Serwisy Medforum
Reklama

Krwawienie międzymiesiączkowe

Krwawienie międzymiesiączkowe
Fot. ojoimages
(4)

Wprowadzenie do porady

Plamienia bądź krwawienia pojawiające się podczas cyklu miesiączkowego nie związane z krwawieniem miesiączkowym.

Porada składa się z:

Objawy i przebieg

Najczęściej krwawienia międzymiesiączkowe związane są z zaburzeniami hormonalnymi organizmu. Bardzo często zdarzają się one w pierwszych miesiącach przyjmowania doustnych środków antykoncepcyjnych. Jest to wynikiem procesu adaptacyjnego organizmu.

Zazwyczaj po kilku miesiącach zaburzenie to mija samoistnie. Jeżeli tak się nie stanie, a plamienia bądź krwawienia utrzymują się nadal może to wskazywać na zbyt małą dawkę hormonów znajdującą się w danym preparacie.

Można je uznać za działanie uboczne przyjmowania tych leków. Pojawiają się one czasem po założeniu wewnątrzmacicznej wkładki antykoncepcyjnej jako reakcja organizmu na ciało obce i mogą się utrzymywać nawet przez kilka cykli miesiączkowych.

Mogą one również wskazywać na występowanie jakiejś choroby, pojawiają się przy:

  • zakażeniach dróg moczowo-płciowych,
  • mięśniakach macicy,
  • nadżerce,
  • nowotworach,
  • innych.

Nieznaczne plamienia pojawiające się cyklicznie czyli w określonej fazie cyklu, najczęściej jego połowie, mogą być wynikiem owulacji. Podczas pęknięcia pęcherzyka jajnikowego, z którego uwalniana jest komórka jajowa może dojść do nieznacznego plamienia. Jest to tzw. krwawienie okołoowulacyjne.

Równie często nieregularne krwawienia oraz krwawienia międzymiesiączkowe zdarzają się w okresie okołomenopauzalnym na skutek znacznego obniżania się poziomu estrogenów.

(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Bibliografia:

.

Komentarze

Reklama