Serwisy Medforum
Reklama

Guz przysadki mózgowej

Guz przysadki mózgowej
Fot. Pantherstock
(4)

Wprowadzenie do porady

Przysadka jest fasolowatym tworem o masie około 0.6 g znajdującym się w środkowym dole czaszki, w zagłębieniu kości klinowej, tzw. siodle tureckim. Jest zdecydowanie większa u kobiet.

Pod określeniem guzy przysadki kryją się zarówno gruczolaki jak i złośliwe raki - na szczęście zdecydowanie rzadsze.

Wśród gruczolaków najczęstszy jest tzw. prolactinoma – guz prolaktynowy - stanowiący około 40% wszystkich gruczolaków przysadki i wydzielający prolaktynę (PRL). Drugim co do częstości jest guz somatotropinowy wydzielający hormon wzrostu (GH), kolejne to guz kortykotropinowy (wydzielający ACTH), guz gonadotropinowy (wydzielający FSH i LH), guz tyreotropinowy (wydzielający TSH) i guzy mieszane.

Biorąc pod uwagę wielkość gruczolaka rozróżniamy mikrogruczolaki gdy ich średnica jest <1cm i makrogruczolaki o średnicy >1cm.

Porada składa się z:

Objawy i przebieg

(Niżej przedstawiono objawy dwóch najczęstszych guzów przysadki).

Objawy zależą od hormonu wydzielanego przez guz jak również jego wielkości. Duże gruczolaki mogą uciskać skrzyżowanie nerwu wzrokowego powodując dodatkowo ubytki w polu widzenia, rzadziej objawy podwyższonego ciśnienia śródczaszkowego.

W przypadku najczęstszego - guza prolaktynowego - u kobiet obserwuje się zaburzenia miesiączkowania albo brak miesiączki, mlekotok, niepłodność, zmniejszone libido, niewydolność ciałka żółtego. U mężczyzn zaś podwyższony poziom prolaktyny spowoduje obniżenie libido, impotencje, niepłodność, ginekomastię, zmniejszenie masy mięśniowej i zmniejszenie owłosienia płciowego. U obu płci hipogonadyzm wiąże się z utrata masy kostnej. Rokowanie jest dobre

Natomiast nieleczony guz somatotropinowy, wydzielający hormon wzrostu (GH), prowadzi do akromegalii, która objawia się powiększeniem rąk i stóp, twarzoczaszki (nosa, żuchwy, zatok czołowych), języka, pogrubieniem rysów twarzy, zwiększeniem masy ciała, wzmożoną potliwością, nadmiernym owłosieniem i zmianą barwy głosu. Występują również zmiany ze strony różnych narządów np. nadciśnienie tętnicze, obturacyjny bezdech senny, cukrzyca, nadczynność tarczycy, zaparcia, polipy jelita grubego, zaburzenia miesiączkowania, impotencja, bóle głowy, bóle stawów i kości.

(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Autor/autorzy opracowania:

Reklama

Komentarze