Serwisy Medforum
Reklama

Podwiązanie jajowodów

Podwiązanie jajowodów
Fot. medforum
(3)

Wprowadzenie do porady

Trwałe ubezpłodnienie (sterylizacja) kobiety lub mężczyzny poprzez chirurgiczne podwiązanie i przecięcie jajowodów lub nasieniowodów.

Porada składa się z:

Objawy i przebieg

Pozbawienie kobiety lub mężczyzny płodności jest jedną z często wybieranych metod antykoncepcyjnych w krajach wysokorozwiniętych. Jednak nie we wszystkich jest ona dozwolona.

W Polsce zabieg ten wykonywany jest tylko i wyłącznie w przypadku, gdy kolejna ciąża stanowi dla kobiety poważne zagrożenie zdrowia lub życia lub w przypadku zaistnienia możliwości przekazywania potomstwu ciężkich chorób uwarunkowanych genetycznie.

Nie można go wykonać „na życzenie” pacjentki. Zabieg ten wykonuje się na drodze laparotomii lub laparoskopii. Najczęściej sterylizacji u kobiet dokonuje się w trakcie cięcia cesarskiego. Ma ona zarówno wiele zalet jak również wad.

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że zarówno sterylizacja kobiet jak również mężczyzn są zabiegami nieodwracalnymi. Płodności nie da się już przywrócić.

Zabiegi sterylizacji nie powodują zmian hormonalnych, jak również nie mają żadnego wpływu na stan libido i nie ograniczają możliwości seksualnych.

(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Autor/autorzy opracowania:

Reklama

Komentarze

  Czy wiesz, że za każdą dodaną wypowiedź otrzymujesz punkty w rankingu użytkowników?
 • Komentarze do: Podwiązanie jajowodów
  12-08-2015 18:28:49

  W jakich krajach przecięcie jajowodów na życzenie pacjentki jest legalne?

 • Komentarze do: Podwiązanie jajowodów
  19-03-2015 17:11:46

  Mam 42 lata i 3 dzieci. Nie chcemy mieć więcej potomków i dlatego od 2 miesięcy mam mirenę. Czuję się fatalnie. Pomijając plamienia lub krwawienia, jestem słaba, mam zawroty głowy, wielki apetyt, w tym na słodycze (wcześniej nie miałam z tym problemów), czuję się opuchnięta, mam wielki brzuch. Jestem cały czas podirytowana przez co krzyczę na dzieci. Czuję się dokładnie tak, jak czułam się co miesiąc tydzień przed okresem. Boję się wejść na wagę. Czy to są skutki uboczne mireny?

  Moja Mama miała raka piersi, nie chcę więc stosować tabletek hormonalnych, mirena miała mieć bardzo małe ilości hormonów, skąd więc takie efekty?

  Chciałam się zapytać, czy zabieg podwiązania jajowodów może mieć negatywne konsekwencje dla zdrowia? Czy jest to "tylko" ryzyko towarzyszące operacji? Uważam to za polski absurd, że kobieta, która ma 42 lata i 3 dzieci nie może sobie w Polsce wykonać takiego zabiegu.
  Dlaczego?

  W jakim kraju najbliżej mogę wykonać taki zabieg i jak sprawdzić klinikę, aby zabieg był bezpieczny?

  Pozdrawiam,
  Matka Polka

 • Komentarze do: Podwiązanie jajowodów
  08-02-2015 12:30:36

  Jeżeli przez 9 lat nie zaszłaś w ciąże i nie stosowałaś innej metody antykoncepcji, to odpowiedź jest raczej oczywista.

 • Komentarze do: Podwiązanie jajowodów
  07-12-2014 15:04:57

  poradzic się zaufanego lekarza

 • Komentarze do: Podwiązanie jajowodów
  23-11-2014 21:02:10

  Przeczytaj komentowaną treść: Podwiązanie jajowodów

  Jak sprawdzic czy jestem podwiazana . ?? Od dziewieciu lat zyje z ta swiadomoscia ale nie do konca jestem przekonana gdyz w tamtym miesiacu myslalam ze jestem w ciazy organizm mi oszalal piersi urosly brodawki przyciemnialy i brzuch zaczal sie zmieniac . Idzie przez to zglupiec prosze o pomoc

Polecamy

http://static2.medforum.pl/cache/logos/mar08933_kobieta_grupa_stopy_ojoimages_cr-W300H200.jpgFot. ojoimagesSkąpe miesiączki.
Nieznaczne krwawienie miesiączkowe, w trakcie którego...