użytkowników online: 3063

Ból piersi w okresie laktacji.

Ból gruczołów piersiowych występujący po porodzie pojawiający się najczęściej podczas karmienia dziecka piersią spowodowany zastojem pokarmu.

Objawy i przebieg

Najczęściej w trzeciej dobie po porodzie następuję fizjologiczny zwiększony przypływ pokarmu. Kobiety często nie potrafią sobie poradzić z jego nadmiarem i dlatego bardzo często dochodzi do jego zastoju w gruczołach piersiowych. Zastój powoduje ból i obrzęk piersi. Piersi stają się obrzmiałe, twarde i bardzo bolesne. Często dochodzi do zatkania kanalików przewodów mlekowych co znacznie utrudnia odpływ pokarmu z piersi.
 
Sytuacja taka może pojawić się w każdym momencie w przypadku gdy matka karmi dziecko naturalnie. Przyczynami mogą być nieprawidłowe techniki karmienia, nieregularne karmienie bądź też dokarmianie dziecka sztucznym pokarmem. Jeżeli zastój nie zostanie w porę zlikwidowany może rozwinąć się stan zapalny piersi mogący być również wynikiem nieprawidłowej higieny piersi. Jeżeli dziecko zbyt długo przystawione jest do piersi lub w wyniku nieprzygotowania brodawek do karmienia może dojść do maceracji lub pęknięcia brodawki co w trakcie karmienia przynosi kobiecie niezmierny ból często uniemożliwiając karmienie.
 
Należy pamiętać również o tym, że każda stymulacja piersi np. przez ich masaż lub nadmierne dotykanie może spowodować bodziec do wytwarzania pokarmu.
Porada z portalu ForumPediatryczne.pl
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę.Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Przeglądaj porady alfabetycznie

A Ą B C Ć D E Ę F G H I J K L Ł M N Ń O Ó P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż 

Komentarze do porad

Ankieta

  

Co znaczy słowo amenorrhoea primaria?

Konkurs na forum
Konkurs tematyczny