Serwisy Medforum
Reklama

Ból krzyża w ciąży

Ból krzyża w ciąży
Fot. ojoimages
(3)

Wprowadzenie do porady

Bóle krzyża są to bóle zlokalizowane w okolicy odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa. Dotyczą dolnej części pleców i często także pośladków, dotyczą kilkunastu procent kobiet ciężarnych i nasilają się w trzecim trymestrze ciąży.

Porada składa się z:

Objawy i przebieg

Są to najczęściej niegroźne bóle dla prawidłowego rozwoju ciąży, bowiem wynikają ze zmiany sylwetki kobiety ciężarnej i w przesunięcia środka ciężkości ciała do przodu.
 
W ciąży dochodzi do nadmiernego wygięcia się odcinka piersiowego i lędźwiowego kręgosłupa ku przodowi, co może prowadzić do przemieszczenia się „dysków” czyli tkanek miękkich kręgosłupa, nadmiernego napięcia mięśni przykręgosłupowych okolicy lędźwiowej a także ucisku na zakończenia nerwowe. Objawia się to bólem w okolicy lędźwiowej i krzyżowej, który ciężarne opisują jako „ciągnący” do nogi. Wszystkie wyżej wymienione objawy pogłębiają się podczas ciąży wraz z każdym dodatkowym kilogramem.
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Reklama

Komentarze