Serwisy Medforum
Reklama

Torbiele Nabotha

Torbiele Nabotha
Fot. ojoimages
(4)

Wprowadzenie do porady

Niewielkie, kilkumilimetrowe cysty na tarczy szyjki macicy.

Porada składa się z:

Objawy i przebieg

Torbiele Nabotha (ovulae Nabothi) to niewielkie pojedyncze lub mnogie zmiany przypominające pęcherzyki wypełnione treścią śluzową, występujące na szyjce macicy. Są to zmiany łagodne, nie dające żadnych objawów i najczęściej nie wymagające leczenia. Jeżeli towarzyszy im stan zapalny wówczas torbielki mogą być wypełnione treścią śluzowo-ropną. Widoczne są one podczas rutynowego badania ginekologicznego we wziernikach. Powstają na skutek zatkania gruczołów wytwarzających śluz. Pojawiają się najczęściej w trakcie samoistnego gojenia się nadżerki, kiedy nabłonek wielowarstwowy płaski zostaje zastępowany nabłonkiem walcowatym. Zatyka on wówczas gruczoły, śluz nie ma więc ujścia i gromadzi się powodując powstanie torbielek. Opinie, co do konieczności usuwania torbieli są wśród ginekologów podzielone. Jedni opowiadają się za ich usunięciem inni preferują obserwację. Torbielki wykazują tendencję do nawrotów.

(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Reklama

Komentarze

    Czy wiesz, że za każdą dodaną wypowiedź otrzymujesz punkty w rankingu użytkowników?
  • Komentarze do: Torbiele Nabotha
    04-12-2014 09:48:46

    Przeczytaj komentowaną treść: Torbiele Nabotha

    Witam Wczoraj byłam u lekarza ginekologa bo odczuwałam straszny ból w okolicy lewego jajnika po badaniu lekarz powiedział, że mam torbiel nabotha ale ze to nie jest główna przyczyną tak silnego bólu, zaraz po tym pojechałam na pogotowie i w badaniu krwi wyszło mi że leukocyty mam 18tys. Co to może oznaczać ?????

Polecamy

http://static2.medforum.pl/cache/logos/kobieta_lozko_bol_brzucha_panthermedia_a13817619_cr-W300H200.jpgFot. PantherstockBól i obrzęk w okolicy przedsionka...
Ostry ból, obrzęk połączone z  występowaniem guza w...