okładów:

liść rozmarynu 100 g
    liść melisy 100 g
    liść maliny 100 g
    ziele macierzanki 200 g

Na 1/2 l wody wsypać 6-7 łyżeczek, gotować przez 2-3 min. Po naciągnięciu zwilżyć ligninę gorącym odwarem i okładać bolesne miejsca, owinąć folią lub ceratką. Okłady stosować 2 razy dziennie.

Zioła do kąpieli

Zioła do przygotowania kąpieli:

igliwie jałowca 100 g
    igliwie sosnowe 100 g
    ziele macierzanki 100 g
    stoma owsiana 100 g
    kłącze tataraku 100 g
    kora wierzby 100 g
    ziele tymianku 50 g

Zioła zmieszać, wsypać 1/3-1/4 objętości tej mieszanki do napęcznienia do garnka, wlać 5-6 l wody, po 2-3 godz. zagotować, przecedzić do wanny. Napełnić wannę do połowy gorącą wodą. Kąpać się godzinę przed spaniem przez 10-15 minut co drugi dzień. W kąpieli robić masaż bolesnych miejsc. Stosować przez miesiąc.

Kocimiętka

Nalewka z zioła kocimiętki służy do nacierania stawów dotkniętych reumatyzmem lub artretyzmem.
    Zalewamy susz parzymy pod przykryciem ok.20 min potem wcieramy w obolałe miejsca.

Wierzba biała

Wierzba biała jest stosowana na artretyczne oraz reumatyczne bóle pleców oraz stawów w kolanach i w biodrach. Wspomaga leczenie zapalenia kosci i stawów.

Wierzba zmieszana z innymi ziołami i stosowana z właściwą dietą działa łagodząco na zapalenia oraz opuchnięcia. Ponadto poprawia także ruchliwość w bolących i skrzypiących stawach. Roślina ta jest również skutecznym środkiem zmniejszającym gorączkę i bóle głowy.

Ma działanie zapobiegające uderzeniom krwi do głowy oraz obniżające pocenie nocne. Odwar z kory wierzby białej może służyć jako dodatek do kąpieli wzmacniających dla dzieci i rekonwalescentów po ciężkich chorobach i osób starszych.

Posiada właściwości napotne, przeciwzapalne, przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. W dawnych czasach zalecano stosowanie popiołu z kory wierzby białej zmieszanej z octem na kurzajki, nagniotki i odciski.

Dawkowanie: w przypadku nerwobóli, grypy, anginy, biegunki, czerwonki, dna, bólów reumatycznych i przeziębiania stosujemy odwar z kory wierzby białej, jedną łyżeczkę rozdrobnionego suszu zalewamy jedną szklanką wody i gotujemy pod przykryciem przez około 10 minut.

Po upływie tego czasu mieszankę przecedzamy i pijemy w równych dawkach w ciągu dnia. Istnieje przepis na aperitif, który uśmierza bóle. Przygotowuje się go mieszając 50 g suszonej i zmiażdżonej kory wierzby i 3 szklanki białego słodkiego wina. Mieszankę macerujemy przez miesiąc, po tym czasie odcedzamy i pijemy po 30 ml.

AGAWA - stosowany jest wyciąg alkoholowy ze świeżych liści do nacierania bolących stawów. Działa przeciwzapalnie i przeciwbólowe.
    BRZOZA BRODAWKOWATA - stosowana do okładów ze świeżych, wiosennych liści, z równoczesnym piciem herbatki.
    Brzoza posiada właściwości przeciwreumatyczne. Od wieków stosuje się metodę spania z gałązkami brzozowymi. Kiedy nadejdzie wiosna, należy zerwać kilka gałązek wraz z liśćmi i podłożyć pod prześcieradło. Już po kilkunastu nocach odczuje się znaczącą ulgę.
    Bardzo wskazane jest też picie naparu z liści brzozy. Łyżkę suszonych liści zalać szklanką wrzątku, zaparzyć 15-30 minut, przecedzić i pić 1-2 razy dziennie.
    DZIURAWIEC - bardzo dobrze działa w przypadku schorzeń reumatycznych olej lub nalewka dziurawcowi. Latem sami łatwo możemy zrobić sobie te skuteczne leki.

Olej dziurawcowy
    Zebranymi w słoneczny dzień kwiatami napełnić luźno niewielką butelkę aż po szyjkę i zalać dobrym olejem z oliwek. Olej musi przykrywać kwiaty. Dobrze zamkniętą butelkę pozostawić na kilka tygodni na słońcu lub w pobliżu pieca. Po pewnym czasie olej stanie się czerwony. Przesącza się go przez ściereczkę, wyciska pozostałość i przechowuje w butelce z ciemnego szkła. Smarować bolące miejsca 1-2 razy dziennie.

