Serwisy Medforum
Reklama

Wyłyżeczkowanie jamy macicy

Wyłyżeczkowanie jamy macicy
Fot. ojoimages
(4)

Wprowadzenie do porady

Instrumentalne opróżnienie jamy macicy


Diagnostyczne – pobranie fragmentów błony śluzowej macicy w celu przekazania uzyskanego materiału do badania histopatologicznego, w przypadku nieprawidłowych krwawień z macicy, w niepłodności lub w podejrzeniu zmian chorobowych w endometrium.


Terapeutyczne – opróżnienie jamy macicy z resztek tkanek pozostałych po poronieniu, po porodzie, usunięcie ciąży obumarłej, przerwanie ciąży ze wskazań życiowych lub ciężkich wad płodu, pustego jaja płodowego, zaśniadu groniastego lub w przypadku niewyjaśnionych krwotoków.

Porada składa się z:

Objawy i przebieg

Zabieg wyłyżeczkowania jamy macicy wykonywany jest w szpitalu lub gabinetach posiadających salę operacyjną. Zarówno zabieg diagnostyczny, jak i terapeutyczny wykonywany jest po uprzednim znieczuleniu ogólnym dożylnym, w związku z czym, około 4 godziny przed zabiegiem pacjentka powinna być na czczo. Przed przystąpieniem do znieczulenia pacjentka konsultowana jest przez lekarza anestezjologa. W niektórych przypadkach konieczne jest wykonanie badania EKG lub badań analitycznych krwi.

Po znieczuleniu i odkażeniu pola zabiegowego (srom, pochwa), założeniu wzierników i uchwyceniu szyjki macicy tzw. kulociągiem, lekarz przystępuje, w zależności od potrzeb, do rozszerzenia kanału szyjki za pomocą narzędzi zwanych hegarami. W niektórych przypadkach rozszerzanie szyjki nie jest potrzebne, a uzależnione jest to między innymi od warunków anatomicznych szyjki. Następnie do jamy macicy wprowadza łyżkę skrobakową i wykonuje ruchy skrobiące, opróżniając jamę macicy lub pobierając fragmenty śluzówki macicy. W każdym przypadku otrzymany materiał przekazywany jest do badania histopatologicznego.

Po zabiegu pacjentka pozostaje pod opieką personelu medycznego co najmniej 2 godziny. W tym okresie nie powinna przyjmować posiłków oraz płynów. Przez pierwsze godziny po zabiegu może utrzymywać się nieznaczne pobolewanie dołem brzucha przypominające bóle miesiączkowe, będące wynikiem skurczów macicy. Krwawienie z dróg rodnych po zabiegu może utrzymywać się przez kilka kolejnych dni. Czas wystąpienia owulacji oraz miesiączki po zabiegu wyłyżeczkowania może być różny.

(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Autor/autorzy opracowania:

Reklama

Komentarze

  Czy wiesz, że za każdą dodaną wypowiedź otrzymujesz punkty w rankingu użytkowników?
 • Komentarze do: Wyłyżeczkowanie jamy macicy
  08-09-2015 12:39:41

  Napisze do Medforum bo to skandal, one zachowuja sie jak na prywatnym forum, nabijaja ranking, troll na trollu siedzi.

 • Komentarze do: Wyłyżeczkowanie jamy macicy
  29-06-2015 03:27:52

  Po tym zabiegu należy pamiętać o odbudowie mikroflory pochwy, a także o nawilżeniu i regeneracji okolic intymnych Polecam do tego emulsję provag. Jest dokładnie przebadana, łagodna nie wysusza( nie zawiera SLS), zawiera naturalne substancje nawilżające i regenerujące, oraz metabolity bakteri kwasu mlekowego pozwalające odbudować i utrzymać prawidłowe środowisko pochwy, co zapobiega infekcjom.

 • Komentarze do: Wyłyżeczkowanie jamy macicy
  17-03-2015 10:25:13

  Przeczytaj komentowaną treść: Wyłyżeczkowanie jamy macicy

  Witam 28 stycznia miałam łyżeczkowanie ciąża obumarła. Mieszkam w Anglii i tutaj po zabiegu nie miałam żadnej wizyty kontrolnej ani żadnych badań, jestem tym bardzo zaniepokojona,ponieważ jutro minie 7 tygodni od zabiegu a ja nie dostałam jeszcze miesiączki miałam tylko co dwa trzy dni plamienie,kilka kropel. Od tygodnia bardzo boli mnie dół brzucha i jajniki. Oczywiście byłam w szpitalu ale powiedzieli mi ze to przed miesiączką lub jakaś infekcja. Czekam na wyniki wymazu z pochwy. Proszę mi poradzić co mama robić. Dziękuje

Polecamy

http://static2.medforum.pl/cache/logos/lekarz_pielegniarka_badania_panthermedia_a14207436.jpg_cr-W300H200.jpgFot. medforumZabiegi chirurgiczne w ginekologii
Wiele kobiet, nie jest świadomych, iż w ginekologii, tj....