użytkowników online: 3235

Biopsja cienkoigłowa piersi (BAC)

Nakłucie cienką igłą punkcyjną zmiany w piersi oraz pobranie materiału do badania cytologicznego (BAC).

Objawy i przebieg

Biopsja to zabieg diagnostyczny polegający na ukłuciu długą igłą punkcyjną wykrytej w sutku zmiany guzkowej. Po nakłuciu, za pomocą dołączonej do igły strzykawki pobiera się próbkę materiału komórkowego, która następnie przekazywana jest do badania cytologicznego. Zabieg ten wykonuje się w przypadku wykrycia zmian w piersiach w badaniu mammograficznym lub ultrasonograficznym i pozwala na różnicowanie zmian pomiędzy zmianami łagodnymi a złośliwymi. Zabieg ten wykonywany jest pod nadzorem usg. W przypadku, gdy nakłuta zostanie struktura o charakterze torbielowatym często po biopsji dochodzi do zniknięcia zmiany.

Biopsja jest zabiegiem zupełnie bezbolesnym nie wymaga znieczulenia ani specjalnego przygotowania. Po przyłożeniu do piersi głowicy ultrasonograficznej i uwidocznieniu zmiany na monitorze lekarz po odkażeniu miejsca wprowadzenia igły, nakłuwa zmianę i pobiera próbkę materiału. Zabieg trwa kilka minut, nie wymaga leżenia w szpitalu ani też zwolnienia lekarskiego. W niektórych przypadkach miejsce wkłucia można znieczulić środkiem w aerozolu.

Biopsja ciankoigłowa umożliwia pobranie jedynie materiału komórkowego co w niektórych przypadkach nie pozwala na dokładne określenie charakteru zmiany.

Porada z portalu ForumPediatryczne.pl
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę.Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Przeglądaj porady alfabetycznie

A Ą B C Ć D E Ę F G H I J K L Ł M N Ń O Ó P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż 

Komentarze do porad

Ankieta

  

Tokoliza to?

Konkurs na forum
Konkurs tematyczny