Serwisy Medforum
Reklama

Ból spojenia łonowego.

Ból spojenia łonowego.
Fot. ojoimages
(4)

Wprowadzenie do porady

Ból w obrębie spojenia łonowego spowodowany jego rozejściem, pęknięciem lub rozerwaniem w czasie ciąży lub porodu.

Porada składa się z:

Objawy i przebieg

Podczas ciąży, wskutek działania estrogenów, dochodzi do rozluźnienia chrząstkozrostów, którymi w obrębie miednicy mniejszej są spojenie łonowe oraz stawy krzyżowo-biodrowe. Zwiększenie elastyczności aparatu więzadłowego miednicy jest naturalną rzeczą w trakcie ciąży, bowiem w ten sposób miednica „przygotowuje się” do porodu i ułatwienia przejścia dziecka przez kanał rodny. Nieznaczny ból w obrębie dolnego odcinka miednicy może się wówczas pojawiać pod koniec ciąży, kiedy główka zaczyna się obniżać i wstawiać do miednicy kostnej.

Ciężarna może mieć wówczas kłopoty ze sprawnym chodzeniem, odczuwać ból przy wstawaniu z łóżka po dłuższym odpoczynku lub nadmiernym wysiłku. Podczas ciąży najczęściej można się spotkać z tzw. cichym rozejściem spojenia, które przeważnie spowodowane jest przyczynami czynnościowymi. Do znacznie poważniejszych urazów spojenia może dojść w trakcie ciężkiego porodu np. poród kleszczowy, duża masa płodu przy zwężonej miednicy kostnej u rodzącej. Może wówczas dojść nie tylko do rozejścia ale również do pęknięcia bądź rozerwania spojenia.

Objawy uszkodzeń podczas porodu najczęściej ujawniają się dopiero w połogu. W zależności od stopnia rozejścia obserwuje się różne nasilenie objawów takich jak obrzęk i ból spojenia lub podbrzusza promieniujący do uda i kości krzyżowej.

(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Reklama

Komentarze

  Czy wiesz, że za każdą dodaną wypowiedź otrzymujesz punkty w rankingu użytkowników?
 • Ból spojenia łonowego.
  19-09-2014 07:45:04

  ja miałam rojejście spojenia po porodzie,wywoływali bóle i dostawałam zastrzyki w szyjke na rozszerzenie a poród był cięzli ciąza duża,lezałąm 4 tygodni e na łózku ortopedycznym z ciężarkami na plaecach,było to dla mnie straszne przezycie aból okropny.

 • Ból spojenia łonowego.
  23-06-2012 16:59:19

  oj to spojenie na pewno... mam dokładnie to samo jestem w 34tc i lekarz co miesiąc mi mierzył spojenie, które coraz bardziej się rozchodziło... już mam prawie 1,5 cm byłam na konsultacji u ortopedy i potwierdził rozejście... mam skierowanie na cesarkę

 • Ból spojenia łonowego.
  20-06-2012 14:19:31

  Przeczytaj komentowaną poradę: Ból spojenia łonowego.

  Witam, jestem w 35 tygodniu ciazy i mam straszne bole w biodrach a najgorsze sa w kroczu . Nie umiem go dokladnie opisac ale najgorsze sa w noce... nie moge wstac z lóżka ani przewrócić sie, bol jest naprawde silny. W czasie dnia jest to samo mam problemu z leżeniem bo czuje jak mi rwie krocze i narządy rodne, podczas chodzenia siadania jest ciągle to samo. Przy tym mam tak jakby upławy sa one rzadkie o kolorze lekko białym proszę o pomoc co to może być i jak długo to jeszcze potrwa.

Polecamy

http://static2.medforum.pl/cache/logos/pe0007890_lekarze_kobieta_mezczyzna_stetoskop_ojoimages_cr-W300H200.jpgFot. ojoimagesTorbiele Nabotha
Niewielkie, kilkumilimetrowe cysty na tarczy szyjki macicy.