Serwisy Medforum
Reklama

Pęknięcie torbieli jajnika

Pęknięcie torbieli jajnika
Fot. medforum
(4)

Wprowadzenie do porady

Przerwanie ciągłości torebki torbieli jajnika.

Porada składa się z:

Objawy i przebieg

Do pęknięcia torbieli może dojść samoistnie czy też podczas badania ginekologicznego lub na skutek urazu. W zależności od typu torbieli jej pęknięcie może być nieszkodliwe i czasami niezauważalne. Dotyczy to najczęściej pęknięcia niewielkiej torbieli czynnościowej, a jedynym objawem może być pobolewanie dołem brzucha. W niektórych przypadkach pęknięcie torbieli może doprowadzić do stanu zagrażającego życiu. Może wystąpić nagły silny ból w dole brzucha, nudności lub wymioty i szybko mogą pojawić się objawy wstrząsu.

Zawartość torbieli wylewa się wówczas do jamy otrzewnej wywołując objawy jej podrażnienia. Pęknięcie torbieli endometrialnej grozi rozprzestrzenieniem się choroby i wszczepieniem się fragmentów endometrium w inne narządy. Jeżeli jest to torbiel powstała w wyniku stanów zapalnych, pęknięcie grozi rozprzestrzenieniem się infekcji. W zależności od nasilenia objawów oraz typu torbieli stosuje się leczenie zachowawcze lub też operacyjne. Gdy pęknięcie torbieli uszkodzi jajnik lub całkowicie go zniszczy może okazać się koniczne usunięcie części lub całego jajnika.

O pęknięciu torbieli świadczy między innymi obecność płynu w zatoce Douglasa, co możliwe jest do uwidocznienia w badaniu ultrasonograficznym.

(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Reklama

Komentarze