Serwisy Medforum
Reklama

Nieregularne miesiączki

Nieregularne miesiączki
Fot. ojoimages
(4)

Wprowadzenie do porady

Zaburzenia cyklu miesiączkowego powodujące pojawianie się w nieregularnych odstępach krwawień miesiączkowych.

Porada składa się z:

Objawy i przebieg

Za prawidłowe uznaje się cykle, których długość waha się od 21 do 35 dni. Jeżeli są one raz dłuższe raz krótsze określa się je już jako nieregularne. Cykle menstruacyjne mogą się wahać od 20 do 45 dni a w niektórych przypadkach rozbieżności mogą być większe. Jednak jeżeli trwają zazwyczaj tę samą ilość dni uznaje się je za regularne.

Nieregularne miesiączki często pojawiają się u młodych dziewcząt w okresie dojrzewania płciowego i spowodowane są niedojrzałością układu hormonalnego. Częściej zdarzają się u nich cykle bezowulacyjne, które również przejawiają się nieregularnymi krwawieniami. U dziewcząt w okresie pokwitania cykle najczęściej normują się po upływie 1-1,5 roku. Zaburzenia cyklu mogą być również wynikiem zbyt intensywnego odchudzania się lub uprawiania sportu.

Najczęściej nieregularne miesiączki świadczą o zachwianej równowadze hormonalnej. Są one pierwszym objawem wchodzenia w okres przekwitania i mogą utrzymywać się przez kilka lat. Rozregulowany cykl miesiączkowy może być wynikiem zmiany klimatu, zażywania niektórych leków lub istnienia niektórych chorób takich jak np. chorób tarczycy, zespołu Turnera i inn. Zaburzenia cyklu miesiączkowego występują często po ciężkich operacjach lub urazach. Równie często współistnieją z niepłodnością.

Niezmiernie duży wpływ na cykl mają czynniki psychiczne tj. silne przeżycia emocjonalne, przewlekły stres, depresja i inne. Mogą być również jednym ze skutków ubocznych stosowania minipigułki antykoncepcyjnej jak również chemioterapii.

(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Bibliografia:

.

Reklama

Komentarze

 • Zaloguj się , aby dodać odpowiedź
 • Nieregularne miesiączki
  17-04-2013 13:49:00

  Witam mam bardzo ważne dla mnie pytanie iż mam problemy z miesiączką jajnikami itd. mam bardzo nieregularne miesiączki...dostałam miesiączkę i trwała ona 5,6 dni i 3 dni po miesiączce miałam owulacje tak mi się zdawało ponieważ czułam że jajnik mi "wędruje" i strasznie mnie bolał i czułam go jakbym dotykała jakąś piłkę zawsze z lewego jajnika mam owulacje jestem na bank przekonana że miałam owulacje poszłam na drugi dzień do mojego ginekologa a on mi powiedział że to nie była owulacja, że on nie widzi na USG ale ja rozpoznaje moje owulacje a i zaznaczę że dzień przed moją "owulacją" współżyłam z moim partnerem....jest z 8 dzień po owulacji i czuje czasami kłucie tego lewego jajnika czasami prawego kłucie pleców noi częściej się załatwiam(oddaje mocz) nie mam apetytu to co wcześniej jadłam i było dla mnie smaczne teraz mi nie smakuje...nie mam nabrzmiałych piersi, wczoraj znowu myślałam że mam owulacje znowu współżyłam z moim partnerem poszłam znowu na drugi dzień do ginekologa on mi znowu mówi że nie widzi żebym miała owulacje ale ja czułam że tak mnie bolał ten jajnik że z łóżka nie mogłam wstać znowu twardszy niż prawy jajnik i dotykałam brzucha i czułam jakby mrowienie coś w tym stylu.... testy z krwi na hormony itd. miałam robione nie dawno mam wszystko w porządku, jajniki mam bardzo ładne i macice również ginekolog mi mówi że jestem zdrową dziewczyną ale nie wiem naprawdę co mi jest.... czuje w brzuchu że coś jest nie tak.. robiłam wczoraj test ciążowy wyszedł negatywny..może za wcześnie na testy nie wiem.. Gienkolog kazał mi dzisiaj zrobić badanie z moczu bo mu się wydaje że,mam coś z nerkami ale ja czułam że to jajnik mnie pobolewa a nie nerki nie wiem naprawdę co mi dolega może ktoś z was mi pomoże...Bardzo proszę o szybką radę bo już mi ręce opadają....

