Serwisy Medforum
Reklama

Krwawienie międzymiesiączkowe

Krwawienie międzymiesiączkowe
Fot. ojoimages
(4)

Wprowadzenie do porady

Plamienia bądź krwawienia pojawiające się podczas cyklu miesiączkowego nie związane z krwawieniem miesiączkowym.

Porada składa się z:

Objawy i przebieg

Najczęściej krwawienia międzymiesiączkowe związane są z zaburzeniami hormonalnymi organizmu. Bardzo często zdarzają się one w pierwszych miesiącach przyjmowania doustnych środków antykoncepcyjnych. Jest to wynikiem procesu adaptacyjnego organizmu.

Zazwyczaj po kilku miesiącach zaburzenie to mija samoistnie. Jeżeli tak się nie stanie, a plamienia bądź krwawienia utrzymują się nadal może to wskazywać na zbyt małą dawkę hormonów znajdującą się w danym preparacie.

Można je uznać za działanie uboczne przyjmowania tych leków. Pojawiają się one czasem po założeniu wewnątrzmacicznej wkładki antykoncepcyjnej jako reakcja organizmu na ciało obce i mogą się utrzymywać nawet przez kilka cykli miesiączkowych.

Mogą one również wskazywać na występowanie jakiejś choroby, pojawiają się przy:

 • zakażeniach dróg moczowo-płciowych,
 • mięśniakach macicy,
 • nadżerce,
 • nowotworach,
 • innych.

Nieznaczne plamienia pojawiające się cyklicznie czyli w określonej fazie cyklu, najczęściej jego połowie, mogą być wynikiem owulacji. Podczas pęknięcia pęcherzyka jajnikowego, z którego uwalniana jest komórka jajowa może dojść do nieznacznego plamienia. Jest to tzw. krwawienie okołoowulacyjne.

Równie często nieregularne krwawienia oraz krwawienia międzymiesiączkowe zdarzają się w okresie okołomenopauzalnym na skutek znacznego obniżania się poziomu estrogenów.

(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Bibliografia:

.

Reklama

Komentarze

 • Zaloguj się , aby dodać odpowiedź
 • Krwawienie międzymiesiączkowe
  27-01-2015 17:27:22
  anonymous 2013-06-19 10:53:51
  Przeczytaj komentowaną poradę: Krwawienie międzymiesiączkoweJutro mam wizyte u ginekologa. Dwa tygodnie przed miesiączką (w niedziele) dostałam brązowych uplawów. w nastepny dzien w pracy troche sie nadzwigałam i w pewnym momencie poczułam ze cos ze mnie leci . to była krew bordowa ze skrzepami dosc gęsta, dzis Sroda i nadal krwawie . troszke jakby mniej najwiecej gdy ide do toalety bo przy parciu najwiecej ze mnie wylatuje. nie mam zadnych objawów związanych z miesiączką. nie bolały mnie piersi jak zawsze ani brzuch . miałam regularne miesiączki co 29-30 dni . mało obfite przez 2-3 dni. tak od około 2-3 lat, martwie sie nie wiem co to moze byc.


  mam podobnie ii też się martwię.
 • Krwawienie międzymiesiączkowe
  19-06-2013 10:53:51

  Przeczytaj komentowaną poradę: Krwawienie międzymiesiączkowe

  Jutro mam wizyte u ginekologa. Dwa tygodnie przed miesiączką (w niedziele) dostałam brązowych uplawów. w nastepny dzien w pracy troche sie nadzwigałam i w pewnym momencie poczułam ze cos ze mnie leci . to była krew bordowa ze skrzepami dosc gęsta, dzis Sroda i nadal krwawie . troszke jakby mniej najwiecej gdy ide do toalety bo przy parciu najwiecej ze mnie wylatuje. nie mam zadnych objawów związanych z miesiączką. nie bolały mnie piersi jak zawsze ani brzuch . miałam regularne miesiączki co 29-30 dni . mało obfite przez 2-3 dni. tak od około 2-3 lat, martwie sie nie wiem co to moze byc.

Polecamy

http://static2.medforum.pl/cache/logos/16jy0118rf_kobieta_bikini_plaza_slonce_wakacje_ojoimages_cr-W300H200.jpgFot. ojoimagesPrzedwczesne dojrzewanie płciowe u...
Przedwczesnym dojrzewaniem płciowym u dziewczynki nazywa się...