Serwisy Medforum

Reklama

Podwiązanie jajowodów

Podwiązanie jajowodów
Fot. medforum
(2)

Wprowadzenie do porady

Trwałe ubezpłodnienie (sterylizacja) kobiety lub mężczyzny poprzez chirurgiczne podwiązanie i przecięcie jajowodów lub nasieniowodów.

Porada składa się z:

Objawy i przebieg

Pozbawienie kobiety lub mężczyzny płodności jest jedną z często wybieranych metod antykoncepcyjnych w krajach wysokorozwiniętych. Jednak nie we wszystkich jest ona dozwolona.

W Polsce zabieg ten wykonywany jest tylko i wyłącznie w przypadku, gdy kolejna ciąża stanowi dla kobiety poważne zagrożenie zdrowia lub życia lub w przypadku zaistnienia możliwości przekazywania potomstwu ciężkich chorób uwarunkowanych genetycznie.

Nie można go wykonać „na życzenie” pacjentki. Zabieg ten wykonuje się na drodze laparotomii lub laparoskopii. Najczęściej sterylizacji u kobiet dokonuje się w trakcie cięcia cesarskiego. Ma ona zarówno wiele zalet jak również wad.

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że zarówno sterylizacja kobiet jak również mężczyzn są zabiegami nieodwracalnymi. Płodności nie da się już przywrócić.

Zabiegi sterylizacji nie powodują zmian hormonalnych, jak również nie mają żadnego wpływu na stan libido i nie ograniczają możliwości seksualnych.

(2)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Autor/autorzy opracowania:

  • Redakcja serwisu

Reklama

Komentarze

  • 07-12-2014 15:04:57

    poradzic się zaufanego lekarza

  • 23-11-2014 21:02:10

    Przeczytaj komentowaną treść: Podwiązanie jajowodów

    Jak sprawdzic czy jestem podwiazana . ?? Od dziewieciu lat zyje z ta swiadomoscia ale nie do konca jestem przekonana gdyz w tamtym miesiacu myslalam ze jestem w ciazy organizm mi oszalal piersi urosly brodawki przyciemnialy i brzuch zaczal sie zmieniac . Idzie przez to zglupiec prosze o pomoc

Polecamy

http://static2.medforum.pl/cache/logos/f10_sf_bedrm_ss_onbelly_pills_carolyn-0740_kobieta_tabletki_usmiech_ojoimages_cr-W300H200.jpgFot. ojoimagesPłodność po odstawieniu antykoncepcji...
Powrót prawidłowych cykli owulacyjnych po...
Twoja sugestia