użytkowników online: 167

Wyciek z piersi

Mleczny, surowiczy lub krwisty płyn pojawiający się samoistnie lub po uciśnięciu piersi z brodawki sutkowej nie związany z ciążą i połogiem.

Objawy i przebieg

Wyciek z piersi może być związany z zaburzeniami hormonalnymi powodującymi mlekotok. W przypadku mlekotoku płyn przypomina mleko, lub jest wodnisty. Zaburzenie to wywołany jest przez nadmierne wytwarzanie prolaktyny. Jej poziom może podnieść np. stres, nadmierny wysiłek fizyczny lub drażnienie brodawek sutkowych. Najczęściej wraz z podwyższonym poziomem prolaktyny i mlekotokiem występują zaburzenia miesiączkowania oraz brak owulacji.

Nadprodukcja prolaktyny może być indukowana środkami farmakologicznymi: takimi jak leki obniżające RR, niektóre leki p/bólowe, doustne środki antykoncepcyjne z dużą zawartością estrogenów jak również w przypadku występowania innych chorób jak np. zespół Cushinga, guzy przysadki, niedoczynność tarczycy. Jeżeli wyciek z piersi jest podbarwiony krwią może świadczyć o występowaniu łagodnych guzów piersi tzw. brodawczaków w przewodach mlecznych lub raka sutka. Zazwyczaj prócz wycieku w piersi wyczuwalne są różnej wielkości guzki czy też zgrubienia.

Porada z portalu ForumPediatryczne.pl
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę.Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Przeglądaj porady alfabetycznie

A Ą B C Ć D E Ę F G H I J K L Ł M N Ń O Ó P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż 

Komentarze do porad

Ankieta

  

Co znaczy słowo amenorrhoea primaria?

Konkurs na forum
Konkurs tematyczny