Serwisy Medforum
Reklama

Solarium a ciąża

Solarium a ciąża
Fot. medforum
(4)

Wprowadzenie do porady

Korzystanie z solarium w czasie ciąży.

Porada składa się z:

Objawy i przebieg

Powszechnie uważa się, iż solarium ma niekorzystny wpływ na cerę i skórę, ponieważ powoduje jej przedwczesne starzenie się oraz powstawanie zmarszczek, jak również zwiększa ryzyko raka skóry. Pomimo, iż nie stwierdzono, aby samo promieniowanie miało niekorzystny wpływ na płód, to nie zaleca się częstego korzystania z solarium w czasie ciąży, tuż po porodzie oraz w czasie karmienia piersią.

W ciąży skóra odznacza się zwiększoną wrażliwością na promienie słoneczne, w związku z czym reaguje ona na promieniowanie wykorzystywane do „sztucznego opalania” bardziej intensywniej i dlatego, po seansach w solarium, mogą pojawić się poparzenia, przebarwienia na skórze, jak również różnego rodzaju alergie.

Wskutek zmian hormonalnych często na twarzy ciężarnych pojawiają się różnego rodzaju plamy i przebarwienia (np. ostuda ciężarnych), które po opalaniu w solarium mogą się pogłębić i pozostawić stałe i nieodwracalne zmiany. W czasie ciąży skóra ulega także znacznemu rozciągnięciu, przez co staje się nieco cieńsza, a tym samym podatna na przesuszenie. Nadmierna suchość skóry zmniejsza jej elastyczność, co może zwiększać ryzyko powstania rozstępów i gorszego powracania skóry do normy po porodzie.

Podczas opalania w solarium bardzo niebezpieczna jest nagła zmiana temperatury. Może ona spowodować wzrost ciśnienia tętniczego krwi, co stanowi poważne niebezpieczeństwo dla ciąży. Dotyczy to szczególnie kobiet, u których w czasie ciąży ciśnienie tętnicze wynosiło powyżej 140/90 mmHg, Nagły wzrost ciśnienia może spowodować przedwczesne odklejenie łożyska i inne niebezpieczne powikłania ciąży.

Poza tym należy pamiętać o tym, że w czasie ciąży zdecydowanie przeciwwskazane jest przegrzewanie ciała. Dotyczy to zarówno opalania w lecie jak i w solarium. Nie znaczy to jednak, że korzystanie z solarium jest bezwzględne przeciwwskazane w czasie ciąży. Korzystanie z umiarem i wybieranie urządzeń, które nie rozgrzewają się zbytnio jest dopuszczalne pod warunkiem wykluczenia powikłań ciąży przez lekarza.

(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Reklama

Komentarze

 • Zaloguj się , aby dodać odpowiedź
 • Solarium a ciąża
  12-12-2012 17:39:18

  Moj lekarz rowniez pozwolil na solarium. Nie jestem fanatyczka solarium, nie lubie pomaranczowej sztucznej opalenizny, ale lekki, zdrowy odcien skory. Wiec z tego co nowil mi moj lekarz solarium: po skonczonym perwszym trymestrze-dlatego ze w pierwszym trymestrze zwieksza sie zapotrzebowanie na kwas foliowy, ktory promieniowanie UV "rozbija". Oczywiscie wszytko z umiarem-wybierac dobrze chlodzace lozka aby nie przegrzac organizmu-ja chodze na takie gdzie wrecz mi momentami chlodno, ograniczyc czas ekspozycji-mi wystarczy 8 minut, zakrywac czymsz brzuch-chodzę ze szmatką i brodawki-idealne pasuja waciki kosmetyczne, moc lamp na twarz zmniejszam aby ograniczyc wystapienie plam, a chodze na solarium max 2 razy w miesiacu, poprostu lepiej czuje sie i wygladam leciutko opalona, pozatym jesienia, zima i wczesna wiosna brakuje mi słonca, wiec daje mi to duzo ukojenia Drogie Panie, wystarczy znac umiar we wszytkim, a napewno nie zaszkodzi

 • Solarium a ciąża
  23-10-2012 14:16:52

  Przeczytaj komentowaną poradę: Solarium a ciąża

  Moj lekarz powiedzial ze mozna chodzic do solarium tylko nie mozna doprowadzic do poprzenia skory a przykrywanie brzuch czyms nie ma nic do tego bo przykrywasz tylko skure a dziecko jest w srodku w macicy wiec to nic nie da zamiast 20minut opalaj sie 10minut i nie co drugi dzien a naprzyklad dw razy w tygodniu i wszystko ok.

Polecamy

http://static2.medforum.pl/cache/logos/MON068057_lekarz_pacjent_kobieta_gabinet-ojoimages_cr-W300H200.jpgFot. ojoimagesNieprawidłowe położenie płodu.
Pośladkowe, poprzeczne lub skośne położenie płodu.