Serwisy Medforum
Reklama

Brak odchodów połogowych

Brak odchodów połogowych
Fot. ojoimages
(5)

Wprowadzenie do porady

Znikoma ilość lub całkowity brak odchodów połogowych.

Porada składa się z:

Objawy i przebieg

Po porodzie ilość odchodów zmniejsza się z każdym dniem i najczęściej zanikają one około 4-6 tygodnia połogu. W przypadku kamienia piersią odchody zanikają znacznie szybciej. Jednakże w niektórych przypadkach dochodzi do tzw. zatrzymania odchodów. Wówczas u położnicy pojawia się znikoma ilość odchodów, najczęściej o bardzo nieprzyjemnym zapachu lub nie obserwuje się ich wcale.

Do zatrzymania odchodów połogowych dochodzi na skutek zablokowania wewnętrznego ujścia szyjki macicy skrzepami lub też resztkami popłodu. Czasami dochodzi do załamania szyjki macicy, co również utrudnia odpływ wydzieliny.

Powikłanie to często zdarza się w przypadku tyłozgięcia macicy, wypełnionych jelitach lub pęcherzu moczowym. Jest to zjawisko bardzo niebezpieczne, ze względu na to, iż odchody są wyśmienitą pożywką dla rozwoju drobnoustrojów. Brak możliwości ich swobodnego odpływu może spowodować powstanie zakażenia wewnątrzmacicznego, któremu najczęściej towarzyszy wysoka temperatura ciała.

(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Reklama

Komentarze