Serwisy Medforum
Reklama

Ból krzyża w ciąży

Ból krzyża w ciąży
Fot. ojoimages
(4)

Wprowadzenie do porady

Bóle krzyża są to bóle zlokalizowane w okolicy odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa. Dotyczą dolnej części pleców i często także pośladków, dotyczą kilkunastu procent kobiet ciężarnych i nasilają się w trzecim trymestrze ciąży.

Porada składa się z:

Objawy i przebieg

Są to najczęściej niegroźne bóle dla prawidłowego rozwoju ciąży, bowiem wynikają ze zmiany sylwetki kobiety ciężarnej i w przesunięcia środka ciężkości ciała do przodu.
 
W ciąży dochodzi do nadmiernego wygięcia się odcinka piersiowego i lędźwiowego kręgosłupa ku przodowi, co może prowadzić do przemieszczenia się „dysków” czyli tkanek miękkich kręgosłupa, nadmiernego napięcia mięśni przykręgosłupowych okolicy lędźwiowej a także ucisku na zakończenia nerwowe. Objawia się to bólem w okolicy lędźwiowej i krzyżowej, który ciężarne opisują jako „ciągnący” do nogi. Wszystkie wyżej wymienione objawy pogłębiają się podczas ciąży wraz z każdym dodatkowym kilogramem.
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Reklama

Komentarze

 • Zaloguj się , aby dodać odpowiedź
 • Ból krzyża w ciąży
  20-07-2013 13:09:32

  Zgodzę się z Panią. Ja również stosowałam obuwie na 3 cm obcasie ale nie więcej. Do tego bardzo polecam używanie wkładek, które powodują dużo większy komfort dla stopy i dla kręgosłupa wkładki kupiłam w www.dlastopy.pl

  pozdrawiam ciężarne

 • Ból krzyża w ciąży
  18-07-2013 14:39:21

  w 4. miesiącu wystąpiły u mnie potworne bóle w dolnym odcinku pleców - nie mogłam siedzieć, nie mogłam chodzić, nie mogłam leżeć, a podczas wstawania i siadania dosłownie wyłam!!! stosowałam się do wszystkich zaleceń tzn poduszka pod plecy, buty na płaskim obcasie i przeginanie się do przodu. chirurg ortopeda powiedział "każdą ciężarną bolą plecy, nie pani pierwsza i nie ostatnia, więc nie wiem o co pani chodzi".
  o!! ty!!! twoje niedoczekanie!!!!!
  wróciłam do butów na 3-4cm obcasach, przestałam przeginać się do przodu i prawie cały czas ćwiczyłam, tzn siedząc lub leżąc tak długo ruszałam, podnosiłam nogę aż ból od takiego wywołującego łzy, zanikał całkowicie!! w ciągu tygodnia wszystko minęło!!
  teraz jestem w 9.mcu i wciąż czuję się świetnie, plecy mnie nie bolą, a ortopeda u którego byłam może mnie..... )

 • Ból krzyża w ciąży
  03-06-2011 21:42:44

  Przeczytaj komentowaną poradę: Ból krzyża w ciąży

  W trójmieście (Gdynia) w przypadku takiego problemu (ból kręgosłupa podczas ciąży - i nie tylko) pomagają w PHYSIO SPORT.
  www.physio-sport.pl
  www.physiosport.pl

Polecamy

http://static2.medforum.pl/cache/logos/MON076073_mama_brzuch_ciaza_ojoimages_cr-W300H200.jpgFot. ojoimagesBiegunka w ciąży
Luźne stolce oddawane kilkakrotne w ciągu dnia.