użytkowników online: 4231

Powrót miesiączki po porodzie

Pojawienie się pierwszego krwawienia miesiączkowego po porodzie.

Objawy i przebieg

Brak miesiączki u kobiet po porodzie jest wynikiem wydzielania przez organizm w okresie połogu hormonu zwanego prolaktyną odpowiedzialnego za proces laktacji. Wydzielana podczas karmienia piersią prolaktyna powoduje hamowanie dojrzewania komórki jajowej oraz owulacji a tym samym opóźnia pojawienie się miesiączki.

U kobiet karmiących piersią powrót krwawień miesiączkowych następuje więc znacznie później aniżeli u kobiet karmiących swoje dziecko pokarmem sztucznym.

Kobiety karmiące piersią mogą spodziewać się pierwszego krwawienia miesiączkowego po zakończeniu karmienia lub też w przypadku, gdy karmienie nie jest już tak częste.

W miarę wzrostu dziecka, potrzebuje ono już nie tylko mleka matki, ale również innych pokarmów, co wiąże się ze zmniejszeniem częstotliwości karmień. Wówczas może powrócić płodność i pojawić się miesiączka. Jeżeli kobieta nie karmi piersią wówczas miesiączka pojawia się najczęściej w 6-8 tygodniu po porodzie czyli po okresie połogu. Mogą jednak pojawiać się pewne rozbieżności w czasie jaki i intensywności krwawienia i jest to sprawa indywidualna.

Czasami, u niektórych kobiet występuje jednorazowe krwawienie około 6-8 tygodnia po porodzie, natomiast właściwa miesiączka pojawia się kilka tygodni lub miesięcy później w zależności od sposobu karmienia dziecka. Nie stanowi to jednak żadnej patologii.

Pierwsze miesiączki po porodzie mogą być bardziej obfite ale z reguły są one mniej bolesne. Pojawienie się miesiączki nie ma wpływu na ilość lub rodzaj wytwarzanego pokarmu. Na czas pojawienia się pierwszej miesiączki nie ma wpływu sposób ukończenia ciąży.

Porada z portalu ForumPediatryczne.pl
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę.Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Przeglądaj porady alfabetycznie

A Ą B C Ć D E Ę F G H I J K L Ł M N Ń O Ó P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż 

Komentarze do porad

Ankieta

  

Czy stosujesz antykoncepcję?

Konkurs na forum
Konkurs tematyczny