 • Nieregularne miesiączki
  17-03-2013 15:15:16

  ja tez mam nieregularne miesiaczki,jednym slowem wiecej razy mam jak nie mam.Zrobilam wszystki badania i lekarz powiedzial ze wszystko dobrze.Mam dwoje dzieci i musze powiedziec ze -zrobilam-je bez wielkoiego wysilku.Po kazdym stosunku polozylam sie na plecach z podniesionymi nogami,wtakiej pozyci bylam jakies 10 minut...i zrobione.

 • Nieregularne miesiączki
  17-03-2013 11:52:59

  Zawsze miesiączkowałam regularnie, mam 20lat. Moja ciocia jako przedstawiciel medyczny środków antykoncepcyjnych poleciła mi w przypadku obawy przed "wpadką" tabletki antykoncepcyjne - jedną miałam wziąć bezpośrednio po stosunku a drugą 12h później. Tydzień temu tak też zrobiłam i dzisiaj po 10 dniach cyklu dostałam okres. Dodam że wczoraj byłam na kontrolnej wizycie u ginekologa który stwierdził że jestem zdrowa.

 • Nieregularne miesiączki
  Początkująca
  Zalogowani użytkownicy mają możliwość budowania własnego statusu na forach grupy Medforum.
  Po napisaniu odpowiedniej ilości postów przy avatarze pojawi się odpowiedni status.
   Początkujący/ca - mniej niż 100 postów
   Wtajemniczony/na - pomiędzy 101 a 300 postów
   Forumowicz/ka - pomiędzy 301 a 1200 postów
   Komentator/ka - pomiędzy 1201 a 3600 postów
   Lider/ka opinii - pomiędzy 3601 a 6000 postów
   VIP - więcej niż 6001 postów
  08-02-2013 13:49:25

  Witam. Jestem studentką II roku Położnictwa studiów magisterskich. Prowadzę anonimowe badania, które posłużą mi do napisania pracy magisterskiej na temat oceny jakości życia kobiet cierpiących na zespół policytycznych jajników (PCO). Ankieta zawiera pytania dotyczące wpływu PCO na nasze codzienne życie oraz zadowolenie z życia seksualnego.
  Wszystkim Paniom, które znajdą trochę czasu na wypełnienie mojej ankiety, bardzo dziękuję.
  Będę bardzo wdzięczna za pomoc!!!
  http://moje-ankiety.pl/respond-38025.html

 • Nieregularne miesiączki
  22-01-2013 12:46:11

  Witam,
  Mam pytanie dotyczące mojego cyklu miesiączkowego. Ostatni okres miałam 8.12.2012 r. Współżyłam między 37 a 39 dniem cyklu. Dzisiaj mam 46 dzień i nadal nie mam krwawienia. Miesiączkuje nieregularnie, moje cykle trwają przeważnie 30- 40 dni, ale zdarzają się również 43 dniowe.
  Odczuwam również bóle podbrzusza jak przed miesiączka.
  Czy możliwe, że zaszłam w ciążę?

Polecamy

http://static2.medforum.pl/cache/logos/mya09097_kobieta_wlosy_szyja_bol_ojoimages_cr-W300H200.jpgFot. ojoimagesZatrzymanie miesiączki.
Brak wystąpienia krwawienia miesiączkowego do 14 dni po...