użytkowników online: 165

Puste jajo płodowe

Ciąża bezzarodkowa. Całkowity brak zarodka w pęcherzyku ciążowym.

Objawy i przebieg

Po zapłodnieniu w pęcherzyku ciążowym nie rozwija się zarodek. Dochodzi do bardzo wczesnego obumarcia zarodka, bądź też nie wykształcenia się go wcale. Najprawdopodobniej jest to skutek błędu powstałego jeszcze na poziomie komórkowym. Istnieje wiele hipotez na temat przyczyn pojawiania się tej patologii, jednak jak do tej pory nie udało się udowodnić żadnej z nich.

Za najczęstszą przyczynę uznaje się anomalie chromosomalne, jak również zaburzenia mechanizmów odpornościowych. Pomimo, iż brak jest zarodka pojawiają się wszystkie objawy wczesnej ciąży jak np. nudności, wymioty, ból piersi i inne. Zazwyczaj dochodzi do samoistnego poronienia pustego jaja. Pojawiają się objawy charakterystyczne dla rozpoczynającego się poronienia jak pobolewania dołem brzucha, brunatne plamienia czy krwawienie. Patologia ta najczęściej nie ma wpływu na kolejne ciąże. Bardzo rzadko zdarza się, że sytuacja się powtarza.

Porada z portalu ForumPediatryczne.pl
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę.Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Przeglądaj porady alfabetycznie

A Ą B C Ć D E Ę F G H I J K L Ł M N Ń O Ó P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż 

Komentarze do porad

Ankieta

  

Czerniak to?

Konkurs na forum
Konkurs tematyczny