Serwisy Medforum
Reklama

Gorączka w ciąży

Gorączka w ciąży
Fot. ojoimages
(4)

Wprowadzenie do porady

Prawidłowa temperatura ciała wynosi ok. 36,6 stopni Celsjusza. Jeżeli temperatura ciała wzrośnie do 37,6 - 38 stopni to możemy już mówić o gorączce, która jest naturalnym mechanizmem obronnym organizmu. Jest alarmem, że dzieje się w nim coś niedobrego.

Porada składa się z:

Objawy i przebieg

W pierwszych tygodniach ciąży zazwyczaj temperatura ciała wzrasta o ok. 0,5 stopnia. Jest to stan fizjologiczny i nie powinien wywoływać niepokoju. Utrzymująca się od momentu jajeczkowania temperatura ciała na poziomie ok. 37C – 37,5C jest jednym z objawów wczesnej ciąży. Podwyższona temperatura jest wynikiem zmian hormonalnych zachodzących w organizmie wywołanych ciążą.
 
Na skutek działania progesteronu podczas ciąży temperatura ciała najczęściej utrzymuje się na poziomie ok. 37C. W związku z tym, że kobieta ciężarna jest bardziej podatna na różnego rodzaju infekcje gorączka bardzo często może wiązać się z początkiem jakiejś choroby infekcyjnej tj. jak np. katar, przeziębienie, zapalenie gardła czy też innych bardziej niebezpiecznych dla kobiety ciężarnej chorób jak np. choroby wirusowe, do których niewątpliwie zalicza się popularną grypę.
 
Gorączka stanowi znaczne zagrożenie dla kobiety ciężarnej gdyż może powodować różnego rodzaju uszkodzenia płodu jak również może ona wywołać przedwczesne skurcze macicy. Czasami, szczególnie przy bardzo wysokiej temperaturze w niskiej ciąży może dojść do poronienia.
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze

Reklama