Serwisy Medforum
Reklama

Krwawienia po menopauzie

Krwawienia po menopauzie
Fot. Ojoimages
(4)

Wprowadzenie do porady

Wszelkie plamienia lub krwawienia  z dróg rodnych pojawiające się w okresie menopauzy.

Porada składa się z:

Objawy i przebieg

Około 50-55 roku życia rozpoczyna się u kobiety okres menopauzy, którego jednym z objawów jest ustanie miesiączkowania. Około 6-cio miesięczna przerwa od ostatniego krwawienia miesięcznego uznawana jest za okres menopauzy. Każde krwawienie z dróg rodnych, które pojawia się w okresie menopauzy jest już patologią mogącą być pierwszym objawem toczącego się procesu chorobowego lub też innych zaburzeń funkcjonowania organizmu.

Jednym z objawów chorób nowotworowych są acykliczne nieprawidłowe krwawienia. Menopauza to okres wzmożonej podatności organizmu na różnego rodzaju nowotwory i inne schorzenia dróg rodnych pojawiających się najczęściej na skutek zaburzeń hormonalnych w tym okresie. Krwawienia mogą świadczyć o istnieniu mięśniaków macicy, polipów szyjki macicy, przerostu błony śluzowej macicy i inn.

Mogą pojawić się również wskutek różnego rodzaju urazów, gdyż w okresie menopauzy błona śluzowa pochwy jest znacznie mniej nawilżona co sprzyja urazom. Niekiedy nieznaczne plamienia lub krwawienia spowodowane są zmianami zanikowymi endometrium.

(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Reklama

Komentarze