Serwisy Medforum
Reklama

Niedostateczne nawilżanie pochwy

Niedostateczne nawilżanie pochwy
Fot. ojoimages
(4)

Wprowadzenie do porady

Zaburzenia prawidłowego nawilżania pochwy stwarzające problemy z odbyciem stosunku płciowego.

Porada składa się z:

Objawy i przebieg

Suchość pochwy jest bardzo uciążliwą dolegliwością dotykającą najczęściej kobiety w okresie menopauzy, ale nie tylko. Za odpowiednie nawilżenie pochwy odpowiedzialne są wytwarzane przez jajniki estrogeny. Wraz z wiekiem i wygasaniem czynności jajników poziom estrogenów spada, co może wywoływać uczucie suchości pochwy. Podczas podniecenia mózg otrzymuje sygnał o konieczności rozpoczęcia nawilżania. Zaburzenia takiego przekazu na skutek np.:

1. Czynników psychicznych,

2. Emocjonalnych,

3. Zmian hormonalnych i innych, mogą skutkować niedostatecznym wytwarzaniem śluzu w pochwie.

Skutkiem niedostatecznego nawilżenia mogą być trudności z odbyciem stosunku seksualnego, ból podczas stosunku, jak również otarcia i uszkodzenia naskórka krocza czy też błony śluzowej pochwy. Takie urazy sprzyjają infekcjom zarówno wirusowym jak i bakteryjnym. Niedostateczna ilość wydzieliny pochwowej może być skutkiem przyjmowania niektórych hormonalnych tabletek antykoncepcyjnych, innych leków hormonalnych, leków antyalergicznych, leków obniżających ciśnienie tętnicze krwi i innych.

Istotne znaczenie ma także stan psychiczny i emocjonalny. Jeżeli zbliżeniu towarzyszy stres, uczucie lęku, niechęć do współżycia, niedostateczny czas gry wstępnej, zmęczenie wówczas może pojawić się problem z osiągnięciem podniecenia oraz prawidłowym nawilżeniem pochwy podczas stosunku płciowego.

(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Reklama

Komentarze

  Czy wiesz, że za każdą dodaną wypowiedź otrzymujesz punkty w rankingu użytkowników?
 • Niedostateczne nawilżanie pochwy
  08-08-2015 12:39:58

  ja brałam probiotyk ginekologiczny lacibios femina i moim przypadku naprawdę pomogło. Lekarz kazał mi zmienić dietę i zwracać uwagę na to co jem i czym się myję.

 • Niedostateczne nawilżanie pochwy
  08-12-2014 11:52:47

  U mnie problem nawilżenia w trakcie stosunku pojawił się w okresie karmienia piersią synka, ginekolog polecił mi stosować doustnie provag. Dzięki niemu problem nawilżenia minął, po stosunku podrażnienia się nie pojawiały, swędzenie i upławy również.

 • Niedostateczne nawilżanie pochwy
  03-12-2014 01:08:31

  na poprawe nawilzenia stosowalam wiele zeli, okazywaly sie bezskuteczne, a niektore dodatkowo mnie podraznialy...w koncu zobaczylam w aptece globulki nawilzajace pochwe Hydrovag, postanowilam sprobowac, po kilku globulkach poczulam, ze jestem lepiej nawilzona, nie bylo nieprzyjemnych otarc, dokonczylam kuracje, suchosci juz wogole nie bylo!

 • Niedostateczne nawilżanie pochwy
  14-07-2014 21:27:00

  U mnie problemy z nawilżeniem pochwy i bardzo suchą skórą okolic intymnych pojawiły się, kiedy zaczęłam chodzić na basen. Na początek zaczęłam więc łykać probiotyk na poprawę mikroflory pochwy a teraz jeszcze stosuję żel lacibios femina o pH 4.5, który dobrze nawilża skórę okolice intymnych. Przyspiesza gojenie mikrourazów, podrażnień a przy tym jest bardzo delikatny, bez SLS, SLES, parabenów. Dzięki zawartości kwasu mlekowego i chlorheksydyny daje również ochronę przed infekcjami bakteryjnymi i grzybiczymi.

 • Niedostateczne nawilżanie pochwy
  13-07-2014 23:36:03

  Faktycznie żel działa dość krótko, gorzej jak juz wyschnie. Ja stosuje od jakiegoś już czasu Hydrovag, który dzięki zawartości kwasu hialuronowego przywraca intymne nawilżenie na stałe. Globulki dodatkowo chronią przed infekcjami intymnymi.

Polecamy

http://static2.medforum.pl/cache/logos/kobieta_brzuch_jajniki_panthermedia_12397286.jpg-W300H200.jpgFot. medforumCzym są przydatki i jakie są objawy...
Przydatki macicy to struktury, które czynnościowo oraz...