użytkowników online: 1420

Zespół hiperstymulacji jajników

Zespół hiperstymulacji jajników to schorzenie, które występuje bardzo rzadko, a może pojawić się u pacjentek leczonych z powodu niepłodności. Pojawia się w następstwie pobudzania owulacji przy użyciu różnych hormonalnych preparatów (m.in. gonadotropin).

W prawidłowym cyklu miesięcznym dochodzi z reguły do powiększenia jednego pęcherzyka w jednym jajniku, z którego uwalnia się podczas owulacji jedna komórka jajowa. W wyniku działania leków w jajnikach pojawia się w jednym cyklu wiele dużych pęcherzyków.

Objawy i przebieg

U kobiet, leczonej z powodu niepłodności gonadotropinami, hormonem uwalniającym gonadotropiny, ludzką gonadotropiną kosmówkową (HCG) lub klomifenem mogą pojawić się silne bóle brzucha, obrzęki, wzdęcie brzucha oraz czasem objawy duszności.
 
Objawy te wynikają z znacznego powiększenia jajników oraz gromadzenia się płynu w jamach ciała. Objawy mogą stopniowo nasilać się stanowiąc czasem zagrożenie życia.
Porada z portalu ForumPediatryczne.pl
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę.Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Przeglądaj porady alfabetycznie

A Ą B C Ć D E Ę F G H I J K L Ł M N Ń O Ó P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż 

Komentarze do porad

Ankieta

  

NFZ to:

Konkurs na forum
Konkurs tematyczny