Serwisy Medforum

Reklama

Niedostateczne nawilżanie pochwy

Niedostateczne nawilżanie pochwy
Fot. ojoimages
(3)

Wprowadzenie do porady

Zaburzenia prawidłowego nawilżania pochwy stwarzające problemy z odbyciem stosunku płciowego.

Porada składa się z:

Objawy i przebieg

Suchość pochwy jest bardzo uciążliwą dolegliwością dotykającą najczęściej kobiety w okresie menopauzy, ale nie tylko. Za odpowiednie nawilżenie pochwy odpowiedzialne są wytwarzane przez jajniki estrogeny. Wraz z wiekiem i wygasaniem czynności jajników poziom estrogenów spada, co może wywoływać uczucie suchości pochwy. Podczas podniecenia mózg otrzymuje sygnał o konieczności rozpoczęcia nawilżania. Zaburzenia takiego przekazu na skutek np.:

1. Czynników psychicznych,

2. Emocjonalnych,

3. Zmian hormonalnych i innych, mogą skutkować niedostatecznym wytwarzaniem śluzu w pochwie.

Skutkiem niedostatecznego nawilżenia mogą być trudności z odbyciem stosunku seksualnego, ból podczas stosunku, jak również otarcia i uszkodzenia naskórka krocza czy też błony śluzowej pochwy. Takie urazy sprzyjają infekcjom zarówno wirusowym jak i bakteryjnym. Niedostateczna ilość wydzieliny pochwowej może być skutkiem przyjmowania niektórych hormonalnych tabletek antykoncepcyjnych, innych leków hormonalnych, leków antyalergicznych, leków obniżających ciśnienie tętnicze krwi i innych.

Istotne znaczenie ma także stan psychiczny i emocjonalny. Jeżeli zbliżeniu towarzyszy stres, uczucie lęku, niechęć do współżycia, niedostateczny czas gry wstępnej, zmęczenie wówczas może pojawić się problem z osiągnięciem podniecenia oraz prawidłowym nawilżeniem pochwy podczas stosunku płciowego.

(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze

 • 14-07-2014 21:27:00

  U mnie problemy z nawilżeniem pochwy i bardzo suchą skórą okolic intymnych pojawiły się, kiedy zaczęłam chodzić na basen. Na początek zaczęłam więc łykać probiotyk na poprawę mikroflory pochwy a teraz jeszcze stosuję żel lacibios femina o pH 4.5, który dobrze nawilża skórę okolice intymnych. Przyspiesza gojenie mikrourazów, podrażnień a przy tym jest bardzo delikatny, bez SLS, SLES, parabenów. Dzięki zawartości kwasu mlekowego i chlorheksydyny daje również ochronę przed infekcjami bakteryjnymi i grzybiczymi.

 • 13-07-2014 23:36:03

  Faktycznie żel działa dość krótko, gorzej jak juz wyschnie. Ja stosuje od jakiegoś już czasu Hydrovag, który dzięki zawartości kwasu hialuronowego przywraca intymne nawilżenie na stałe. Globulki dodatkowo chronią przed infekcjami intymnymi.

 • 28-02-2013 00:58:54

  ja sie nawilzam specjalnymi zelami do tych miejsc, czasem jednak podczas dluzszego stosunku zel wyschnie i powoli bobie sie mniej przyjemnie, czesto pozniej byly infekcje pochwy, teraz stsouje regularnie probiotyk lactovaginal po wspolzyciu, ktory reguluje pH i dostrcza zywych szczepow bakterii, dzieki czemu nie mam juz infekcji! chociaz jeden problem z glowy

 • Wtajemniczona
  Zalogowani użytkownicy mają możliwość budowania własnego statusu na forach grupy Medforum.
  Po napisaniu odpowiedniej ilości postów przy avatarze pojawi się odpowiedni status.
   Początkujący/ca - mniej niż 100 postów
   Wtajemniczony/na - pomiędzy 101 a 300 postów
   Forumowicz/ka - pomiędzy 301 a 1200 postów
   Komentator/ka - pomiędzy 1201 a 3600 postów
   Lider/ka opinii - pomiędzy 3601 a 6000 postów
   VIP - więcej niż 6001 postów
  10-01-2013 22:43:05

  ja mam czasem taki dyskomfort i suchość i używam wtedy wspomnianego już provag żelu, przy czym stosuje go tylko zewnętrznie. Jak jest potrzeba wewnętrznego nawilżenia to mam do tego żel durexa.

 • 21-12-2012 23:18:26

  Na suchość pochwy polecam Libidizer - Quality Sex Lab - działa nawilżająco i poprawia ukrwienie. Poprawia też libido No i same doznania

Reklama

Polecamy

http://static2.medforum.pl/cache/logos/pe0007890_lekarze_kobieta_mezczyzna_stetoskop_ojoimages_cr-W300H200.jpgFot. ojoimagesTorbiele Nabotha
Niewielkie, kilkumilimetrowe cysty na tarczy szyjki macicy.
Twoja sugestia