Serwisy Medforum

Reklama

Torbiel jajnika

Torbiel jajnika
Fot. ojoimages
(4)

Wprowadzenie do porady

Torbiel jajnika lub jajników jest najczęściej zmianą w jajniku, która powoduje wypełnianie się jajnika płynem surowiczym, krwią bądź inną zawartością otorbiona.
 

Porada składa się z:

Objawy i przebieg

Torbiel jajnika może występować pojedynczo lub torbieli może być kilka. Występują jednostronnie, lecz mogą znajdować się równocześnie na obu jajnikach. Wyróżnia się około 40 typów torbieli. Najczęściej spotykane są torbiele czynnościowe (przetrwały pęcherzyk Graffa, torbiel ciałka żółtego, wielotorbielowatość jajników), endometrialne (tzw. czekoladowe) – wskutek endometriozy, dermatoidalne (tzw. skórzaste), torbiele okołojajnikowe i jajowodowe – w wyniku stanów zapalnych.

W zespole policystycznych jajników stwierdza się wiele drobnych torbielek położonych obwodowo. Większość torbieli to zmiany o charakterze łagodnym, lecz niektóre z nich mogą być zmianą złośliwą. Dokładna diagnostyka zmian torbielowatych umożliwiająca zróżnicowanie ich typu ma więc duże znaczenie w podejmowaniu decyzji co do dalszego postępowania leczniczego.

Najczęstszą przyczyną tworzenia się torbieli są zaburzenia hormonalne. Podczas prawidłowego cyklu miesiączkowego w jajniku dojrzewa pęcherzyk jajnikowy (Graffa), który w okresie okołoowulacyjnym pęka i wydobywa się z niego komórka jajowa. W przypadku zaburzeń hormonalnych pęcherzyk może nie pęknąć, lecz cały czas wzrastać i wypełniać się płynem surowiczym doprowadzając do powstania tzw. torbieli czynnościowej.

Podobna sytuacja pojawia się, gdy po owulacji ciałko żółte nie zanika, lecz zaczyna wypełniać się płynem. Przeważnie pękają one samoistnie i ulegają resorpcji podczas kolejnych cykli, jednak czasami wymagają leczenia farmakologicznego za pomocą leków hormonalnych. Niektóre torbiele wymagają leczenia antybiotykami i środkami przeciwzapalnymi.

Torbiele o dużych rozmiarach lub podejrzanym charakterze wymagają operacyjnego usunięcia. Objawami torbieli są między innymi: ból i uczucie rozpierania w dole brzucha, ból podczas stosunków płciowych, nieregularne miesiączki, plamienia lub krwawienia międzymiesiączkowe, ból podczas oddawania moczu lub stolca. Torbiele, szczególnie czynnościowe, wykazują tendencje nawrotowe.

(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Reklama

Komentarze

 • 07-12-2014 23:54:11

  jestes idiotka i tyle!!!! dziecko to najwspanialsza rzecz jaka moze przydazyc sie kobiecie!!!!! chcesz na starosc patrzc w okno i plakac ze jestes samotna?? zenada

 • 14-11-2014 20:05:21

  Witam,po stymulacji i ovitrell pęcherzyk nie pękł,rozmiar przy badaniu 31x30 mm.Wczoraj w nocy obudził mnie straszliwy rozpierający ból z prawej strony( torbiel po pęcherzyku),poczułam szum w głowie jakbym miała zaraz stracić przytomność,dostałam duszności,było mi niedobrze.Mąż chciał wezwać pogotowie,ale wzięłam tabletki rozkurczowe i po 15 minutach poczułam się lepuej.Dziś przez cały dzień byłam słaba,ale brzóch już nie boli.Czy to przyczyna pęknięcia torbieli???

 • 06-11-2014 12:57:21

  nie mam dzieci bo mam 7 lat

 • 04-11-2014 09:32:17

  jeśli nie chcesz tego dzieckoa oddaj go nam, nie możemy mieć swoich dzieci a bardzo byśmy chcieli, napisz zw.zaw@wp.pl

  Gość 2014-07-24 08:28:56
  mam ochydny problem, od 16 roku lekarze zaparcie twierdza że nie mogę mieć dzici ( super - nie trawie ich) miesiac temu musiałam mieć operacje osunięcia prawego jajnika
  super sie po tym czułam :ddd ale była na wizycie u lakarza i oznajmi mi straszna wiadomość ;(((( JEST PANI W CIĄŻY ;//////// ;((( mam dopiero 22 lat i całe życie przed sobą . Nienawidzę polskiego prawa ;/// nie nawiedzę tego że aborcja sie nielegalna .... teraz pozostało mi się starzec bez przyjemność ;(((((((((((( życie po prostu się skończyło ...
  nie rozumie kobiet które przeżywają bezpłodność ... Ja sie cieszyłam i spotkało mnie nieszczęście - to życie jest niesprawiedliwe ;((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((
 • 02-08-2014 19:54:40

  taaaa.... Ty na serio ? xD ale dzieki bo sie usmiałam.

  Gość 2013-01-23 20:57:14
  Hej.! Mam 15 lat. Kiedy miałm 5 wykryto u mnie torbiel. Została usunięta wraz z jajnikiem operacyjnie.Chciałabym spytac sie o miesiączki. Myślałam z mamą że bede je miała co 2 miesiace ale jak na razie mam co miesiąz z tym ze są bardzo bolesne. Więc jak powinno to wyglądać ?

Polecamy

http://static2.medforum.pl/cache/logos/bol_brzucha_problemy_z_trawieniem_panthermedia_a6271684_cr-W300H200.jpgFot. PantherstockTorbiele endometrialne (czekoladowe)
Wypełnione zhemolizowaną krwią torbiele, powstałe na podłożu...
Twoja sugestia