Serwisy Medforum
Reklama

Niedostateczne nawilżanie pochwy

Niedostateczne nawilżanie pochwy
Fot. ojoimages
(4)

Wprowadzenie do porady

Zaburzenia prawidłowego nawilżania pochwy stwarzające problemy z odbyciem stosunku płciowego.

Porada składa się z:

Objawy i przebieg

Suchość pochwy jest bardzo uciążliwą dolegliwością dotykającą najczęściej kobiety w okresie menopauzy, ale nie tylko. Za odpowiednie nawilżenie pochwy odpowiedzialne są wytwarzane przez jajniki estrogeny. Wraz z wiekiem i wygasaniem czynności jajników poziom estrogenów spada, co może wywoływać uczucie suchości pochwy. Podczas podniecenia mózg otrzymuje sygnał o konieczności rozpoczęcia nawilżania. Zaburzenia takiego przekazu na skutek np.:

1. Czynników psychicznych,

2. Emocjonalnych,

3. Zmian hormonalnych i innych, mogą skutkować niedostatecznym wytwarzaniem śluzu w pochwie.

Skutkiem niedostatecznego nawilżenia mogą być trudności z odbyciem stosunku seksualnego, ból podczas stosunku, jak również otarcia i uszkodzenia naskórka krocza czy też błony śluzowej pochwy. Takie urazy sprzyjają infekcjom zarówno wirusowym jak i bakteryjnym. Niedostateczna ilość wydzieliny pochwowej może być skutkiem przyjmowania niektórych hormonalnych tabletek antykoncepcyjnych, innych leków hormonalnych, leków antyalergicznych, leków obniżających ciśnienie tętnicze krwi i innych.

Istotne znaczenie ma także stan psychiczny i emocjonalny. Jeżeli zbliżeniu towarzyszy stres, uczucie lęku, niechęć do współżycia, niedostateczny czas gry wstępnej, zmęczenie wówczas może pojawić się problem z osiągnięciem podniecenia oraz prawidłowym nawilżeniem pochwy podczas stosunku płciowego.

(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Reklama

Komentarze