Nalewka dziurawcowa
    2 pełne garście kwiatów lub 30 g suchego ziela zalać litrem wódki i pozostawić na 3 tygodnie w słońcu lub w cieple. Nalewkę tę używać zewnętrznie (nacierać bolące miejsca w przypadku reumatyzmu).

Co do pokrzywy wewnętrznie ma mały wpływ na artretyzm,działa bardziej wzmacniająco i zmniejsza obfitość miesiączki.Pokrzywę przy schorzeniach artretyzmu stosuję się na skórę-zwłaszcza świeże liście należy nimi oklepać obolałe miejsce-wiem brzmi to sadystycznie bo potem są niemile swędzące bąble ale to pomaga.Mój wujo zawsze zbiera świeżą pokrzywę i chłosta nią plecy i gdzie popadnie,od lat to praktykuje i jak na razie nie ma nawrotu bóli.

Koci pazur też jest bardzo pomocny.Dobry jest też Diabelski pazur (wilczy pazur,diabelski szpon) - jest to roślina pochodząca z Południowej Afryki, którą powszechnie stosuje się do leczenia reumatyzmu u ludzi i zwierząt od wielu lat.W medycynie ludowej, ze wzgledu na swoje działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne,stosowany był do leczenia dny mocznowej, reumatycznego zapalenia stawów oraz zapalenia ścięgien.W celach leczniczych wykorzystywane są korzenie, w których zawarte są irydoidy, inne glikozydy, a także fenole, bioflawonoidy, beta-sitosterol, goryczki.Udowodniono, że stosowanie czarciego pazura zmniejsza opuchliznę i ból w stanach zapalnych stawów oraz ułatwia ich ruchomość.
    Znajdziesz go w żelach które są stosowane na te schorzenia.Jeśli nie w aptece to w sklepie internetowym.
    Znajdziesz na tej stronie

podarujzdrowie.pl/p/27/131/zel-z-diabelskim-pazurem-lagodzi-bole-dobre-na-prezent.html

Wiadomo warto spróbować wszystkiego,jeśli coś jeszcze znajdę to Ci napiszę.
    Pozdrawiam i zdrówka Życzę

Image

Image

Bardzo lubię zioła,wspaniale mieć pod ręką tak obszernie opisane ciekawe rzeczy.Teraz wiem co mozna zastosować na daną chorobę.Wielkie brawa

• Reklama

Bardzo lubię zioła,wspaniale mieć pod ręką tak obszernie opisane ciekawe rzeczy.Teraz wiem co mozna zastosować na daną chorobę.Wielkie brawa

Gość

Aga.mumu
    Przepraszam że dopiero teraz odpisuję ale miałam problemy z internetem. Mała awaria.
    Bardzo dziekuję Ci za odpowiedz. Bardzo mi pomogłaś, jesteś niezawodna
    jeszcze raz dziekuje i pozdrawiam gorąco.

Bardzo się cieszę że mogłam pomóc
    Mam nadzieję że w końcu coś pomorze Twojej mamie,złagodzi ból a jak by dobrze leczenie było dobrane to jest szansa na ogólną poprawę.Trzymam kciuki oby tak było.
    Pozdrawaim

Image

Image

ZIOŁA LECZĄCE RAKA

1. WIDŁAK GOŹDZISTY (lykopodium clovatum)
    Marskość wątroby i nowotwory złośliwe. Herbatki do picia. Pić łykami jedną szklankę dziennie, nadczczo, 1/2 godz. przed śniadaniem. Później w ciągu dnia ok 2 szkl. dodatkowo, przed jedzeniem.

2.POKRZYWA (urtica dioica)
    Rak żołądka, białaczka, ziarnica. Popijać ciepłą kilkoma łykami - pić kilka dziennie.

3. KŁĄCZE TATARAKU (acarus calamus)
    Rzuć przy raku płuc, pić herbatkę z krwawnika (2x dziennie). Można też pić herbatki z tataraku - szczególnie przy wrzodzie dwunastnicy, raku jelit. Kiedy żołądek nie przyjmuje 6 łyżek dziennie. Poza tym przy krwawej biegunce, biegunce, bóle żołądka i jelit.

