użytkowników online: 1386

Osutka ciężarnych - bardzo swędząca dolegliwość

Choroba skóry specyficzna dla ciąży pojawiająca się najczęściej po 35 tygodniu ciąży.

Objawy i przebieg

Osutka jest jedną z tzw. dermatoz ciążowych. W III trymestrze ciąży, na skórze pojawiają się drobne wykwity skórne, przypominające zmiany pokrzywkowe. Są one bardzo swędzące.

Początkowo są to bąble lub grudki obrzękowe następnie w miarę rozwoju choroby mogą przechodzić w pękające nadżerki oraz rumień. Pojawiają się na brzuchu, najczęściej w miejscu rozstępów skórnych. a w miarę postępu choroby zmiany przechodzą na uda, pośladki oraz ramiona. Specyficzne jest to, że zmiany osutkowe nie pojawiają się w okolicy okołopępkowej.

Schorzenie to nie wymaga hospitalizacji  i najczęściej ustępuje w kilka dni lub tygodni po porodzie. Pojawia się przeważnie u pierwiastek i zazwyczaj nie obserwuje się jej nawrotów w kolejnych ciążach. Nie stanowi ona żadnego zagrożenia dla prawidłowego przebiegu ciąży czy też zdrowia przyszłego dziecka.

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę.Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Przeglądaj porady alfabetycznie

A Ą B C Ć D E Ę F G H I J K L Ł M N Ń O Ó P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż 

Komentarze do porad

Ankieta

  

Co znaczy słowo amenorrhoea primaria?

Konkurs na forum
Konkurs tematyczny