użytkowników online: 3714

Ból piersi

Bóle jednej lub obydwu piersi związane lub nie z cyklem miesiączkowym.

Objawy i przebieg

Ból piersi może być sygnałem wielu poważnych chorób, ale również zmian lub zaburzeń hormonalnych. Bardzo często ból oraz obrzęk piersi pojawia się na kilka dni przed spodziewaną miesiączką i stanowi jeden z objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego zanikając tuż po rozpoczęciu krwawienia.

Ból może być także spowodowany noszeniem zbyt obcisłej bielizny lub też urazami mechanicznymi. U kobiet ciężarnych ból piersi spowodowany jest zmianami hormonalnymi oraz fizjologicznym w tym okresie powiększaniem się piersi.

Pojawienie się bólu w jednej lub obydwu gruczołach piersiowych u kobiet karmiących piersią może być sygnałem zastoju pokarmu lub też stanu zapalnego piersi.

Przyczyną bólu piersi mogą być różnego rodzaju guzki (włókniaki, torbiele, guzy lite) położone w pobliżu nerwów i powodujące ich ucisk. W okresie menopauzy w związku ze zmianami hormonalnymi powodującymi naturalne starzenie się piersi i stopniowy zanik tkanki gruczołowej częściej występuje ból gruczołów piersiowych. Wzrasta także ryzyko pojawienia się guzów nowotworowych w piersiach, które czasami mogą powodować dolegliwości bólowe.

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę.Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Przeglądaj porady alfabetycznie

A Ą B C Ć D E Ę F G H I J K L Ł M N Ń O Ó P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż 

Komentarze do porad

Ankieta

  

Które kobiety objete są programem profilaktyki raka szyjki macicy?

Konkurs na forum
Konkurs tematyczny