4. ŚLAZ ZANIEDBANY (matra neglecta)
    Złośliwe schorzenia krtani. Herbatka - wyciąg na zimno. 1 łyżkę czubatą zalać 1/4 l wody i pozostawić na noc. Rano podgrzać pod przykryciem.

5. PRZYTULIA (galium)
    Rak języka, we wrzodach rakowych, chorobach skory. Przy raku języka płukać jamę ustną i gardło tą herbatką. 1 łyż. na 1 szkl. wody gorącej, zostawić do naciągnięcia. Na skórę stosować maści z przytuli (świeży sok miesza się z masłem o tem. pokojowej. Gotową maść przechowuje się w lodowce. Złośliwe schorzenia skory - maść z nagietka, podawać również herbatki oczyszczające krew - (nagietek, pokrzywa, krwawnik - mieszać zioła - 1 łyż. na 1 szkl wrzątku. Guzki bolesne jamy ustnej - herbatki z przytuli - płukać.

6. JEMIOŁA (viscum album)
    Środek przeciwnowotworowy. Herbatki z zimnego wyciągu, 1 łyżeczkę jemioły zalać na noc 1 szkl. zimnej wody, rano całość podgrzać, cedzić. Jeśli proporcja jest większa przechowywać w termosie. 6-cio tyg. kuracja: 3 tyg. - po 3 szkl. dziennie, 2 tyg - po 2 szkl., 1 tydz. 1 szkl dziennie. Również reguluje ciśnienie krwi, przy chorobach serca, zawrotach głowy, szum w uszach, uszkodzeniach serca)

7. NAGIETEK LEKARSKI (calendula officinalis)
    Schorzenia nowotworowe - rak skory, naczyniak jamiasty, plamy barwnikowe, starcze, rakowate wrzody, próchnica kości, owrzodzenia ud. Pić co najmniej 3x dziennie-1 łyżeczkę ziół na 1 szkl. wrzątku.

8. SZCZAWIK ZAJĘCZY (oxalis acetosella)
    Rak żołądka, rakowych wrzodach zewnętrznych i wewnątrz. Wyciśnięty sok w sokowirówce, co godz. 5 kropli soku z wodą lub her. ziołową. Zewnętrzne rakowe wrzody - smaruje się świeżym sokiem. Bardzo dobry w chorobach Parkinsona.

9. KRWAWNIK (achillea millefolium)
    Choroby szpiku kostnego, próchnica kości, zatrzymuje krwawienia płucne przy raku płuc, pobudza wytwarzanie krwinek. Co najmniej 3x dziennie po 1 szkl. 1 łyzeczka zioł na 1 szkl wrzątku. Przy raku płuc rzuć dodatkowo tatarak.

10. GLISTNIK - JASKÓŁCZE ZIELE (chelidonium majus)
    Białaczka, rak skory. Pić co najmniej 2 l. herbatki dziennie, 1łyżeczka na 1 szkl. wrzątku.

11. WIERZBOWNICA DROBNOKWITOWA (epilobium parviflorum)
    Rak pęcherza moczowego, rak gruczołu krokowego. 2 szkl. dziennie - rano i wieczorem 1/2 godz przed jedzeniem.

12. SKRZYP POLNY (equistetum arvense),
    Rakowate wrzody, próchnica kości, polipy podbrzusza. Można zawijać wilgotne, ciepłe ziele w mokrą ściereczkę i przykładać w chore miejsca. Zapobiega rakowi. Również pić herbatki - 1 łyżeczka na 1 szkl. wrzątku.

GUZ PODBRZUSZA,
    Herbatki z nagietka + pokrzywa + krwawnik 3 x dziennie 1 szklankę. oraz kłącze tataraku, należy pić 6 łyków dziennie. Przykładać na brzuch nalewkę ziół szwedzkich.

RAK ŻOŁĄDKA,
    Herbatki z pokrzywy, krwawnika, mniszka. Pić świeży sok z babki lancetowej - co godz, po 1 łyku.

13. ZIELONA HERBATA
    Powstrzymuje procesy utleniania.

14. GINGO- BILOBA
    Wytwarza substancje czynne wychwytujące wolne rodniki. Te agresywne cząsteczki powstają z powodu niedoboru tlenu.

Image

Image

MANAYUPA

Surowiec leczniczy: Ziele (bez korzenia), a niekiedy tylko liście.

