Serwisy Medforum
Reklama

Przedwczesne odpłynięcie wód płodowych

Przedwczesne odpłynięcie wód płodowych
Fot. ojoimages
(4)

Wprowadzenie do porady

Przerwanie ciągłości błon płodowych i odpłynięcie płynu owodniowego przed terminem porodu.

Porada składa się z:

Objawy i przebieg

Przedwczesne odpłynięcie płynu owodniowego stanowi zagrożenie dla płodu. Najczęściej prowadzi do wystąpienia porodu przedwczesnego. Sączenie lub wyciek płynu owodniowego są dowodem na to, że została przerwana ciągłość błon płodowych. Bardzo istotne jest różnicowanie odpłynięcia wód z nietrzymaniem moczu. Ucisk ciężarnej macicy na pęcherz moczowy może powodować wyciekanie niewielkiej ilości moczu często mylone z sączeniem wód. Jeżeli płyn odpływa w pozycji leżącej może to sugerować, że są to wody płodowe a nie mocz.

Czasami może dojść do tzw. wysokiego pęknięcia pęcherza wówczas nie dochodzi do nagłego odpłynięcia wód a jedynie do ich sączenia. Odchodzenie płynu owodniowego może stwierdzić lekarz podczas badania ginekologicznego. Po rozpoznaniu wycieku wód płodowych przeprowadza się szereg badań diagnostycznych tj. ocena ilości płynu w badaniu USG czy też test krystalizacji, mających na celu określenie dalszego postępowania. Jest ono uzależnione od wielu czynników m in. od wieku ciążowego, czasu od odpłynięcia wód, stanu ogólnego płodu i ciężarnej oraz wielu innych równie istotnych dla podjęcia odpowiedniej decyzji.

Najbardziej korzystne jest odpłynięcie wód płodowych tuż przed rozpoczęciem akcji porodowej w terminie porodu. Zbyt długi okres od odpłynięcia wód może spowodować zakażenie wewnątrzmaciczne, którego najczęstszymi objawami są: gorączka, tachykardia, podwyższona liczba leukocytów we krwi. Przedwczesne odpłynięcie wód może również powodować wcześniactwo, niedotlenienie płodu, powikłania okołoporodowe, wypadnięcie pępowiny lub części drobnych. Do tego powikłania może dojść w wyniku stanów zapalnych kanału rodnego, licznych ciąż, niedoboru kwasu askorbinowego, wad płodu i macicy oraz wielu innych przyczyn.

(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Bibliografia:

.

Reklama

Komentarze