Zastosowanie: Substancje czynne obecne w surowcu wykazują działanie przeciwzapalne i dzięki temu preparaty z niego sporządzane znalazły zastosowanie we wspomaganiu terapii stanów zapalnych wątroby i nerek. Napary przygotowane z ziela mogą być też wykorzystywane, ze względu na działanie przeciwzapalne, w leczeniu schorzeń dróg rodnych, szczególnie w przypadku występowania upławów. Mówi się o działaniu detoksykacyjnym manayupy, co wynika z jej korzystnego wpływu na regulację funkcjonowania wątroby oraz wyraźnego działania moczopędnego.

Świeżo sporządzone napary można popijać w przypadku bólów nerek, woreczka żółciowego i wątroby. Ze względu na zawartość tanin wysuszona lub świeżo zerwana roślina może być przykładana wprost na rany i skaleczenia w celu zahamowania krwawienia i przyspieszenia procesu gojenia i bliznowacenia. Także napar z rośliny może służyć do przemywania ran. Przestrzega się przed zbyt dużymi dawkami manayupy stosowanymi wewnętrznie, które mogą spowodować obniżenie ciśnienia tętniczego. W medycynie oficjalnej udowodniono, że roślina ma właściwości uspokajające, przeciwastmatyczne i przeciwalergiczne.

Image

Image

Skrótowy opis jakie zioła na dane schorzenia

!.
    Bakteriobójczo: (dezynfekująco) czosnek, cebula, liść mącznicy, liść borówki, owoce czarnej jagody, ziele piołunu, dziurawca, szanty, mięty, majeranku, szałwi, macierzanki, tymianku, kwiat rumanku pospolitego, wrotyczu, korzeń omanu, kłącze kosaćca, kora wierzbowa.

Goją rany i skaleczenia: kwiat nagietka, jasnoty, rumianku pospolitego, ziele drapacza, dziurawca, lnicy, rdestu ptasiego, szłwi, korzeń żywokostu, liść orzecha włoskiego i pączki topoli.

Hamują krwawienia zewnętrzne i wewnętrzne: ziele krwawnika, tasznika, skrzypu, rdestu ptasiego i ostrogorzkiego, liść pokrzywy, barwinka i kłącze pięciornika, kora kaliny. Krew czyszczą ze złogów i pozostałości po zatruciach: ziele bratka polnego, przetacznika, poziomki, bluszczyku, skrzypu, drapacza, ogórecznika, kwiat stokrotki, kocanki, liść barwinka, borówki, maliny, brzozy, korzeń łopianu, podróżnika, mniszka, szyszki chmielu i nasienie czarnuszki.

Moczopędnie: (czyszcząc i lecząc nerki, poprawiając ich pracę i znosząc parcie na mocz) ziele połonicznika, skrzypu, poziomki,rutwicy, drapacza, rzepiku, piołunu, bylicy pospolitej, macierzanki, nawłoci, werbeny, bratka polnego, hyzopu, nostrzyka, bazylii, rdestu ptasiego, cząbru, pokrzywy, przetacznika, kłącze perzu, tataraku, korzeń łopianu, podróżnika, lukrecji, mydlnicy, omanu, kosaćca, lubczyka, goryszu, pietruszki, liść mącznicy, brzozy, brusznicy, czarnej jagody, kwiat stokrotki, wrzosu, bławatka, kocanki, jasnoty, bzu czarnego, lipy, owoc kminku, jarzębiny, jałowca, dzikiej róży, szyszki chmielu, pączki topoli, strączyny fasoli, znamię kukurydzy, nasienie pietruszki i czarnuszki.

Image

Image

2.
    Mlekopędnie: (dla karmiących matek we wszystkich kłopotach laktacyjnych) kminek, koper włoski, anyż, ziele rutwicy, bazylii, liść barwinka, nasienie pietruszki.

Napotnie: (wskazane we wszystkich odmianach przeziębień) kwiat lipy, bzu czarnego, wrzosu, nawłoci, korzeń łopianu, omanu, goryszu, pietruszki, kłącze tataraku, ziele przetacznika, rutwicy, ogórecznika, bratka polnego, liść brzozy, nasiebie pietruszki, pączki topoli, owoc maliny i bzu czarnego.

Nasennie i uspokajająco wpływają: ziele nostrzyka, liść melisy, barwinka, korzeń kozłka, ziele macierzanki i kurzego śladu, szyszki chmielu, kwiat lawendy.

Obniżają ciśnienie krwi: (bez obawy przedawkowania) cebula, czosnek, skórka biała cytrynowa, żurawiny, (oraz dawkowane, ale już pod kontrolą lekarską - ziele jemioły i liść barwinka)

Image

Image
Reklama
Zobacz inne dyskusje